Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości »  Rudzki punkt widzenia

50 rudzkich rodzin otrzymało pomoc – rusza Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka to akcja, której głównym celem jest pomoc potrzebującym. W Rudzie Śląskiej od dwóch lat liderem jest Dawid Bratkowski, który koordynuje akcją.

 

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja charytatywna, którą od dwunastu lat organizuje Stowarzyszenie Wiosna. Głównym celem jest dotarcie do najbardziej potrzebujących z mądrą, inspirującą do zmiany pomocą. Żeby dotrzeć z pomocą do rodzin z Rudy Śląskiej potrzebni są wolontariusze, to oni w ramach projektu Szlachetna Paczka pomogą najuboższym. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał projektu Szlachetna Paczka. To wtedy wolontariusze zawożą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymują piękny prezent – relację z wręczenia paczki. W 2011 roku Szlachetna Paczka trafiła do 11884 rodzin z całej Polski i przekazała pomoc wartą 18 milionów złotych. 

 

Opowiedz o sobie i o przygodzie z Szlachetną Paczką.

Nazywam się Dawid Bratkowski, mam 23 lata i jestem z Katowic. W wolnym czasie gram na perkusji w moich muzycznych projektach. Moja przygoda z Paczką zaczęła się dwa lata temu, kiedy zostałem wolontariuszem. Wyszło to trochę przypadkowo, po tym jak wrzuciłem na swój profil Facebook informację: „Szukam żony”. Ówczesna Liderka Rudy Śląskiej, Paulina Pudło zaoferowała pomoc w szukaniu, napisała, że w jej „Paczce” są same dobre kandydatki, co skutecznie zachęciło mnie do wzięcia udziału w tym projekcie. Oczywiście po zakończeniu projektu, kandydatka się znalazła, a w następnym roku po niewielkich namowach zgłosiłem się na stanowisko Lidera Rejonu, podobnie jak podczas tej edycji. 

 

Jak przebiegała akcja w ubiegłym roku?

Ubiegłoroczna edycja Szlachetnej Paczki przebiegała bez większych przeszkód. Magazyn – miejsce, do którego Darczyńcy przywożą paczki mieliśmy w budynku biura MOSiR-u i główną osobą, jaka nam wówczas pomagała była Ola Poloczek, kierownik działu imprez. Pomoc pani Oli była ogromna, gdyż oprócz udostępnienia nam pomieszczeń, pomagała również w rozwożeniu paczek. Wtedy 50 rodzin z Rudy Śląskiej otrzymało niezbędną pomoc. Rozwieźliśmy blisko 500 paczek (w kwocie przekraczającej 20 tys. zł), w których znajdowały się produkty spożywcze, środki czystości, przybory szkolne i podręczniki, meble, lodówki, pralki i oczywiście prezenty dla każdego członka rodziny. Wszystko to przy współpracy i zaangażowaniu 28 Super Wolontariuszy, dzięki którym Paczka miała możliwość w ogóle się odbyć. 

 

Jak zapowiada się tegoroczna edycja?

W tym roku, projekt Szlachetna Paczka zaczyna się wcześniej, co sprawia, że mamy więcej czasu na przygotowanie całej akcji i zadbanie np. o skompletowanie drużyny Super W, czy pozyskanie adresów rodzin. Nowością są też praktyczne szkolenia dla Liderów, które uczą nas, w jaki sposób pracować efektywnie z zespołem wolontariuszy. 

 

Kto może zostać wolontariuszem, czyli Super W?

Szukamy osób, które ukończyły 18 rok życia, wówczas taka osoba ma możliwość być pełnoprawnym wolontariuszem, który ma możliwość prowadzić rozmowy z potrzebującymi. Super W to osoba, która przede wszystkim chce pomagać i jednocześnie jest dobrze zorganizowana, bierze odpowiedzialność za swoje działania. Wolontariusz musi potrafić nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, co czasem podczas tego typu akcji bywa dość trudne. Na dzień dzisiejszy mamy około 10 wolontariuszy, z ubiegłego roku, którzy zgłosili się na www.superw.pl. Naszym tegorocznym celem jest 30 wolontariuszy, jest to liczba, która pozwoli nam pomóc około 90 rodzinom i osobom potrzebującym. 

