Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości »  Wiadomości lokalne

Nowe stawki podatków uchwalone

W poniedziałek 28 listopada radni dokończyli obrady XVII sesji Rady Miasta.  Przypomnijmy, że w czasie debaty nad projektem uchwały określającej wysokość stawek podatku od nieruchomości na rok 2012 zarządzona została przerwa do 28 listopada do godz. 16:00.

Ostatecznie radni zdecydowali, że nowe stawki podatku od nieruchomości powiększone zostaną jedynie o wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych ustalony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w wysokości 4,2%. Tym samym  mieszkańcy w przyszłym roku w zależności od rodzaju gruntu i budynku zapłacą za 1 m² od kilku do kilkudziesięciu groszy mniej niż to zakładał pierwotny projekt uchwały.

W ten sposób stawka podatku od nieruchomości za 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w przyszłym roku wynosić będzie 0,64 zł. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej stawka za 1 m² została ustalona na poziomie 21,15 zł. Natomiast za 1m² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy 0,79 zł.

W dalszej części sesji radni ustalili nowe stawki podatku od środków transportowych, które obowiązywać będą w 2012 roku.
Ponadto radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały określający opłatę za posiadanie psa. Opłata została określona na poziomie 57 zł i będzie płatna w terminie do 31 marca każdego roku. Opłatę będzie można uiszczać w siedzibie Urzędu Miasta oraz w administracjach Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Perspektywa", Spółki Mieszkaniowej "Śląsk" Sp. z o.o., Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Luiza", Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" oraz w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej.

Zwolnione z podatku od psa będą:

 • osoby, które nabędą psa ze schroniska dla zwierząt w Rudzie Śląskiej,
 • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z tytułu posiadania jednego psa,
 • osoby niepełnosprawne z tytułu posiadania psa asystującego,
 • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
 • podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

(UM Ruda Śląska)

Komentarze (17)     dodaj komentarz »

 • sprzątający po psie - Ludzie !Co z tego, że piszec...

  sprzątający po psie 2013-03-06 18:25

  Ludzie !Co z tego, że piszecie opowiadając się za podatkiem od psa czy też przeciw niemu.Wasze głosy dla urzędników z naszego UM są tyle samo znaczące co pozostałości po psach.TEGO NIKT!!! w UM nie czyta. Gdyby tak było, to ktoś pofatygowałby się z jakąkolwiek odpowiedzią.Uważam, że cały ten problem to jedynie sposób na łatanie dziury budżetu Naszego Miasta.Wszyscy macie rację, Ci z pasami i Ci bez nich, Ci sprzątający i również Ci, którzy uważają że te 57 zł od psa powinno do czegoś biorącego te pieniądze zobowiązywać. Inaczej powinno się opodatkować wszystko co śmieci. Za tym pójdzie wszystko to co można opodatkować: powietrze, deptanie po chodnikach, trawnikach, oglądanie placu przed UM i tak bez końca. Orwell lepszych absurdów by nie wymyślił !

 • Mietlorz - Podatek od psa

  Mietlorz 2012-02-25 12:45

  Ten sposób uchwalania podatku od psa, to czyste złodziejstwo. Nie może tak być,że jeden rok jest, potem go nie ma , później znów się go wprowadza i to o 100% wyższy.Najpierw "klan" rządzących zadłuża miasto inwestycjami co najmniej kontrowersyjnymi, np.przebudowa rynku,gdzie wycięto mnóstwo pięknych drzew ,tylko po to żeby zrobić kamienną pustynię.Ale co tam ,znajomi zarobili kasę, władza zebrała swój procent ,a teraz czas by ostrzyc mieszkańców.

 • qeel - podatek za psa

  qeel 2012-02-23 10:24

  Nie mam nic przeciwko podatkowi. Uwzględniając jednakże zaśmiecanie środowiska to zdecydowanie większymi śmieciarzami są "kulturalni " palacze, którzy wyrzucają pety gdzie się da.Przy okazji pozdrawiam sąsiada, który od kiedy pamiętam stale wyrzuca pety za okno nawet nie spojrzawszy czy ktoś nie przechodzi.W związku z tym apeluję do Pani Prezydent by narzuciła stosowny podatek na palaczy. Sam proponuję by palacz który nie zwraca 20 pet, za paczkę papierosów płacił np.110 zł.

