Wiadomości z Rudy Śląskiej

Aż 122 uczniów zawodów rzemieślniczych rozpoczęło praktyczną naukę zawodu

 • Dodano: 2019-10-24 15:00, aktualizacja: 2019-10-26 11:30

Aż 122 uczniów zawodów rzemieślniczych rozpoczęło w tym roku szkolnym praktyczną naukę zawodu w 46 zakładach. Dzisiaj w Domu Kultury w Bielszowicach odbyło się tradycyjne pasowanie na ucznia w rzemiośle, które zorganizował Rudzki Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości.

Podobnie jak w ubiegłych latach największą popularnością wśród kandydatów cieszy się fryzjerstwo. W roku szkolnym 2019/2020 aż 34 uczniów będzie się kształcić w tym zawodzie. 15 osób będzie pobierało lekcje cukiernictwa, a 14 uczyło się mechaniki pojazdów samochodowych. Z kolei 12 uczniów wybrało naukę stolarstwa. Przyszli rzemieślnicy będą również poznawać tajniki m.in. kominiarstwa, krawiectwa, elektromechaniki, ślusarstwa czy fotografii. W sumie 122 uczniów będzie poznawać praktyczną stronę 16 zawodów. Będą to uczniowie Zespołu Szkół nr 1 (58 osób), nr 4 (31 osób) oraz 7 (5 osób), a także 28 uczniów z miast ościennych, m.in. Chorzowa, Zabrza czy Mikołowa.

Przypomnijmy, że Cech to organizacja samorządu gospodarczego, integrująca i reprezentująca środowisko rzemieślników i przedsiębiorców. Obecnie zrzesza 65 zakładów, spośród których 55 prowadzi praktyczną naukę zawodu w następujących specjalnościach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter sieci i urządzeń sanitarnych, fotograf, wędliniarz, kominiarz, kucharz, tapicer. W ubiegłym roku szkolnym w zakładach zrzeszonych w Cechu naukę zawodu pobierało 107 uczniów szkół zawodowych. Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej liczy obecnie 72 członków, z czego 65 zakładów posiada uprawnienia do szkolenia uczniów.

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Maciek

  Na stolarstwo sporo osób idzie, ja też się w tym kierunku kształcę, mój dziadek był stolarzem, ojciec teraz jest a ja za jakiś czas chce przejąć interes. Teraz to zupełnie inaczej wygląda, ojciec kupił urządzania z maszynydodrewna i robota sama idzie. Jak się cofnąc kilka lat wstecz to ludzie nie myśleli że maszyny zastąpią ich w niektórych obowiązkach.

 • kebab i inne smakołyki z kija

  Pasowanie na Youtubera, Kosmetoloszkę, Instagramerkę, Fit-Trenera, Blogerkę Modową, Gejmera, Szafiarkę, Vege-Chiefa, Vlogerkę-Podróżniczkę, Trend-Mejkerkę, Fashionistkę i Trend-Settera. Fajnie, jestem zadowolony. Jeszcze dajcie Technika Pobrań Świadczeń 500+, Technika Rozmowy z MOPS-em, Finansistki w oparciu o rządowe zapomogi i Traumatoloszki Odrzuconych Przez Socjoportale.

  • kebab i inne smakołyki z kija
   2019-10-25 00:37
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • jordan

  pełna zgoda 100% trafiony komentarz w punkt

 • nauczyciel

  a co z zawodami naprawdę potrzebnymi? tokarz? frezer? spawacz? ślusarz? i nie mam tu na myśli młodzików czy emerytów po kursie 2 tygodniowym tylko prawdziwych z zawodu i praktyki wykwalifikowanych specjalistów w zawodzie? z tej masy fryzjerek tylko 1-2 zaczepia sie w zawodzie a cześć za pieniądze z urzędu pracy otworzy własny zakład który po roku zamknie.

 • fajno gańba

  I ci uczniowie tak poszli na ślubowanie? w dresach i dziurawych spodniach? Część wygląda jak z poprawczaka.

 • Aga

  Jakoś nie widzę dziurawych dresów. A poztym ważne że byli

 • Mieshko

  no faktycznie, wielką łaskę zrobili, że przyszli. Skoro nie mają szacunku do samych siebie, to nie oczekuj, że będą go mieli dla swoich klientów.

 • jordan

  no w twoim mniemaniu i ludzi w dzisiejszych czasch to juz tylko sie liczy zeby byc juz nie oczekuje sie od mlodziezy zaangarzowania powagi szacunku tylko maja BYC i styknie wiecej nie wymagac ten kraj robi sie ruina

 • Życzliwy

  Kup słownik i pisz poprawnie.

 • majkel

  komentarze to nie esej włącz myślenie i domyślaj się chyba ze to dla ciebie zbyt trudne? to sorry czytaj dalej Adama Mickiewicza napisanego przez Pana Tadeusza hehehe

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.