Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

10 tysięcy zł trafi do emerytów górniczych. Wypłata w grudniu?

 • Dodano: 2017-10-09 13:00, aktualizacja: 2017-10-09 23:10

Prawdopodobnie jeszcze do końca grudnia br. emeryci górniczy, którym zabrano deputaty węglowe, mają otrzymać 10 tysięcy złotych świadzenia z budżetu państwa w ramach poselskiego projektu ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Trafił on do pierwszego czytania w Sejmie.

Przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2012 r. spółki górnicze zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego przewidzianego przepisami wewnątrzzakładowymi dla emerytów i rencistów. To doprowadziło do zróżnicowania grona uprawnionych. Emeryci i renciści, którzy pracowali w kopalniach zlikwidowanych do 2007 roku dalej otrzymywali ekwiwalent z ZUS, a ci którzy pracowali w istniejących zakładach, już nie. Emeryci walczyli o przywrócenie deputatów, zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. W 2016 roku projekt, pod którym podpisało się ponad 120 tys. byłych górników, trafił do komisji sejmowej. Rząd przygotował własny projekt, którego założenia omawiamy.

Deputat był elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów. Był rodzajem pewnego zobowiązania Państwa Polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę. Dlatego w opinii Ministerstwa Energii sprawa powinna być jak najszybciej uregulowana. - mówił Grzegorz Tobiszowski, Wiceminister Energii, podczas spotkania z mediami.

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tysięcy złotych za utracone przed pięcioma laty prawo do świadczenia. Wprowadzenie ustawy według wyliczeń ma kosztować państwo około 2,35 mld złotych.

Co ważne, świadczenie oprócz emerytów i rencistów górniczych mają otrzymać także sieroty i wdowy po górnikach, które do czasu realizowania wypłat deputatów węglowych bądź ekwiwalentów pieniężnych również je otrzymywały.

Uwaga! Warunkiem do otrzymania wspomnianej kwoty będzie złożenie stosownego wniosku. Będzie na to czas od dnia wejścia w życie ustawy o świadczeniu - ale tylko 10 dni!

Warto też pamiętać, że gdy projekt wejdzie w życie, będzie to ostatnia wypłata dotycząca deputatów dla emerytów, którzy walczyli o przywrócenie swojego prawa. Każdy, kto otrzyma w grudniu wspomnianą kwotę, od przyszłego roku nie będzie miał już prawa do deputatu węglowego.

Wielu mieszkańców naszego miasta także zgłasza się do mnie z pytaniami dotyczącymi deputatów. Trzeba to powiedzieć głośno, że planowana przez rząd wypłata ma być jednorazowa i zamknie ona temat węgla dla emerytów i rencistów. Niektórzy emeryci mają przeświadczenie, że teraz otrzymają 10 tysięcy rekompensaty za lata utraconych deputatów, a od roku 2018 zostanie im wznowiona regularna wypłata tychże świadczeń. Niestety tak nie będzie. - mówi rudzianka, poseł Platformy Obywatelskiej, Danuta Pietraszewska.

Uprawnieni do otrzymania kwoty będą musieli złożyć oświadczenia, w których podpiszą klauzulę mówiącą, że po otrzymaniu pieniędzy nie będą występować z roszczeniami z tytułu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy w zakresie prawa do deputatu.

Projekt budzi wiele emocji. Jedni emeryci cieszą się, że po latach stagnacji w deputatach otrzymają spory zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Niektórym nie podoba się, że nie pozostawiono im prawa wyboru pomiędzy jednorazową wypłatą a coroczną transzą pieniędzy, jak było do momentu pozbawienia ich deputatów.

Zobacz także

Komentarze (114)    dodaj komentarz »

 • emeryt

  Zapraszam tą panią kasierke Aby się w swoim Zyciu wybrała na wy cieczkę i zjazd na kopalnia aszolm

 • JORGUS Z TYCH

  TEN CO NIEMO CO ROBIC I JEST TAKI MADRY TO MOGL ISC DO ROBOTY NA DOL YNO MADROWAC UMIA WSZYSCY I TO IM NAJLEPIEJ WYCHODZI BO GORNIK PRAWDZIWY KTORY HAROWAL PIATKI SWIATKI I NIEDZIELE MO GUZIK A NIE EMERYTURA ALE CIEKAWE KIEDY PRZESTANA NA GORNIKOW NALATYWAC JAK NOM ODTRACALI Z ZAROBKOW CO MIESIAC NA ROZBUDOWA WARSZAWY TO NIKT PYSKU NIE OTWARL OCH KOCHANY NAROD ZAZDROSNY

 • JORGUS Z TYCH

  CI CO TAK PISZA O GORNICTWIE TO SA TACY MADRZI JAK 1970 R. PRZYJALEM SIE NA KOPALNIA TO CI CO MIELI JECHAC PIERWSZY ROZ TO UCIEKLI I JUZ SIE NIE POKAZALI A CI CO TAK PISZA TO BY ZROBILI TAK SAMO DUZO GODAC I PISAC A [...]I BY DO GALOT JAKBY MIOL ROBIC NA DOLE TAM NIEMA SLONCA YNO CIEMNO JAK W[...]IE I NIECH TAK NIE MADROJA BO NIE WIEDZA JAK TAM JEST JIRGUS Z TYCH SZCZESC BOZE BRACIA EMERYCI

 • Zigi

  Górnicy starszych roczników mają emerytury z starego portfela , a 65 procent rabowano im zarobki na utrzymanie zusowskiej bandy z Warszawy.