 • Pani - Co ma piernik do wiatraka

  Pani 2012-02-13 10:37

  Moim zdaniem nie powinno byc podatku od posiadania psa! Powinny byc za to wysokie kary za nie sprzatanie po pupilku. Co z tego ze Pan X zaplaci 57 zł/ rok a i tak kupa pozostanie na trawniku/chodniku? Niektorzy ludzie z Rudy wydaja sie byc 100 lat za murzynami- ich psy robia gdzie popadnie a on udaje ze nie widzi. Teraz wezmy inny przyklad. Pani Y placi za dwa swoje psy 114 zł. Sprzata po nich, ale jest JEDYNA na osiedlu ktora to robi , a trawniki i tak sa ob[...].. Teraz na moim przykladzie. Mieszkam w Rudzie w bloku, sprzatam po moich psach, ale gdzie mam wyrzucic kupki jak URZAD MIASTA ktory wymaga ode mnie podatku zapsa nie jest łaskaw postawic mi choc jednego kosza na kupki !!!

  Ocena: -13     |
 • maryś - kupa na kupie

  maryś 2011-12-14 21:00

  podatek za posiadanie psa powinien być płacony w ustanowionej kwocie- miesięcznie a nie rocznie! i nie mam ubytków szarej masy mózgowej, wręcz przeciwnie,logicznie myśląc: dlaczego z moich podatków miasto inwestuje w torebki na odchody dla piesków, w pojemniki na odchody tudzież płaci za sprzątanie po psach skoro ja go nie posiadam! chcecie mieć psa to ponoście koszty, i tak uważam że w blokach jest zbyt wiele psów- masakra!

 • maryś - popieram Eliana

  maryś 2011-12-14 20:51

  gdziekolwiek nie spojrzysz Ruda jest obsrana przez pupilki, i nie znajdziesz trawnika pozbawionego psich odchodów- taka kultura rudzian, aaa najbardziej wkurza obsikiwanie samochodów, i tyle w temacie

 • bbbb - Nie tylko obsrana ale i zaśmiecona.

  bbbb 2012-03-12 13:00

  Kupy swoją drogą ale czy te psy wyrzucają również puszki po piwie, butelki po alkoholu, papierki po jedzeniu, niedopałki na trawnikach,odpady po remontach w lasach a w blokach rysują i opluwają ściany itd.Zacznijmy od siebie!

 • marynia - Podatek za psa

  marynia 2011-12-05 11:48

  Elan ma drakoński ubytek szarych komórek. Krótko-do tej pory sprzątałam, jeżeli zapłacę to mój pies sra gdzie chce. Płacę i wymagam. Pani Drzymała o procencie na Faunę może zapomnieć. Już czekam na straż miejską. Koń by się uśmiał.Pan dyra niech sam się zaczipuje i to pięć razy.Pan Potyrała jedynie mówi sensownie.

 • SPRZĄTAJĄCY PO SWOIM PSIE - RE: Podatek za psa

  SPRZĄTAJĄCY PO SWOIM PSIE 2012-01-29 23:08

  CO MA DO PODATKU OD PSA- SCHRONISKO FAUNA-NIE MUSI PANI ODDAC 1% NA JEGO DZIAŁALNOŚCI -ALE DOBRZE BY BYŁO ZOBACZYC BEZDOMNE PSY,KTÓRE DOBRZY LUDZIE WYRZUCILI Z DOMU.CO ZA WYSOKA KULTURA WYMIENIAC LUDZI Z NAZWISKA.SPRZĄTAJĄCY OD LAT PO SWOIM PSIE!

 • Egon - DO ,Ogrodnik'

  Egon 2011-12-04 17:12

  Skąd wziąłeś tą kwotę 117,15PLN? Czy jakaś firma zgłosiła się do UM z taką propozycją?