 

Do kiedy i jak można się zgłosić?

Zgłoszenia poprzez stronę www.superw.pl mogą być przesyłane najlepiej do końca września, gdyż szkolenia dla wolontariuszy trwają do 21 października, więc musimy mieć czas na ich organizację.

 

Chcesz pomóc? Dołącz do Paczki!

(Basia Jendrzejczyk)

Komentarze (15)     dodaj komentarz »

 • Wiewióra - Dbacie o rodziny,a osoby samot...

  Wiewióra 2013-12-11 22:37

  Dbacie o rodziny,a osoby samotne,które są pozbawione srodków do życia i żyją z pomocy MOPS biedują.Gdzie mają zwrócić się o pomoc?Ja sama jestem po rehabilitacji,nie mam pracy,z Mopsu dostałam 270 zł zasiłku na miesiąc i jak tu żyć i zrobić opłaty?

 • nie ważne - Jak można dostać paczkę ?

  nie ważne 2013-12-01 20:01

  Jak można dostać paczkę ?

 • danuta stencel - dzień dobry u mnie wolontarius...

  danuta stencel 2013-01-07 10:27

  dzień dobry u mnie wolontariusze byli w domu a paczki nie dostałam mam 6 dzieci wychowóje ich sama bo mój partner z kturym mam 2 najmłodszych dzieci w kwietniu zeszłego roku się powiesił mam ciężko ale paczka do mnie nie dotarła

 • mama - pytałam w opiece społecznej cz...

  mama 2012-12-03 13:49

  pytałam w opiece społecznej czy ktoś mógłby mi pomóc,ale odpowiedz była taka my nie mamy kontaktu więc jak mam szukać pomocy .mam 4 dzieci i jestem bez pracy i niedawno miałam stan przedzawałowy bo nie mogie znieść nerwowo tego że nie mam co dać dzieciom jeść ,a wolontariuszy u nas nie ma błagam pomocy tel722148784

 • kasia - jak mozna ubiegac sie o pomoc ...

  kasia 2012-10-04 19:07

  jak mozna ubiegac sie o pomoc z szlachetnej paczki

 • TERESA - asam ludzie naprawde porzeebuj...

  TERESA 2012-11-24 16:06

  asam ludzie naprawde porzeebujace ale przede wszystkim jest duzo cwaniakow kturym sie niechce pracowac i zyja na koszt panstwa i nasz bo to idzie z naszych podatkow.Ate osoby sa przede wszystkim mlode ale leniwe niema tam starszych osob,tylko ci co sa chorzy i biora opiekuncze 150 zl a cwaniacy sa zdrowi i dostaja o wiele wiencej.Zamiast im placic szukajcie pracy dlanich bo praca jest tylko niema komu robic ja bym takie instytucje zlikwidowala narobic dzieci a potem znich zyc i to calkiem niezle.

 • Natalia - Jeśli Pani zna takie Rodziny, ...

  Natalia 2012-10-05 01:54

  Jeśli Pani zna takie Rodziny, które potrzebują pomocy a takowej nie otrzymują proszę skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za Paczkę... z rudzką Paczką najlepiej za pomocą maila: szlachetnapaczka.rudaslaska@gmail.com :)

 • ANNA - Ludzie kochani!Wspierajcie d...

  ANNA 2012-10-02 22:21

  Ludzie kochani!Wspierajcie działania młodych , ambitnych Rudzian- tylko w nich nadzieja! jak dajesz- nie myśl, jak obdarowany wykorzysta darowiznę, bo najczęściej tego się nie dowiadujemy. Za to należy pochwalać naszą rudzką młodzież, że woli swój wolny czas wykorzystać na pomoc innym. W naszym mieście jest naprawdę wielu młodych wartościowych ludzi, doceńmy to!POWODZENIA PANI NATALIO!

 • Natalia - I właśnie takie słowa dodają n...

