Wiadomości z Rudy Śląskiej

60 nowych miejsc parkingowych w Halembie

 • Dodano: 2018-12-03 08:15, aktualizacja: 2018-12-03 07:01

Zakończyła się budowa parkingu na 60 miejsc przy Szkole Podstawowej nr 27 w rejonie ulic Modrzewiowej oraz Grabowej w dzielnicy Halemba. Zadanie objęło wykonanie jezdni manewrowej, odwodnienia oraz oświetlenia. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 615 tys. zł.

– Temat nowych miejsc parkingowych jest bardzo istotny, poruszany jest często podczas spotkań z mieszkańcami, szczególnie w dzielnicy Halemba, dlatego jestem pewna, że ta inwestycja ucieszy kierowców – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Tam, gdzie tylko jest to możliwe, sukcesywnie planujemy i budujemy nowe miejsca postojowe – dodaje.

W ramach prac, trwających od czerwca br., teren został przygotowany, wykonana została instalacja kanalizacji deszczowej, a następnie utworzono 60 miejsc postojowych z geokraty, w tym 4 oznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych z kostki betonowej. Wjazd na parking znajduje się od ul. Międzyblokowej.

Wyznaczono drogi manewrowe z płyt ażurowych, cały teren został oświetlony – wyjaśnia Bartosz Wójcik, Wydział Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Kolejne miejsca parkingowe w mieście powstaną przy zabytkowym dworcu kolejowym w dzielnicy Chebzie, obecnie rewitalizowanym w ramach projektu „Stacja Biblioteka”. Przy budynku, który przy zachowaniu funkcji obsługi podróżnych służyć będzie miejskiej bibliotece, powstanie 58 miejsc postojowych. Do tego należy doliczyć jeszcze 27 miejsc parkingowych, które powstaną w ramach rozpoczętej w lipcu br. budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej.

Obecnie trwają również prace na placu przy ul. Planty Kowalskiego, gdzie docelowo ma powstać 98 miejsc postojowych, w tym 7 miejsc wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji wykonane zostanie oświetlenie, przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz kolidująca infrastruktura podziemna. Zainstalowany zostanie system zliczający wolne miejsca i prezentujący ich aktualną liczbę na tablicy świetlnej. Termin zakończenia działań zaplanowany jest na połowę grudnia br.

W tej dekadzie w Rudzie Śląskiej powstało już 60 parkingów na prawie 1700 samochodów.

Pokaż na mapie

Komentarze (10)    dodaj »

 • Laki

  Trzeba było dołożyć trochę kasy i pociągnąć to aż pod Zamenhofa razem z wjazdem. W tedy miało by to sens. Jednak tak wygąda kiełbasa przedwyborcza, coś się zrobiło, byle jak,byle jest a niesmak pozostał. Obserwująjc realizację projektów w RUDZIE ŚLĄSKIEJ to wszystkie są tak na 50%.

 • kiki

  Tak samo jak parking na Gojawiczyńskiej, na który nie wjedziem z osiedla. Geniusze

 • Lan

  A do SPS15 nie ma normalego dojazdy, ktoś się tym zajmie?????????????????

 • Pyjter

  Grabowa to nie dość że b.wąskie gardło to jeszcze parkują po obu stronach drogi. Skoro teraz mieszkańcy mają parking o rzut beretem to ruch należy do włodarzy miasta by postawić znaki zakazu zatrzymywania/postoju.W czerwcu jadące do akcji pożarowej straże zaklinowały się właśnie na Grabowej.... z resztą nie pierwszy już raz.

 • Karol

  Przydałby sie na Halembie jeszcze parking strzezony, z niewygórowaną opłatą i pewnym miejscem. Osiedle było projektowane w latach, kiedy nikt nie przewidział dynamicznego rozwoju motoryzacji

 • gupielok

  Tak, najlepiej za 50zł na miesiąc z monitoringiem i strażnikiem doglądającym dobytku :-). Do tego pod Twoją klaką, tak byś mógł wskoczyć z balkonu do auta :-)

 • Halembianka

  A Grabowa jak była zapchana samochodami tak nadal jest bo się ludziom nie chce auta z drugiej strony postawić i przejść wokół bloku, tylko żeby jak najbliżej klatki stanąć! Wczoraj tamtędy przechodziłam wieczorem 2/3 parkingu puste :) brawo sąsiedzi z Grabowej

 • Halymba

  Brakuje wjazdu od modrzewiowej/grabowej , az sie prosi

 • Aga

  Zamiast skręcać na Grabową wystarczy przejechać jeden blok dalej i wjechać od strony Międzyblokowej ... tyle. Myślę, że to nie problem. Ludzie się wygodni zrobili i nie chce im się przejść za blok do auta ...

 • Halymba

  Oczywiste ze z zakupami szuka sie jak najblizej! A skoro Grabowa jest jednokierunkowa to juz nikomu niechce sie jechac pół osiedla, zeby podjechac z drugiej strony bloku!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również