 • pracownik listopadowy - śmierdzi

  pracownik listopadowy 2011-12-04 14:13

  Wyobraźcie sobie teraz jak w słynnym "Dniu świra", że ludzie zaczynają się załatwiać gdzie popadnie tak jak wasze psy. Ohydne? Paskudne? W Szwajcarii za podobny proceder jest 500 euro mandatu.

  Ocena: -25     |
 • Ogrodnik - PIES -PODATEK

  Ogrodnik 2011-12-04 08:53

  Opłata winna wynosić 117,15PLN, wtedy firma komercyjna, wykonywać będzie usługę , na osiedlach (blokowiskach(,będzie estetycznie.

 • kupa - DO ERTOR[...]KA

  kupa 2011-12-03 23:01

  Lepiej uważaj żeby ktoś ci ryja nie wysmarował

 • ElToroLoco - na[...] właścicielom psów na wycieraczki

  ElToroLoco 2011-12-03 07:55

  powinno się zabronić trzymania psów w blokach bo niektórzy są tak leniwi że nie odejdą nawet pare metrów od bloku żeby pies sie wy[...], a potem dzieci się w tych kupach babrzą.ja se z jednym poradziłem jak jego pies nasra pod blokiem to od razu ma ta kupą wysmarowane drzwi i tyle !

 • AdaŚ - Za podatek od psa

  AdaŚ 2011-12-01 17:48

  miasto może, powino stworzyć miejsca do wyprowadzania psów, jakie istnieją w cywilizowanym swiecie. Powinny być to ogrodzone nieduże parki, gdzie można psa puścić ze smyczy i te miejsca powinny być sprzatane równiez za pieniadze z podatku. Lokalizacje jakie jako pierwszeprzychodzą mi do głowy: Halemba - teren po oczy[...]ni Halemb I, Bielszowice - przy parku Strzelnica, Bykowina - przy ul Korfantego, Nowy Bytom - przy parku, Godula/Orzegów - przy parku.

  Ocena: -15     |
 • Helmut - Z jakiej racji

  Helmut 2011-12-01 12:09

  Skoro mam płacić za posiadanie psa to OK - nie mam nic przeciwko. Ale wtedy nie zapłacę żadnego mandatu za odchody mojego psa. Dlaczego mam płacić karę za nieposprzątanie po swoim psie? Bo zabrudzam? W takim razie każdy powinien płacić podatek za posiadanie samochodu (przecież zanieczyszcza powietrze i hałasuje) Wybór jest prosty - albo płacimy podatek za psa i tym podatkiem opłacamy kogoś kto się zajmie sprzątaniem albo płacimy mandaty.

 • Elian - Podatek za psa zdecydowanie za niski.

  Elian 2011-12-01 09:46

  Biorąc pod uwagę stan naszych osiedlowych trawników, wydaje mi się, że podatek za psa powinien być o wiele wyższy. Poza tym, czy ktokolwiek rzetelnie egzekwuje jego opłacanie - bo mam wątpliwości. Oprócz wyższego podatku, kary za niesprzątanie po swoim psie powinny być drakońskie i bezwzględnie egzekwowane. Może to poprawiłoby sytuację. Jeśli do ludzi nie można trafić prośbą to może przemówią groźby.

