Fotoreportaże  

Dzisiaj mija 10. rocznica tragedii w kopalni Wujek-Śląsk!

Dzisiaj mija 10. rocznica tragedii w kopalni Wujek-Śląsk. 18 września 2009 roku na skutek wybuchu metanu, śmierć poniosło 20 górników, a około 36 odniosło obrażenia.

Dzisiaj mija 10. rocznica tragedii w kopalni Wujek-Śląsk. 18 września 2009 roku na skutek wybuchu metanu, śmierć poniosło 20 górników (12 osób na miejscu, 8 osób w szpitalach), a około 36 odniosło obrażenia. Żałoba w Rudzie Śląskiej została wówczas ogłoszona na 7 dni.
 • Dzisiaj mija 10. rocznica tragedii w kopalni Wujek-Śląsk. 18 września 2009 roku na skutek wybuchu metanu, śmierć poniosło 20 górników (12 osób na miejscu, 8 osób w szpitalach), a około 36 odniosło obrażenia. Żałoba w Rudzie Śląskiej została wówczas ogłoszona na 7 dni.

  Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora zabronione.

 • 9 / 9

 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk
 • 10. rocznica katastrofy w KWK Wujek-Śląsk

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • grzegorz

  Tej kopalni dzięki tej ludzkiej władzy już nie ma

 • Jo

  Zamiast uczcic pamiec tragicznie zmarlych kolegow rodakow to zas polityka.wiekszosc Polakow ma ambicje na polityka i kazdy bylby lepszym trenerem reprezentacji....

 • haszpel

  Jak te gruby pozamykajom,pewnie tragedi nie bedzie.

 • hanys

  Tragedia była juz jak cię sąsiad zrobił mule

 • rudzianin

  większej głupoty nie słyszałam, , chcesz pozbawić pracy ludzi którzy tu żyją z dziada pradziada !Nie zdajesz sobie sprawy , że za takim działaniem pozbawionych pracy będzie mnóstwo innych pracowników , z handlu, usług itp. . Chwała Górnikom , nie dajcie się . Walczcie o swoje miejsca pracy . Tym którym się nie podoba nich wyjadą do Warszafki , tam na nich czekają.

 • grzegorz

  Nikt normalny do interesu nie dopłaca, a Wam się marzą dawne czasy /komuny już nie ma i to dzięki Wam/

 • facet

  Panie Rudzianinie, mamy rok 2019 a nie 1975. Górnictwo w roku 1990 zatrudniało prawie 400tys. a dzisiaj to niecałe 80tys. Poza tym każdy Polak co miesiąc dopłaca do nierentownych kopalń (w roku 2017 dopłaciliśmy 8,5mld zł, a w latach 1990-2017 prawie 240mld zł.) . Co do wypadków, w samym roku 2018 zginęło 48 budowlańców... Śmierć każdego człowieka, pracownika, to tragedia. Przykre, że stawia Pan górników ponad stan, ponad innych ciężko pracujących ludzi. Co do walki, walczy się wtedy kiedy Cię okradają, a nie kiedy okradasz innych.

 • prawilny

  Jak już sypiesz konkretnymi liczbami to wspomnij facetcie o tym że górnictwo w latach 2010-1015 odprowadziło do budżetu Państwa prawie 44,8 mld zł żywej gotówki ! W samej tylko jednej! tonie węgla jest ponad 100zł samych podatków które Państwo narzuciło na sektor górniczy i którego kopalnie muszą płacić ! Więc przestań wspominać o dotowaniu kopalń tylko zerknij też ile Państwo ma przychodu z sektora górniczego.Kolejna sprawa to ilość zatrudnienia o którym się mówi, a nie wspomina o ludziach zatrudnionych w całym sektorze około-górniczym. Jeśli zamknie się kopalnię to pracę traci nie tylko górnicy ale również i kilka(naście) tysięcy ludzi z innych firm produkujących sprzęt, urządzenia, materiały i różne inne gałęzie na rzecz kopalń panie "ekonomisto"Siedzisz sobie w ciepłym domu na swoich spasionych 4-literach popijając kawkę. Nie zapomnij dzięki komu masz tam ciepło i nie siedzisz pod świeczką....Nie pozdrawiam

