Wiadomości z Rudy Śląskiej

90 lat Slavii

  • Dodano: 2009-09-15 09:29
Slavia Ruda Śląska - najstarszy klub sportowy w naszym mieście - obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia swego istnienia. Powstała w 1919 roku i trwale zapisała się nie tylko w historii rudzkiego sportu, ale także na arenie krajowej i zagranicznej.

Pierwszą ważną datą w dziejach klubu jest grudzień 1918 roku. Wtedy właśnie powstało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", które dało początek późniejszej "Strzale" - starszym kibicom, jednoznacznie kojarzącej się już ze "Slavią". Pierwszymi dyscyplinami były gimnastyka przyrządowa, parterowa, palant, piestówka, boks oraz piłka nożna. Okres rozwoju został zatrzymany przez wybuch II wojny światowej. Władze okupacyjne zmusiły ówczesnych działaczy klubu do oddania wszelkich materiałów "Slavii", które bezpowrotnie przepadły. 28 stycznia 1945 roku została wyzwolona Ruda Śląska, a już niecały miesiąc później 25 lutego grupa działaczy reaktywowała działalność klubu.

Dziś "Slavia" prowadzi cztery sekcje: piłki nożnej, kolarstwa, tenisa ziemnego i podnoszenia ciężarów.
Henryk Skowronek, Ernest Pohl, Anita Jokiel, Małgorzata Majza, Bernard Szczepański, Marian Skubacz, Marek Garmulewicz, Jan Krzesiak - to olimpijczycy KS "Slavia", którzy na stale wpisali się w historię rudzkiego sportu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.