Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

10 tysięcy zł trafi do emerytów górniczych. Wypłata w grudniu?

 • Dodano: 2017-10-09 13:00, aktualizacja: 2017-10-09 23:10

Prawdopodobnie jeszcze do końca grudnia br. emeryci górniczy, którym zabrano deputaty węglowe, mają otrzymać 10 tysięcy złotych świadzenia z budżetu państwa w ramach poselskiego projektu ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Trafił on do pierwszego czytania w Sejmie.

Przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2012 r. spółki górnicze zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego przewidzianego przepisami wewnątrzzakładowymi dla emerytów i rencistów. To doprowadziło do zróżnicowania grona uprawnionych. Emeryci i renciści, którzy pracowali w kopalniach zlikwidowanych do 2007 roku dalej otrzymywali ekwiwalent z ZUS, a ci którzy pracowali w istniejących zakładach, już nie. Emeryci walczyli o przywrócenie deputatów, zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. W 2016 roku projekt, pod którym podpisało się ponad 120 tys. byłych górników, trafił do komisji sejmowej. Rząd przygotował własny projekt, którego założenia omawiamy.

Deputat był elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów. Był rodzajem pewnego zobowiązania Państwa Polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę. Dlatego w opinii Ministerstwa Energii sprawa powinna być jak najszybciej uregulowana. - mówił Grzegorz Tobiszowski, Wiceminister Energii, podczas spotkania z mediami.

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tysięcy złotych za utracone przed pięcioma laty prawo do świadczenia. Wprowadzenie ustawy według wyliczeń ma kosztować państwo około 2,35 mld złotych.

Co ważne, świadczenie oprócz emerytów i rencistów górniczych mają otrzymać także sieroty i wdowy po górnikach, które do czasu realizowania wypłat deputatów węglowych bądź ekwiwalentów pieniężnych również je otrzymywały.

Uwaga! Warunkiem do otrzymania wspomnianej kwoty będzie złożenie stosownego wniosku. Będzie na to czas od dnia wejścia w życie ustawy o świadczeniu - ale tylko 10 dni!

Warto też pamiętać, że gdy projekt wejdzie w życie, będzie to ostatnia wypłata dotycząca deputatów dla emerytów, którzy walczyli o przywrócenie swojego prawa. Każdy, kto otrzyma w grudniu wspomnianą kwotę, od przyszłego roku nie będzie miał już prawa do deputatu węglowego.

Wielu mieszkańców naszego miasta także zgłasza się do mnie z pytaniami dotyczącymi deputatów. Trzeba to powiedzieć głośno, że planowana przez rząd wypłata ma być jednorazowa i zamknie ona temat węgla dla emerytów i rencistów. Niektórzy emeryci mają przeświadczenie, że teraz otrzymają 10 tysięcy rekompensaty za lata utraconych deputatów, a od roku 2018 zostanie im wznowiona regularna wypłata tychże świadczeń. Niestety tak nie będzie. - mówi rudzianka, poseł Platformy Obywatelskiej, Danuta Pietraszewska.

Uprawnieni do otrzymania kwoty będą musieli złożyć oświadczenia, w których podpiszą klauzulę mówiącą, że po otrzymaniu pieniędzy nie będą występować z roszczeniami z tytułu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy w zakresie prawa do deputatu.

Projekt budzi wiele emocji. Jedni emeryci cieszą się, że po latach stagnacji w deputatach otrzymają spory zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Niektórym nie podoba się, że nie pozostawiono im prawa wyboru pomiędzy jednorazową wypłatą a coroczną transzą pieniędzy, jak było do momentu pozbawienia ich deputatów.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (105)    dodaj komentarz »

 • Nonika

  Nie powinien nikt tym biednym górnikiem nic zabierać praca w górnictwie nie jest lekka A praca w ogromnym stresie cały czas Czecha zawalenie uderzenie kamieniem węglem porażeniem na śmierć prądem . Za ten stres tyle się musi chociaż należeć po 25 i więcej lat wydobywAnia węgla niektórzy górnicy mówią czarne złoto na węgiel . To bardzo ogromną moc i poświęcenie pracować na kopalni górnicy szacunek Ode mnie macie .

 • Olaaax

  Witam ,a jak pobieram alimenty od ojca ktory jest juz na emeryturze i zawsze z mama dostawalysmy po 2 tony wegla a on 1 tone, to rowniez nam sie nalezy zwrot? Bo z tego co widac do tylko dla wdow i sierot

 • leszek

  niech panstwo obliczy po ile jest wegiel i na ile lat starczy te 10 koła,o potem co palic w piecach czym sie do.

