Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

120 lat minęło...

 • Dodano: 2015-10-16 14:15, aktualizacja: 2016-09-20 12:58

Dziś w Miejskim Centrum Kultury podsumowano kilkumiesięczne obchody 120-lecia szkoły w Chebziu. Placówka ma się czym pochwalić.

Przez 8 miesięcy świętowaliśmy urodziny naszej szkoły. Od marca do października odbył się szereg wydarzeń, imprez i ciekawych inicjatyw w Zespole Szkół nr 1. Miały one przypomnieć uczniom, absolwentom, nauczycielom i mieszkańcom o historii i długoletniej tradycji tej szkoły, ale także pokazać, że szkoła mimo swojego wieku nadal promienieje. Mamy wielu wspaniałych absolwentów, uzdolnionych uczniów, osób zaprzyjaźnionych ze szkołą. Wielu z nich brało czynny udział w obchodach urodzin szkoły - mówiła dyrektor Joanna Nowak z Zespołu Szkół nr 1 w Chebziu.

Podczas uroczystości przypomniano inicjatywy podejmowane przez szkołę dla uczczenia 120-lecia istnienia placówki. Odbyły się warsztaty dla uczniów i mieszkańców dzielnicy dotyczące przyszłości Chebzia, zorganizowano plener malarski dotyczący uwiecznienia na płótnie dawnych i obecnych budynków szkoły. Przygotowano też zjazd absolwentów, na który przybyło prawie 200 byłych uczniów szkoły w Chebziu. Obecni uczniowie mieli zaś okazję spotkać się na miłym spotkaniu z dawnym kierownictwem i nauczycielami szkoły - seniorki opowiedziały uczniom, jak to niegdyś bywało.

Na dzisiejsze spotkanie w MCK przyjechał przyjaciel szkoły, profesor Andrzej Klasik, znany działacz i ekonomista, który także jest absolwentem szkoły w Chebziu. Warsztaty organizowane w szkole dotyczące przyszłości dzielnicy odbyły się właśnie pod kierunkiem profesora.

Miałem to niebywałe szczęście powrócić do szkoły w Chebziu w tym roku po raz pierwszy od jej ukończenia. Mogło się to odbyć dzięki zaproszeniu dyrektor Joanny Nowak, która skontaktowała się ze mną. Od razu znaleźliśmy wspólne cele co do zorganizowania obchodów rocznicowych, ale także rozwoju szkoły i dzielnicy dzięki działaniom w placówce. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem wrócić do miejsca, w którym zaczęła się cała moja przygoda z nauką - mówił podczas gali w MCK prof. Andrzej Klasik.

Na uroczyste zakończenie obchodów przybyła także wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ruda Śląska Cecylia Gładysz, która życzyła pracownikom placówki dalszej siły do wychowywania i edukacji podopiecznych. Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty w imieniu prezydent Grażyny Dziedzic odczytała list, w którym prezydent gratuluje wspaniałego jubileuszu i składa życzenia placówce, a prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - oddziału w Rudzie Śląskiej - Irena Gajdzik, dziękując za zaproszenie, wyraziła podziw dla nieustannej pracy nauczycieli nad rozwojem szkoły. 

Na widowni zasiadło wielu absolwentów chebziańskiej szkoły, a także jej obecni pracownicy i uczniowie. Podczas gali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wystawili przedstawienie w gwarze śląskiej ukazujące historię placówki. Przyznano także tytuł "Przyjaciela szkoły", który otrzymała m.in. prezydent Grażyna Dziedzic. Przed wejściem na salę wystawiono pamiątkową księgę gości, gdzie w tym uroczystym dniu obecni na obchodach mogli zostawić swój ślad na długie lata. Szkole w Chebziu gratulujemy pięknego jubileuszu!

Szkoła w Chebziu rozpoczęła działalność 1 kwietnia 1895 r. jako „niemiecka szkoła powszechna". Początkowo przeznaczona była dla grupy 206 uczniów. Koszt jej budowy oraz utrzymanie pokryła hrabina Schaffgotsch. Stanowisko kierownika objął Paweł Skiba, natomiast jego współpracownikami zostali Ignacy Kusz i Józef Speer. Według danych statystycznych uczęszczało do niej 25% dzieci niemieckich - czytamy na stronie urzędu miasta.

120 lat minęło...

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Chebziok

  Rodowitych chebzioków tam jest mikro.

 • zainteresowany

  Jejku jaki ten chleb jest śliczny. Ciekawe czy to tylko ozdoba czy został zjedzony ? Kto Wam piekł taki fajny chlebek ?

 • poinformowany

  Chleb piekła piekarnia Poloczek -Barbary i Krzysztofa Poloczków. Faktycznie jest to arcydzieło.

 • absolwent

  Mega fajna impreza na wysokim poziomie. Tylko jakoś nie widziałem władz miasta a z tego co wiem były zaproszone .

 • Majkel

  Pani Cyla ma już 120 lat ? Nie wygląda na tyle.

 • Stanisław

  Jestem absolwentem z 1970 roku...chętnie bym wziął udział w zjeżdzie absolwentów, ale nigdzie nie było to ogłaszane.

 • Ja

  Wszystko było ogłoszone i na stronie internetowej szkoły i na profilu na fb

 • absolwent

  Wszyscy co chcieli to się dowiedzieli , ogłoszeń było dużo - na portalu miejskim i na Facebooku i na stronie szkoły , nawet w większości parafii w mieście księża z ambony ogłaszali , do tego działała poczta pantoflowa. Czyżby nikt Cię nie lubił ? Gdzie według Ciebie powinni to ogłosić ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.