Wiadomości z Rudy Śląskiej

Liczy się opieka, bezpieczeństwo i szacunek - Anna Kuczera - Dudek

  • Dodano: 2014-09-03 09:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:33

Rozmawiamy z Anną Kuczera – Dudek, wice Prezes Zarządu Ośrodka Pielęgniarstwa "Pomoc w zdrowiu i w chorobie" sp. z o. o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej.


Od ilu lat zajmuje się Pani prowadzoną działalnością?
Ośrodek Pielęgniarstwa "Pomoc w zdrowiu i w chorobie" sp. z o. o. w tym roku będzie obchodził 20-lecie swojego istnienia. Od początku specjalizujemy się w opiece nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz przewlekle chorymi. Staramy się naszą ofertę wciąż udoskonalać. Opracowaliśmy model opieki kompleksowej, polegający na tym,  że możemy objąć pacjenta wsparciem w zakresie życia codziennego i w zależności od stanu zdrowia poszerzać lub modyfikować zakres usług, zarówno w domu, jak i w Zakładzie Pielęgnacyjno- Opiekuńczym, włącznie z  intensywnym nadzorem pielęgniarsko-lekarskim.
Od 19 sierpnia tego roku  Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy Ośrodka Pielęgniarstwa "Pomoc w zdrowiu i w chorobie" został przeniesiony z Orzegowa do Kochłowic na ul. Cegielnianą 7.


Na jaki okres czasu trafiają pacjenci? 
Jest to okres czasowy. Pacjent u nas ma wrócić do zdrowia, poprawić poprzez rehabilitację swoją sprawność, nabrać sił, na przykład po pobycie w szpitalu lub zabiegu operacyjnym. Mamy jednak też pacjentów, którzy są objęci opieką długoterminową. W dużym skrócie polega ona na stałej, całodobowej opiece i pielęgnacji osób, którzy są obłożnie lub przewlekle chorzy, unieruchomieni na skutek choroby lub urazu. Pacjenci przebywają u nas od kilku tygodni do kilku lat. 


Ilu podopiecznych może przebywać na terenie zakładu? 
Placówka jest przygotowana na przyjęcie 72 osób. Na dzień dzisiejszy mamy 53 miejsca zakontraktowane z NFZ, pozostałe 19 to oferta komercyjna. 


Oferta pobytu przebiega dwutorowo. 
Pacjent, który przebywa u nas w ramach umowy z NFZ ponosi koszty związane z zakwaterowaniem, usługi medyczne są finansowane przez NFZ. Do takiego pobytu jest jednak potrzebna kwalifikacja na podstawie wniosku zgodnie z wytycznymi NFZ.  Jednak dostosowujemy się do potrzeb pacjenta, stąd oferta pobytów komercyjnych jest bardzo potrzebna. Jeśli ktoś potrzebuje opieki czy też rehabilitacji, możemy zaproponować mu krótki lub dłuższy pobyt, nastawiony na odzyskanie pełnej sprawności. Zdarzają się sytuacje, że naszej opiece na kilka tygodni powierzana jest osoba przewlekle chora, wymagająca stałej opieki, która na co dzień przebywa we własnym domu z rodziną. Bo przecież opieka na przykład nad osobą z chorobą Alzheimera jest ogromnym poświęceniem. Dlatego czasem ten zdrowy członek rodziny musi udać się do szpitala, może wyjechać na wczasy albo zrobić remont mieszkania. Wtedy my opiekujemy się jego bliskim, który czuje się bezpiecznie w rękach profesjonalistów. Nazywamy to krótkoterminowymi turnusami wspierającymi opiekuna lub pobytami poszpitalnymi. Udowadniamy, że nawet 2 tygodniowy pobyt u nas poprawia stan zdrowia pacjenta i daje radość życia jego rodzinie.

