Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

5,1 mln zł pozyskały władze Rudy Śląskiej ze środków unijnych na inwestycje z zakresu OZE

 • Dodano: 2019-10-08 07:00, aktualizacja: 2019-10-08 07:17

5,1 mln zł pozyskały władze Rudy Śląskiej ze środków unijnych na inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii /OZE/.

Te pieniądze przeznaczone będą m.in. na wykonanie 170 eko-instalacji w budownictwie jednorodzinnym. Poza tym z tych środków zrealizowane zostaną inwestycje w komunalnym budownictwie wielorodzinnym w dzielnicy Ruda.

Unijne miliony na OZE

Chodzi tu o budynek przy ul. Raciborskiej 10 oraz cztery budynki przy ul. Szczęść Boże 62. Ekologiczna instalacja powstanie także w budynku biblioteki przy ul. Kaczmarka 38 w Halembie, na budynku głównym PWiK, a także oczyszczalni ścieków Halemba – Centrum.

Najwięcej z pozyskanej kwoty, bo blisko 3,5 mln zł, stanowić będzie dofinansowanie do budowy instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym.

Jest to drugi etap naszego programu. Przyznane nam pieniądze z Unii Europejskiej pozwolą na dofinansowanie 172 takich instalacji. Niebawem ogłosimy przetarg na dostawę i montaż tych urządzeń w budynkach, a następnie będziemy zawierali umowy z mieszkańcami określające prawa i obowiązki poszczególnych stron – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że do tej pory dzięki zdobytym środkom zewnętrznym miasto dofinansowało montaż 51 instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym. Aktualnie rudzki magistrat przygotowuje się do III etapu tego przedsięwzięcia. Zgłosiło się do niego 195 osób, które chciałyby w swoich domach korzystać z energii odnawialnej.

Obecnie kończą się prace nad opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o dofinasowanie. Konkurs w tej sprawie ma być ogłoszony jeszcze w tym roku – informuje wiceprezydent   Krzysztof Mejer.

Pozyskane właśnie przez miasto środki przeznaczone zostaną także na wykonanie instalacji OZE w komunalnym budownictwie wielorodzinnym. 36 kolektorów słonecznych zamontowanych zostanie na dachu budynku przy ul. Raciborskiej 10 w Rudzie. Wykorzystane zostaną one do podgrzania wody użytkowej. Koszt inwestycji wyniesie 350 tys. zł, z czego dofinansowanie blisko 300 tys. zł. Kolejna inwestycja dotyczyć będzie budowy instalacji fotowoltaicznej na czterech budynkach przy ul. Szczęść Boże 62. Będzie to 56 modułów fototowoltaicznych służących do produkcji prądu elektrycznego. Dodatkowo zamontowana zostanie pompa ciepła, która wykorzystana zostanie do podgrzania wody użytkowej. W całości przedsięwzięcie to kosztować będzie ok. 420 tys. zł, a samo dofinansowanie wyniesie ok. 345 tys. zł.

Kolejna instalacja OZE, która realizowana będzie ze wsparciem środków unijnych, dotyczyć będzie budowy pompy ciepła w budynku biblioteki przy ul. Kaczmarka 38 w Halembie. Zastąpi ona dotychczasowe źródło ciepła, jakim jest kocioł węglowy. Zadanie warte jest ok. 145 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie ponad 120 tys. zł. Ostatnia z ekoinwestycji dotyczyła będzie budowy instalacji fotowoltaicznej dla budynku siedziby PWiK, a także oczyszczalni ścieków Halemba – Centrum. Wartość prac to ponad 2,2 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie blisko 1 mln zł.

Władze Rudy Śląskiej przywiązują dużą wagę do przedsięwzięć proekologicznych. W ciągu ostatnich pięciu lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ponad 1000 modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 200 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to zaoszczędzić w skali roku ponad 100 tys. zł.