 • L.M

  Witam wszystkich, czy może mi ktoś napisać a od kiedy rusza z tym wypłacaniem 10 tys?

 • francik z Knurowa

  yno sie nie radujcie , to juz je zaś zabebłane , to co nom obiecali po te 10.000 zł mo być nom wziynte i mają to dać rydzykowi , bo onymu terozki tyn rzond obiecoł , fajnie bydzie pra ?jako sie to rzykali ? dlo rydzyka ? nie wos pier............... strzeli .....

 • Klemens

  Jakoś mnie to nie przekonuje,że reszcie wypłacą.Tylko ciekawe dlaczego wypłacili kilku ludziom na otarcie łez a Ci co złożyli wnioski w Październiku nie dostali ,ani odpowiedzi ,ani pieniędzy.Tylko kto je pierwszy dostał? Elita i ich rodziny i znajomi? Bo nie wierzę,aby dostali tyle pieniędzy i to tak szybko się rozniosło.,I z 248000 wniosków zrobiło się nagle 380000.Proste skłócili ludzi ,bo tak im najwygodniej.I zmieniają te stołki sobie i dbają tylko o własny tyłek.A ty biedoto jęcz.Jak ja widzę jak wy się kłócicie,to aż mi was żal.Ja mam lepszy pomysł.Zapłacą z odsetkami.A my mamy cicho siedzieć nie oddychać i,chodzić na wybory i ich wybierać.

 • JORGUS Z BYTOMIA

  JO O PRZELICZENIE EMERYTURY CZEKOM A KAJ IDA TO SLYSZA MA PAN EMERYTURA GORNICZO A PASI BRZUCHY CO NIE WIDZIELI DOLU MAJA EMERYTURY Z KOPALNI A CIEKAWE SKAD TAKIE EMERYTURY MAJA PO ODEJSCIU TE NIEROBOLE Z ZUSU CO SIEDZA I PIERDZA W STOLEK A EMERYTURY MAJA PO5 TYSIECY

 • Nonika

  Nie powinien nikt tym biednym górnikiem nic zabierać praca w górnictwie nie jest lekka A praca w ogromnym stresie cały czas Czecha zawalenie uderzenie kamieniem węglem porażeniem na śmierć prądem . Za ten stres tyle się musi chociaż należeć po 25 i więcej lat wydobywAnia węgla niektórzy górnicy mówią czarne złoto na węgiel . To bardzo ogromną moc i poświęcenie pracować na kopalni górnicy szacunek Ode mnie macie .

 • Olaaax

  Witam ,a jak pobieram alimenty od ojca ktory jest juz na emeryturze i zawsze z mama dostawalysmy po 2 tony wegla a on 1 tone, to rowniez nam sie nalezy zwrot? Bo z tego co widac do tylko dla wdow i sierot

 • leszek

  niech panstwo obliczy po ile jest wegiel i na ile lat starczy te 10 koła,o potem co palic w piecach czym sie do.

 • dsd

  Chyba trzeba wziąć te nędzne pieniądze, bo przyszłość deputatu dla górnika (kolejarz czy energetyk wciąż dostają) zmierzcha jak zachód słońca. Rachunek: zwrot ok. 5000 zł za 3 lata zawieszenia i spłatę pożyczek z odsetkami na zakup węgla, natomiast od 2018 r. ok. 5000 zł wystarczy na zakup węgla przez kolejne 3 lata. I można umierać. A piekarz ma codziennie duży, świeży chleb za 5 zł za darmo - taki deputat: 5 zł x 20 dni robocze = 100 zł/m-c x 12 m-cy = 1200 zł/rok. Tyle ile górniczy emerycki deputat węglowy.

 • Ekolog

  To idz pracowac do piekarni,sprzedaz sobie chleb i bedziesz mial na wegiel

 • Adam

  A ty idź na kopalnie jak zjedziesz na dół to się dowiesz dzięki górnikom masz ciepło w[...]e

 • Kris

  to jest oszustwo jakich mało jedni deputat mają a

 • Kris

  To istny bubel prawny,nie dopracowany ,posiada lukę prawną ,jak można odrzucić tych ktrzy pracowali na dole ,musieli podpisać aneks do umowy o pracę zrzekające się deputatu węglowego po przejściu na emeryturę bo w innym wypadku dostawali wypowiedzenie z okresem w zależności od stażu pracy,raz że koalicja PO-PSL tego bezzwłocznie wymagała w Kamanii Węglowej to teraz Prawo i Sprawiedliwość tych ludzi wystawiła do wiatru,jednym słowem zostali z niczym hamstwo totalne,pytam się gdzie jest to Prawo i Sprawiedliwość w Polsce?

 • emeryt z Wieczorka

  Dlaczego jasno nie powie sie 1- co jak ktos nie podpisze oswiadczenia o wyplacie 10 tys 2- kiedy bedzie wyplata dla emerytow ,ktorzy zdecyduja sie podpisac oswiadczenie o wy[placie 3- czy ci co brali co miesiac wyplaty za deputat z ZUS ,beda je otrzymywac dalej 4- co z wyplatami za deputat weglowy innym grupom np. kolejarzom .Kiedy do ch....y to wszystko jasno bedzie powiedziane . A moze jest to gdzies wyjasnione ? To niech ktos napisze !

 • bobe

  A z Halemby kaj mają składać wnioski jak biura niema

 • Piwisz

  jest w nowej dyrekcji na pierwszym pietrze wieć nie kłam

 • Wdowa

  Tak jestem za wypłaceniem

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.