 • ekonom ze wsi

  Ujmę to prosto, zdając pytanie. Dlaczego PGR-y, firmy włókiennicze, stocznie, huty, przemysł elektromaszynowy, elektroniczny i przemysł motoryzacyjny nie był dotowany przez Państwo w takim stopniu jak górnictwo? Dlaczego nie przeprowadzono w tych gałęziach reform takich jak w przemyśle wydobywczym? Górnictwo jest wspierane przez Państwo od lat 90' Panie Ekonomisto siedzący na spasionych 4-literach popijający kawkę. Powiem prościej, może Pan Ekonomista zrozumie. Jeśli dam Panu 100zł na pańskie potrzeby, wykonane prace, inwestycje to Pan na pewno nie zwróci mi tej stówki (nie mówiąc o procencie z zysku) a jedynie 30zł to mam nazwać się debilem czy ekonomistą? Czy idąc do piekarni płaci Pan 10zł za bułkę? Nie, idzie Pan do innego sklepu i płaci Pan 30groszy. Stad ja nie mam zamiaru swoją kieszenią dotować nierentownych kopalń. Natomiast Pana tokiem rozumowania jest brać bułki po 10zł bo piekarz ma pracę, elektrownia sprzedaje prąd, kierowca rozwozi bułki, CPN sprzedaje paliwo... itd. Szkoda słów na takich SPASIONYCH EKONOMÓW jak Pan.

 • 4 litery

  Panie ekonomisto, widać ma pan wrodzoną krótkowzroczność jak większość tego narodu. Po pańskich śmiesznych wypowiedział wnioskuję że popiera pan zamykanie kopalń, likwidację polskiego górnictwa a co za tym idzie energetyki węglowej....proszę bardzo, tylko żebyś pan potem nie płakał i nie wylewał na forum publicznych gorzkich żali że nagle podskoczyły panu rachunki za prąd i gaz o kilkaset procent! Jeśli zlikwidujemy nasz przemysł górniczy (a przypomnę że Polska na węglu leży, mamy kilkaset milionów ton złóż tego czarnego złota) to automatycznie ten cudowny, fantastyczny i tani węgiel z Australii/Rosji czy tam nawet z Mozambiku (chociaż akurat ten ostatni to zakupili Czesi) przestanie już być tak cudownie tani/tańszy od polskiego a jego ceny diametralnie podskoczą. Rosjanie wywindują ceny gazu i obudzi się pan w nocniku jak podskoczą miesięczne wydatki....Ale oczywiście nie jest pan ekonomista od siedmiu boleści w stanie tego dostrzec gdyż cierpisz pan na płytką krótkowzroczność tak samo jak ci wszyscy znaFcy prozieloni którym nasz węgiel tak przeszkadza.A na koniec, życzę z całego serca by spotkała taka wizja i poczuł na własnej skórze negatywne skutki ewentualnej likwidacji polskiego górnictwa.Siedz pan sobie dalej na spasionych czterech literach z przyklejonym spiczastym nochalem w ekran monitora i z wydumanym ego, tylko przestań pan wypowiadać się na tematy na które nie masz pojęcia!

 • ekonom ze wsi

  Kopalnie oddać w prywatne ręce lub zrestukturyzować (JSW i Bogdanka to najlepszy przykłady dobrych działań). Nierentowne zakłady zamknąć i zapomnieć o ich istnieniu (dobry przykład dała Wielka Brytania za Margaret Tatcher). Sprowadzać tani węgiel z dowolnego zakątka świata, tak działa biznes (niższe koszty wytworzenia energii). "Cały świat" nie podniesie cen węgla tylko dla Polski, jest Pan fantastą. Odnośnie krótkowzroczności. Przykład Tauron wydobycie, kopalnie na siłę wepchnięte pod skrzydła Tauron. Zagrywka polityczna kosztująca Tauron setki milionów złotych. W imię wybujałych wizji o polskim dobrym węglu oraz po to by zatkać usta strajkującym górnikom (kosztem reszty społeczeństwa). Co do gazu, Rosjanie mogą machać szabelką, ostatnio UE postanowiła ultimatum odnośnie wykorzystywania tranzytów (wsparła polski interes). Polska podobno rezygnuje z rosyjskiego gazu po 74 latach dzięki inwestycjom w infrastrukturę oraz gazoport LNG. Polska już teraz kupuje gaz z USA, Kataru i Norwegii a w przyszłości i z Danii. Odnosząc się do wydatków na energię, to składowa wielu czynników. Nie tylko cen węgla... Wzrosty odczujemy wszyscy, m.in. dlatego, że zamiast inwestować w nowoczesne elektrownie węglowe, atomowe czy odnawialne źródła energii topimy kasę m.in. w nierentownym górnictwie (ponad 240mld od 1990 roku). Także usiądź Pan i spokojnie przeanalizuj fakty, a nie myśl Pan życzeniowo.

 • kwiatowe

  Jakos zatrudnienie w gornictwie spadlo przez ostatnie 30 lat z 400tys. do 78tys. i nic sie nie stalo. Sa inne bezpieczniejsze zawody. Za nic nie chcialbym, zeby moje dzieci musialy pracowac w kopalniach. Pomijam juz fakt, ze wydobycie wegla energetycznego w Slaskich warunkach sie juz od lat zupelnie nie oplaca i jest sztucznie podtrzymywane przez kolejne rzady, ktore nie maja jaj powiedziec gornikom prawdy.