  Natalia 2012-10-06 21:50

  I właśnie takie słowa dodają najwięcej energii i chęci do działania! Dziękuję bardzo :)

 • gosc - paczke powinna otrzymac także ...

  gosc 2012-09-26 17:25

  paczke powinna otrzymac także matka która sama wychowuje dziecko a mops zabrał jej z becikowego bo miała zadłużenie z tytulu rodziny zastepczej i nikt sie nie interesuje za co ma kupic mleko.znam takich rodziców co siedzą z załozonymi rękoma ale oni mogą liczyć na pomoc. samotnej matce zabrac ostatni grosz z becikowego bo przecież przyjdą do mopsu niektórzy cwaniacy to tak a matce to najlepiej bedzie zabrać dzieckoi już.

 • Natalia - Jeśli Pani zna takie Rodziny, ...

  Natalia 2012-10-01 19:51

  Jeśli Pani zna takie Rodziny, które potrzebują pomocy a takowej nie otrzymują z MOPSu np. proszę skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za Paczkę... z rudzką Paczką najlepiej za pomocą maila: szlachetnapaczka.rudaslaska@gmail.com :)

 • Ewela - akcja bardzo fajna i godna uwa...

  Ewela 2012-09-20 21:40

  akcja bardzo fajna i godna uwagi, a czy rodziny zasługują na pomoc? różnie to pewnie bywa, ale z tego, co pisze Natalia wynika, że jednak się starają zbadać sytuację. Wiadomo, że przekrętów nie brakuje, ale tego nigdy nie unikniemy. Myślę, że czasami warto zaryzykować i po prostu dać coś od siebie

 • ANONIM - BARDZO DOBRZE ALE CZY KTOS TO ...

  ANONIM 2012-09-19 17:50

  BARDZO DOBRZE ALE CZY KTOS TO POTEM SPRAWDZA CZY TE SPRZĘTY NIE ZNIKAJĄ Z MIESZKAŃ BO RODZICOM NIE CHCE SIE PRACOWAC I ŻERUJĄ NA DZIECIACH OCZYWIŚCIE NIE WSZYSCY . ALE TAKICH PRZYPADKÓW JEST BARDZO WIELE

 • Anna M. - Ankiety, które przeprowadzamy ...

  Anna M. 2012-09-20 17:24

  Ankiety, które przeprowadzamy są sporządzone bardzo dokładnie, wolontariusze chodzą parami, żeby ocena rodziny była jak najbardziej obiektywna. Do projektu kwalifikujemy jedynie te rodziny, co do których mamy pewność, że pomoc jest im potrzebna. Poza tym niektórzy wolontariusze utrzymują kontakty ze "swoimi" rodzinami już po zakończeniu projektu i mają możliwość zaobserwować jak bardzo Paczka zmieniła życie tych ludzi. Trudno uwierzyć, jeśli się nie zobaczy, ale Ci ludzie zyskują radość z życia, która utrzymuje się wiele miesięcy. I zaczynają pomagać innym!:)

 • Natalia - Dlatego wolontariusze przeprow...

  Natalia 2012-09-19 23:01

  Dlatego wolontariusze przeprowadzają ankiety i wywiady z Rodzinami by upewnić się, że takie sytuacje nie będą miały miejsca. Wiadomo, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności ale staramy się jak możemy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