 • dsd

  Chyba trzeba wziąć te nędzne pieniądze, bo przyszłość deputatu dla górnika (kolejarz czy energetyk wciąż dostają) zmierzcha jak zachód słońca. Rachunek: zwrot ok. 5000 zł za 3 lata zawieszenia i spłatę pożyczek z odsetkami na zakup węgla, natomiast od 2018 r. ok. 5000 zł wystarczy na zakup węgla przez kolejne 3 lata. I można umierać. A piekarz ma codziennie duży, świeży chleb za 5 zł za darmo - taki deputat: 5 zł x 20 dni robocze = 100 zł/m-c x 12 m-cy = 1200 zł/rok. Tyle ile górniczy emerycki deputat węglowy.

 • Ekolog

  To idz pracowac do piekarni,sprzedaz sobie chleb i bedziesz mial na wegiel

 • Kris

  to jest oszustwo jakich mało jedni deputat mają a

 • Kris

  To istny bubel prawny,nie dopracowany ,posiada lukę prawną ,jak można odrzucić tych ktrzy pracowali na dole ,musieli podpisać aneks do umowy o pracę zrzekające się deputatu węglowego po przejściu na emeryturę bo w innym wypadku dostawali wypowiedzenie z okresem w zależności od stażu pracy,raz że koalicja PO-PSL tego bezzwłocznie wymagała w Kamanii Węglowej to teraz Prawo i Sprawiedliwość tych ludzi wystawiła do wiatru,jednym słowem zostali z niczym hamstwo totalne,pytam się gdzie jest to Prawo i Sprawiedliwość w Polsce?

 • emeryt z Wieczorka

  Dlaczego jasno nie powie sie 1- co jak ktos nie podpisze oswiadczenia o wyplacie 10 tys 2- kiedy bedzie wyplata dla emerytow ,ktorzy zdecyduja sie podpisac oswiadczenie o wy[placie 3- czy ci co brali co miesiac wyplaty za deputat z ZUS ,beda je otrzymywac dalej 4- co z wyplatami za deputat weglowy innym grupom np. kolejarzom .Kiedy do ch....y to wszystko jasno bedzie powiedziane . A moze jest to gdzies wyjasnione ? To niech ktos napisze !

 • bobe

  A z Halemby kaj mają składać wnioski jak biura niema

 • Piwisz

  jest w nowej dyrekcji na pierwszym pietrze wieć nie kłam

 • Wdowa

  Tak jestem za wypłaceniem

 • Hutnik

  Tobiszowski nie wiem czy wiesz ale hutnicy z pokoju już ostrzą noże na ciebie.

 • Kasjerka z biedronki

  Jak nie chcecie tych 10 tyś to jo je chętnie przyjmna.

  • Kasjerka z biedronki
   2017-10-12 11:08
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • JORGUS Z TYCH

  TO JEST KPINA NA MOIM PRZYKLADZIE OSZUKALI MNIE NA EMERYTURZE A TERAZ JESZCZE NA WEGLU EMERYTURA MOM ZLE OBLICZONO A SPRAWA W SADZIE PRACY TRWO JUZ 18 MIESIECY A BIEGLY NAPISOL ZE JESTEM ZLE OBLICZONY I DALEJ NIC TO SIE NAZYWA PRZYWILEJE GORNIKA KTOREGO ROBIA ZA WARIATA

 • emeryt górniczy

  Kim jest pan Tobiszowski, że szykuje takiego precla emerytom chłop z Rudy śląskiej który wie o górnictwie tyle co żona powie jak wróci z pracy na kopalni stał się twarzą złodziejskiej zmiany która chce w białych rękawiczkach okraść emerytów z tego co im się prawnie należy ciekawe jak on pokaże się swoim sąsiadom górnikom i emerytom górniczym????

 • Krzychu

  10 dni na złożenie wniosku... to jakiś żart chyba?Pamiętam jak matka jeździła do biura przez kilka tygodni co parę dni bo kolejki były większe jak kiedyś po cukier....a wszystko po to, żeby odebrać ten deputat węglowy... kiedy jeszcze go dawali.

 • renata

  starsi emeryci stali tam pod biurem po kilka godz a teraz będą stać całe noce by oddać wniosek ,masakra ,nigdy żeby nam ułatwić te życie ,bezmózgowcy

 • Górnik (o[...]any)

  To jest totalna głupota jak można dzielić emerytów górniczych na lepszych i gorszych przecież miało być wszystkim i rowno a co z gornikami którzy przeszli na emeryturę po 2014r do dzisiaj to się nazywa prawo i sprawiedliwość.

 • emeryt

  podpisałeś ,że zrzekasz się deputatu ?? jeśli pod przymusem to czemu dopiero teraz o tym mowa ? teraz bo kasa poszła :)

 • Żona emeryta

  Dokładnie co ci emeryci dostaną czy oni są gorsi oni już nie dostawali deputatu pracując teraz nic im się nie należy złodziejska dobra zmiana

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.