Od 2015 r. instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje na terenie basenu letniego. W 2016 r. roku instalacje fotowoltaiczne powstały dla trzech obiektów sportowych - basenu krytego przy ul. Chryzantem w Rudzie, basenu krytego przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hali sportowej w Orzegowie. Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachu termomodernizowanych placówek oświatowych, a konkretnie Miejskiego Przedszkola nr 43 oraz Szkoły Podstawowej nr 11. Moduły fotowoltaiczne zainstalowane zostały również w ramach termomodernizacji budynku przychodni rejonowej przy ul. Siekiela. Poza tym od 2018 r. ponad 130 modułów fotowoltaicznych produkuje ekoprąd z energii słonecznej w dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. Kolejne instalacje fotowoltaiczne powstały w 2018 r. w ramach termomodernizacji budynków dwóch placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 16 /budynek dawnego Gimnazjum nr 7/. Ponadto panele fotowoltaiczne zainstalowane zostały na dachu budynku MOPS przy ul. Markowej.

Miasto nadal zamierza sięgać po środki unijne na instalacje produkujące zieloną energię

W konkursie, który ma być ogłoszony jeszcze w tym roku, będziemy się starać o kolejne środki na przedsięwzięcia z zakresu OZE w budownictwie jednorodzinnym, a także zamierzamy wnioskować o pieniądze na instalacje fototowoltaiczne dla czterech placówek oświatowych – Miejskiego Przedszkola nr 42, Zespołu Szkół Muzycznych oraz dwóch szkół podstawowych – nr 2 i nr 16 – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

Do tej pory ze środków europejskich Ruda Śląska pozyskała już blisko 620 mln zł na realizację blisko 100 projektów. 2/3 tej sumy, czyli ponad 400 mln zł, rudzki samorząd „zdobył” w ostatnich 5 latach. Największe rudzkie inwestycje finansowane z pieniędzy unijnych to budowa trasy N-S oraz przebudowa i wykonanie nowego systemu oczyszczania ścieków na terenie miasta. W tym roku miasto pozyskało już z Unii Europejskiej niemal 67 mln zł na realizację 14 projektów. Na ocenę łącznie czekają jeszcze 23 projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 15 mln zł.

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Proszę napisać kiedy można składać kolejne wnioski na instalacje fotowoltaiczne do budynków jednorodzinnych/wielorodzinnych prywatnych. Ciągle się mówi o przekroczonych zanieczyszczeniach w powietrzu a domy, osiedla w dalszym ciągu opalane są węglem gdzie istnieje możliwość doprowadzenia przyłączeń gazu lub nitek ciepłowniczych. Nasz góra Prezydentowa niech się prześpi z tą myślą a nie jak ściągnąć kasę z kamienic ,które w dużej mierze nadają się do rozbiórki lub kapitalnego remontu który w dużej mierze przekracza wartość budowę nowego domu.Jeszcze tak przy okazji koksownia na Bobrku filtrów to chyba tam brak smród aż na kilometry tam drona wyślijcie.

 • max

  170 domow...w tym tempie, ja nie doczekam,moze wnuk, a mam 30lat, chyba 170 domow w kazdej dzielnicy! dlaczego sieć nie jest powiększana? to sa dzialania pozorowane.

 • kwiatowe

  Jak masz 30 lat to spokojnie szybciej sobie zarobisz na fotowoltaike zamiast siedziec i czekac :) No chyba, ze Ty z takich co potrzebuja pieniedzy, a nie pracy.