 • <strong>Domyślny</strong><br />Nie wybrałeś swojej postaci
 • <strong>Adam</strong><br />Pracuje jako programista w jednej z agencji reklamowych. Uwielbia filmy przygodowe. Dzięki zakładce Kultura jest na bieżąco z repertuarem kin.
 • <strong>Andrzej</strong><br />Prowadzi swój biznes. Na portalu sprawdza informacje dla przedsiębiorców i ogłoszenia o zwierzętach. Marzy mu się słodki york, bo na razie na Nowy Jork pozwolić sobie nie może. Biznes sam się nie poprowadzi!
 • <strong>Anna</strong><br />Świeżo upieczona pani magister. Na portalu przegląda ogłoszenia, pilnie szuka pracy. Dopisała się do powiadamiacza, jest na bieżąco z nowymi ofertami.
 • <strong>Babcia Aniela</strong><br />To tylko na pozór taka moherowa babcia, to kobietka z pasją - lubi podróżować, rozmawiać i słuchać - nawet o seksie czy polityce. Wnuczęta są nią zachwycone.
 • <strong>Bizneswomen Sylwia</strong><br />Młoda i ambitna, praca przedstawiciela handlowego zajmuje jej większą część życia. Informacji o nowych przedsiębiorcach w mieście szuka w katalogu firm na portalu.
 • <strong>Bliżej kultury</strong><br />Spotkanie, wernisaż, sobotni koncert czy niedzielny piknik - w domu kultury, w parku czy w teatrze - wszystko to składa się na naszą bogatą miejską ofertę kulturalną.
 • <strong>Fotograf Jacek</strong><br />Czy to przyroda, czy to koncerty, czy piękne zabytki - wszystko jest obiektem zainteresowania naszego bystrego fotografa. Jego zdjęcia wygrywają w konkursach na profilach na FB.
 • <strong>Gustek</strong><br />Po powrocie z gruby, siada do komputera i sprawdza co słychać w kulturze. Tylko nie zdradźcie jego z pracy, że jego miłością jest opera! Śledzi konkursy na portalu, interesuje go zarówno kolacja w restauracji, jak i bilety na koncert.
 • <strong>Helena</strong><br />Emerytowana nauczycielka historii w jednej z rudzkich szkół. Bierze udział we wszystkich konkursach na portalu, licząc, że jedną z nagród będzie kiedyś kolacja z Krzysztofem Hanke.
 • <strong>Kasia</strong><br />Pilna uczennica lokalnego gimnazjum. Dzięki codziennej lekturze aktualności na portalu, dostała 5+ na lekcji WOS-u.
 • <strong>Ksiądz Krzysztof</strong><br />Parafianie cenią jego kazania, są zawsze aktualne, bo ksiądz czyta aktualności miejskie na portalu. Bieżące informacje z życia parafii zamieszcza w prezentacji kościoła w katalogu firm i instytucji.
 • <strong>Łatek</strong><br />Łatek to rudzki piesek, który pomaga swoim kolegom z rudzkiego schroniska 'Fauna'. Zachęca Państwa do wzięcia udziału w Akcji Łatek, przez niego organizowanej. Dzięki Państwa pomocy Łatek odmieni psi los podopiecznych schroniska.
 • <strong>Paweł</strong><br />Marzy mu się kariera dr. House'a lub chociażby popularność Jakuba Burskiego. Lubi czytać kryminały i teksty z działu Kronika Policyjna na portalu.
 • <strong>Policjant Janusz</strong><br />W młodości czytał powieści kryminalne, teraz z zaciekawieniem ogląda W11 oraz śledzi kolejne poczynania detektywa Rutkowskiego. Marzy o sukcesach zawodowych.
 • <strong>Rafał</strong><br />Pomimo glanów i charakterystycznej fryzury jedyne rewolucje, o jakich śni, to te kuchenne. Przegląda lokale gastronomiczne w katalogu firm, by zdecydować którą pizzerię wybrać dziś.
 • <strong>Roman</strong><br />Koledzy z budowy mówią o nim Wesoły Romek. Roman najweselszy jest jednak po pracy, gdy z piwkiem w ręku może przeglądać ogłoszenia na portalu. Korzysta z serwisu, by zamieścić swój anons o usługach remontowo-budowlanych, jest w końcu złotą rączką.
 • <strong>Tomaszek</strong><br />Uczeń szkoły podstawowej. Gdy mama nie pozwala mu wyjść na dwór pograć w gałę, przegląda na pocieszenie informacje sportowe na RudaSlaska.com.pl.

- chcę otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na mój komentarz.

- chcę otrzymywać bezpłatny newsletter portalu miejskiego rudaslaska.com.pl.


Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

Imprezy dodaj »

 

 

 

Rekomendacje

10360
Twój schowek