 
Rozumiem, że nie narzekają Państwo na brak chętnych?
Przez kilkadziesiąt lat działalności wypracowaliśmy sobie renomę. Naszymi podopiecznymi są nie tylko mieszkańcy Rudy Śląskiej, ale również miast ościennych. Wiadomości o naszym ośrodku docierają do zainteresowanych na zasadzie marketingu szeptanego. Ludzie towarzyszą nam przez długi okres czasu – powierzają nam pod opiekę rodziców, teściów, znajomych. Zarówno między nami, jak i między pacjentami, tworzą się więzi emocjonalne.  


Lokalizacja ośrodka przecież również ma znaczenie. 
Tak, na pewno ma znaczenie. Ważne, by bliscy mieli możliwość częstych odwiedzin swoich bliskich. Choć zdecydowanie ważniejsze niż piękne otoczenie i wnętrza, jest to, by wszyscy pacjenci czuli się bezpiecznie, byli otoczeni szacunkiem, życzliwymi osobami, by mieli zapewnioną opiekę najwyższej jakości. Ktoś, przychodząc do nas, oczekuje wsparcia, empatii oraz spokojnej rozmowy. Naszym celem jest pomóc osobie, która do nas trafiła.


Jak wygląda współpraca z personelem?
Z personelem współpracujemy przez wiele lat. W tym miejscu jest pozytywna energia i ludzie chętnie do nas wracają. Obcowanie z ludźmi jest bardzo ważną sprawą. Zatrudniamy przede wszystkim kadrę pielęgniarską, o wielu specjalnościach, opiekunów medycznych , fizjoterapeutów,  ale również lekarza o specjalizacji internistycznej, neurologicznej. Współpracujemy z anestezjologiem, chirurgiem naczyniowym, psychologiem, logopedą. Nasze panie pokojowe to dynamiczne, mądre i uśmiechnięte panie, bez których nasz Zakład tak ładnie by nie wyglądał. W tym miejscu chcę powiedzieć, że bardzo bałam się momentu przeprowadzania się z Orzegowa do Kochłowic. Mieliśmy przecież przewieźć 53 chorych ludzi przez całe miasto. Cały nasz zespół pracowników zmobilizował się i cała "akcja" zakończyła się w trzy dni. To jest niesamowite i pokazuje, że mamy cudownych pracowników. Bardzo jestem z nich dumna i dziękuję im bardzo.


Osoba, przebywająca na terenie ośrodka może być konsultowana przez lekarza?
Obowiązkowo dwa razy w tygodniu mamy wizyty lekarskie. Jeśli jest taka potrzeba częściej wzywamy na miejsce lekarza lub konsultacje specjalistyczne. Pacjent jest objęty pełną diagnostyką. 


Obecnie Ośrodek ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia? 
Ośrodek Pielęgniarstwa jest partnerem NFZ od początku jego istnienia, NFZ od kilku lat podpisuje umowy wieloletnie. Do tej pory były to umowy na okres 3 lat, obecnie, po raz pierwszy, na 5 lat. W celu pozyskania kontraktu, należy wziąć udział w konkursie organizowanym przez NFZ. Podmioty muszą spełniać wszystkie wymogi formalne zarówno NFZ, jak i Ministerstwa Zdrowia.


Jednak sprawa nie kończy się na podpisaniu umowy. Cały czas należy spełniać wszystkie warunki oraz podlegać kontrolom, prawda?
Decydując się na bycie partnerem Narodowego Funduszu Zdrowia, musimy liczyć się z stawianymi nam warunkami. Są określone wymagania związane z personelem, sprzętem, pomieszczeniami. Musimy też przeprowadzać rzetelną kwalifikację pacjentów. Prowadzimy  listę oczekujących. Nasz ośrodek podlega kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, Urzędu Marszałkowskiego, stacji sanitarno-epidemiologicznej. Prowadzimy dokładną dokumentację medyczną. Przez okres umowy mamy wiele do zrobienia. Partnerzy NFZ muszą spełniać na europejskim poziomie warunki, ale to dobrze, dzięki temu pacjenci nie mogą trafić do nieprzygotowanych podmiotów.


Dziękuję za rozmowę i życzę wytrwałości w dalszych działaniach.

Czytaj również