 • ekol

  Jest pewna , zasadnicza różnica między ciepłem doprowadzanym do bloków , a tym które by miało zasilić te starsze budownictwo.Nie da się niestety ocieplić starych familoków a tym bardziej tak zabytkowych budynków jak.np. na karmańskim .A to jest podstawa ,żeby koszty ogrzewania były w miarę znośne.Nawet nie ma co porównywać przenikliwości ciepła przez ściany ocieplane 15cm styropianem czy wełną mineralną a samym tuko murem z cegły .Podanie współczynników tu nic nie da ,ale można to przedstawić tak bardziej dobitnie przykładem .Kiedy temperatura na zewnątrz jest w granicach 0 stopni we wnętrzu mieszkania w budynku z termoizolacją przy szczelnych oknach utrzymuje się w granicy 20 lub nawet ponad stopni .We wnętrzu starych murowanych budynków taka temperatura jest wtedy co najmniej o 10 stopni niższa.Nagrzanie pomieszczeń w mieszkaniach , których powierzchnia nie dość ,że jest o wiele większa niż ta w blokach a do tego poprzez co najmniej o pół metra wyższą wysokość pomieszczeń znacznie większa jest również ich kubatura jest o wiele przez to droższe .W dodatku znacznie większe są ubytki ciepła .Więc nie dziwmy się ,że ten problem z ogrzewaniem piecami jest trudny do rozwiązania .Fakt , faktem ,że zanieczyszczenie powietrza zimą jest na granicy katastrofy i należałoby poszukiwać wszelkich rozwiązań , które temu zapobiegną .Ci którzy domagają się likwidacji pieców i ogrzewania węglem , z pewnością mieszkają w budynkach ocieplanych i jakby nie mogą się znaleźć po stronie tych co są zmuszeni ogrzewać mieszkania węglem.A żeby trochę się poczuli po tej stronie a tak bardzo im zależy na czystym powietrzu , to niech w okresie zimowym zamkną swe samochody do wiosny w garażu .Po co dodatkowo emitować w tym okresie trujące związki do atmosfery

 • kwiatowe

  Ociepla sie takie budynki, tylko jest to kosztowniejsze i nie takie proste jak przyklejanie 15cm styropianu. Sa tynki termoizolacyjne, sytemy ocieplen wewnetrznych, przesuniecia linii stolarki, zeby wyeliminowac mostki cieplne itp. Budownictwa pasywnego sie z tego nie zrobi, ale do przystosowania pod ogrzewanie gazowe czy miejskie wystarczy. Prosciej odnowic z zewnatrz i pochwalic sie rewitalizacja...

 • Obserwator

  No, nareszcie dobra wiadomość..!

 • Elian

  Kierunek dobry ale 170 instalacji do kropla w morzu. Wczoraj już mieliśmy przedsmak tego co nas czeka - przekroczenie normy zanieczyszczenia o ponad 1100 % !

 • kwiatowe

  Stare osiedle Karmanskie w Rudzie Poludniowej. Piekna elewacja, odnowione podworka, a w srodku ludzie zyja jak w XIX wieku. Brak CO miejskiego, brak gazu. Do okola na osiedlach wszystkie media. Niedawno zginal tam mezczyzna w wybuchu butli z gazem:( Za taka rewitalizacje to ja dziekuje, a prezesi spoldzielni czy innych tworow kasuja grube tysiace za takie pseudo zarzadzanie.

 • ruda

  Na Wirku ul. Krasińskiego ta sama sytuacja, Jedna strona wąskiej ulicy to bloki z wszystkimi mediami a druga strona to familoki, bez gazu, co, wentylacji w mieszkaniach z aluminiową instalacją elektryczną - normalnie XIX wiek.

 • Bunia

  A ciekawe dlaczego przelewał gaz z większej butli do mniejszej?

 • mieszkaniec

  Zróbcie jeszcze proszę coś z tymi piecami w których pała wszystko co się da. Idzie zima i niedługo będziemy wyraźnie widzieli czym oddychamy. Może jakaś dotacja na wymianę starych pieców w zabudowie jednorodzinnej a w wielorodzinnej podpinanie budynków do CO ? Przejeżdżam często wieczorami zima przez centrum Nowego Bytomia. Przecież tu się nie da oddychać.

 • :)))

  To omijaj centrum jak tak źle

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.