  Ocena: -10     |

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

 • <strong>Domyślny</strong><br />Nie wybrałeś swojej postaci
 • <strong>Adam</strong><br />Pracuje jako programista w jednej z agencji reklamowych. Uwielbia filmy przygodowe. Dzięki zakładce Kultura jest na bieżąco z repertuarem kin.
 • <strong>Andrzej</strong><br />Prowadzi swój biznes. Na portalu sprawdza informacje dla przedsiębiorców i ogłoszenia o zwierzętach. Marzy mu się słodki york, bo na razie na Nowy Jork pozwolić sobie nie może. Biznes sam się nie poprowadzi!
 • <strong>Anna</strong><br />Świeżo upieczona pani magister. Na portalu przegląda ogłoszenia, pilnie szuka pracy. Dopisała się do powiadamiacza, jest na bieżąco z nowymi ofertami.
 • <strong>Babcia Aniela</strong><br />To tylko na pozór taka moherowa babcia, to kobietka z pasją - lubi podróżować, rozmawiać i słuchać - nawet o seksie czy polityce. Wnuczęta są nią zachwycone.
 • <strong>Bizneswomen Sylwia</strong><br />Młoda i ambitna, praca przedstawiciela handlowego zajmuje jej większą część życia. Informacji o nowych przedsiębiorcach w mieście szuka w katalogu firm na portalu.
 • <strong>Bliżej kultury</strong><br />Spotkanie, wernisaż, sobotni koncert czy niedzielny piknik - w domu kultury, w parku czy w teatrze - wszystko to składa się na naszą bogatą miejską ofertę kulturalną.
 • <strong>Fotograf Jacek</strong><br />Czy to przyroda, czy to koncerty, czy piękne zabytki - wszystko jest obiektem zainteresowania naszego bystrego fotografa. Jego zdjęcia wygrywają w konkursach na profilach na FB.
 • <strong>Gustek</strong><br />Po powrocie z gruby, siada do komputera i sprawdza co słychać w kulturze. Tylko nie zdradźcie jego z pracy, że jego miłością jest opera! Śledzi konkursy na portalu, interesuje go zarówno kolacja w restauracji, jak i bilety na koncert.
 • <strong>Helena</strong><br />Emerytowana nauczycielka historii w jednej z rudzkich szkół. Bierze udział we wszystkich konkursach na portalu, licząc, że jedną z nagród będzie kiedyś kolacja z Krzysztofem Hanke.
 • <strong>Kasia</strong><br />Pilna uczennica lokalnego gimnazjum. Dzięki codziennej lekturze aktualności na portalu, dostała 5+ na lekcji WOS-u.
 • <strong>Ksiądz Krzysztof</strong><br />Parafianie cenią jego kazania, są zawsze aktualne, bo ksiądz czyta aktualności miejskie na portalu. Bieżące informacje z życia parafii zamieszcza w prezentacji kościoła w katalogu firm i instytucji.
 • <strong>Łatek</strong><br />Łatek to rudzki piesek, który pomaga swoim kolegom z rudzkiego schroniska 'Fauna'. Zachęca Państwa do wzięcia udziału w Akcji Łatek, przez niego organizowanej. Dzięki Państwa pomocy Łatek odmieni psi los podopiecznych schroniska.
 • <strong>Paweł</strong><br />Marzy mu się kariera dr. House'a lub chociażby popularność Jakuba Burskiego. Lubi czytać kryminały i teksty z działu Kronika Policyjna na portalu.
 • <strong>Policjant Janusz</strong><br />W młodości czytał powieści kryminalne, teraz z zaciekawieniem ogląda W11 oraz śledzi kolejne poczynania detektywa Rutkowskiego. Marzy o sukcesach zawodowych.
 • <strong>Rafał</strong><br />Pomimo glanów i charakterystycznej fryzury jedyne rewolucje, o jakich śni, to te kuchenne. Przegląda lokale gastronomiczne w katalogu firm, by zdecydować którą pizzerię wybrać dziś.
 • <strong>Roman</strong><br />Koledzy z budowy mówią o nim Wesoły Romek. Roman najweselszy jest jednak po pracy, gdy z piwkiem w ręku może przeglądać ogłoszenia na portalu. Korzysta z serwisu, by zamieścić swój anons o usługach remontowo-budowlanych, jest w końcu złotą rączką.
 • <strong>Tomaszek</strong><br />Uczeń szkoły podstawowej. Gdy mama nie pozwala mu wyjść na dwór pograć w gałę, przegląda na pocieszenie informacje sportowe na RudaSlaska.com.pl.

- chcę otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na mój komentarz.

- chcę otrzymywać bezpłatny newsletter portalu miejskiego rudaslaska.com.pl.


Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

Imprezy dodaj »

 

 

 

Rekomendacje

10353
Twój schowek