 • jolania

  ok, wydobycie się nie opłaca to eksportujmy, a jak eksporter będzie miał widzimisię podwyższyć cenę to albo nie będzie węgla albo będziemy płakać i płacić (tak jak teraz Rosji za gaz). A jak nie będzie węgla to nie będzie prądu i ciepła bo w Polsce nie ma elektrowni jądrowej. Tak więc pozamykajmy kopalnie a zaraz potem cofajmy się do ery świeczki i paleniska.

 • normalny karlus

  Sam się zaorałeś, Polska kupuje gaz od Rosji, USA i Norwegii. Gdyby nie gazoport i nowe nitki rurociągów to płacilibyśmy nadal Rosji horrendalne stawki. Także dobrze, że importujemy tani węgiel, jest konkurencja. Węgiel to nie kosmiczna technika XXI wieku, to zwykły zasób, który u nas leży głęboko pod ziemią. W Afryce, USA i Australii wydobywają węgiel odkrywkowo, dużo taniej. Poza tym firmy zagraniczne są konsorcjami prywatnymi posiadającymi koncesje na wydobycie. Liczą każdego wydanego centa, u nas liczy się Związek Zawodowy, wsparcie Państwa i Strajki... Górnictwo w Polsce ma dwie drogi. Prywatyzacja lub śmierć...

 • rudzianin

  tylko te wszystkie nitki i umowy , po zamknięciu kopalń ( tylko na to czkają ) dają znać o sobie . Nie będziemy mieli wyjścia , będziemy płacić za energię na ICH warunkach . Na chwilę obecną nie posiadamy innych żródeł energii , pozostanie nam zasada " płać i płacz"

 • normalny karlus

  Tak sobie to tłumacz, źli kapitaliści chcą wykończyć Polskę energetycznie. Człowieku, system powiązań finansowych jest dużo bardziej rozległy niż sieć energetyczna naszego kraju. Nie widzę sensu aby USA, Niemcy, Francja czy ktokolwiek z UE chciał blackoutu Polski. Kraje UE robią w Polsce dobry biznes, tak samo jak USA. Zatem po co niszczyć maszynkę, która zarabia przyzwoite pieniądze? Po co inwestycje firm UE i USA w Polsce, żeby pozamykać polskie kopalnie i uzależnić Polskę od ich węgla? Ty tak na poważnie, uważasz, że górnictwo to przyszłość i każdy chce dokopać górnikom? Chłopie, żyjemy w XXI wieku, od 30 lat nie ma w Polsce komuny, a ty mówisz o jakichś wyimaginowanych ICH WARUNKACH. To właśnie państwowe molochy dyktują chore ceny węgla, nie mające uzasadnienia biznesowego. Tylko prywatne kopalnie maja rację bytu, każda firma zainteresowana wydobyciem powinna dostać koncesję (a z niej procent dla budżetu). BTW. Biedronka w Polsce zatrudnia prawie 70tys. osób. Prawie tyle co górnictwo w Polsce.

 • jolania

  Karlus w USA jest tyle ropy, że nie muszą znikąd sprowadzać, coponiektórzy Amerykanie na własnej farmie mają wyciąg naftowy. A mimo to USA sprowadza ropę z bliskiego wschodu na taka skalę, że OPEC musiał nałożyć limity - pytanie po co? bo chyba nie po to żeby bogatym Arabom dać zarabiać, to jest polityka wizjonerstwa. Piszesz, ze kraje UE robią w Polsce dobry biznes? no pewnie - na taniej sile roboczej. Jak myślisz po co dotacje unijne dla rolników na utrzymanie pola w stanie nieużytku? Ano po to żeby Niemcy i inni produkowali żywność i nam ją sprzedawali, dodatkowo II kategorii. Po to też ważne dla UNII jest żeby w Polsce były lasy pola i nic więcej, bo sami wyprodukują i nam będą sprzedawać. Pokaż mi inwestycje UE i USA w Polsce - kiedy były niskie koszty pracy to owszem wchodziły do nas ich fabryki a teraz? Przegrywamy ze Słowacją w kwestii budowania fabryki mercedesa. Polityka co do zasady jest taka "żeby mnie było dobrze" dobro sąsiadów jest kwestią drugorzędną. Póki co ta zasada od wieków wszystkim sie udaje - jesteśmy słabym krajem ekonomicznie i militarnie, uzależnionym od innych. Ale jesteśmy jednym z największych krajów w Europie o ogromnym potencjale i warto byłoby wykorzystać ten potencjał a nie zamykać swoje i od innych kupować za krocie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.