Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bądź odpowiedzialnym właścicielem! Zaczipuj psa!

 • Dodano: 2016-04-01 14:00, aktualizacja: 2016-09-29 12:52
Już prawie 2,5 tys. rudzkich czworonogów wzięło udział w akcji czipowania psów! W tym roku magistrat planuje oznakować kolejnych 700.
 
Na ten cel w tym roku przeznaczymy około 10 tys. zł. Akcja prowadzona jest w całości z pieniędzy miasta. Właściciel czworonoga nie ponosi żadnych kosztów związanych z czipowaniem – przypomina Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta Ruda Śląska.
 
Po zaczipowaniu dane właścicieli czworonogów umieszczane są w międzynarodowej bazie SAFE-ANIMAL, która jest największą i najbardziej rozpowszechnioną w Polsce bazą oznaczonych psów. Korzystają z niej największe miasta w Polsce (m.in. Warszawa, Poznań, Łódź, Świnoujście, Białystok, Przemyśl), jak i miasta sąsiadujące z Rudą Śląską (m.in. Chorzów i Bytom). Baza należy do European Pet Network w Brukseli, która sukcesywnie przesyła dane do europejskiej ewidencji zaczipowanych zwierząt. Dzięki temu można szybko ustalić właściciela zagubionego zwierzęcia.
 
 
 
Na terenie Rudy Śląskiej bezpłatnie zaczipować można psa w ośmiu przychodniach i gabinetach weterynaryjnych. Zabieg jest szybki i nie wywołuje uczucia dyskomfortu czy reakcji alergicznej, nie wpływa także w żaden sposób na aktywność psa.
 
Do naszej przychodni tygodniowo zgłasza się 30 -40 osób, by zaczipować swojego czworonoga – mówi Marta Markowska, lekarz weterynarii z Przychodni dla Zwierząt Grzegorz Kocot. – Czipowanie jest szybkie, trwa 10 – 15 sekund. Czip umieszczany jest na stałe i nie ma możliwości, by wypadł – tłumaczy. Gdy zagubiony pies trafi w ręce służb porządkowych, do schroniska czy weterynarza, po przyłożeniu czytnika w miejscu zaczipowania wyświetli się numer, który po wprowadzeniu do bazy danych pozwoli ustalić adres oraz nr telefonu właściciela. – Pamiętajmy, że czip nie działa jak GPS - nie możemy dzięki niemu namierzyć zagubionego psa, tylko zidentyfikować właściciela – przypomina Markowska.
 
Z bazy korzystają także schroniska dla zwierząt, w tym rudzkie schronisko prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”.
 
Obok prowadzenia programów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz sterylizacji i kastracji zwierząt, czipowanie psów jest jedną z głównych przyczyn malejącej liczby zwierząt w naszym schronisku – tłumaczy Beata Drzymała – Kubiniok, kierownik schroniska.
 
 
Czipowanie jest jednym zadań wynikających z „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta”. W Rudzie Śląskiej akcja realizowana jest od 2013 r.
 
 
Czipowanie odbywa się w następujących placówkach:
 
 1. Gabinet Weterynaryjny „RUDVET” w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach przy ul. Edmunda Kokota 137 lok.2,
 2. Gabinet Weterynaryjny im. Kota Arnolda w Rudzie Śląskiej – Bykowinie przy ul. Bocianów 8,
 3. Przychodnia Weterynaryjna „NOVA” w Rudzie Śląskiej – Wirku przy ul. 1 Maja 313,
 4. Przychodnia Weterynaryjna „PasjoVet” S.C. w Rudzie Śląskiej – Wirku przy ul. Pawła Kubiny 20,
 5. Przychodnia Weterynaryjna w Rudzie Śląskiej – Halembie przy ul. 1 Maja 57,
 6. Przychodnia Weterynaryjna w Rudzie Śląskiej – Orzegowie przy ul. Jana Kilińskiego 4,
 7. Rudzkie Centrum Weterynarii Małych Zwierząt Kick Rabsztyn Spółka Partnerska w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu przy ul. Czarnoleśnej 17,
 8. Przychodnia Weterynaryjna, Śląskie Centrum Weterynarii w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach przy ul. Ignacego Łukasiewicza  30.
 
 

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Jurek

  Tanie czipowanie jest teraz w Kochłowicach w Rynku, chyba 20 zł

 • rudy

  place podatki juz 3 rok za psa na co one ida ? kiedy kolejne , czipowania, wybiegi dla psów w miescie ??

 • ps

  Zwiększyć kilkakrotnie podatek za psa w zamian za centralne sprzątanie miasta. Zawsze to jakiś pomysł na bezrobocie.

 • o rety rety

  Płacę podatki za psa, czipowac nie będę bo uważam, że to zbędne, tak samo jak to żeby sprzątać po psie na trawniku. ( Jak zrobi na chodnik posprzatam!) Dlatego płacę podatek za psa i inne daniny żeby ktoś utrzymał trawnik w porządku. Poza tym nie chodzę z psem w okolicy placów zabaw żeby dzieciom nie brudzic. Oczywiście koty oddające swe potrzeby fizjologiczne w piaskownicy są takie słodkie.....

 • Xxx

  Oczywiście ze chodzi o podatki a jak piesek nam umrze a broń Boże Zapominmy zgłosić to do urzędu miasta to dostaniemy karę .

 • koannak

  Zaczipuj psa, płać podatki. Dla mnie to oczywiste, jest przepis i trzeba go respektować, natomiast żenujące jest to że po jego odejściu nie ma go gdzie pochować bo miasto ma to w d....e. W końcu już nie będzie zysku, to po co, jedź sobie z 20-30 km dalej i tam se pochowaj jak żeś taki miękki i nie wrzucisz go do dołu w lesie (nielegalnie zresztą) albo daj go do utylizacji bo tak się to nazywa - ŻENADA .......

 • Miki

  To tylko kasa dla UM!!! Dlaczego moje dane osobowe podano do UM?

 • wkurzony

  Wielkie halo tu się robi a może by tak petycja do GIODO?! Warto sprawdzić czy SafeAnimal miało prawo przekazać dane! Weterynarz nie mówił nic o tym, zebrał dane zaczipował i szerokiej drogi. Gdyby mi przekazano np. Regulamin to byłoby ok, a tak zwyczajne oszustwo, ale jak w majestacie prawa to ok może być!!! Największymi gangsterami są ci co nami rządzą!!!

 • RR

  Ruda Śląska to jedyne miasto w Aglomeracji gdzie sciagaja oplate za psa!!! A dlaczego nie za koty,ktory jest tysiace?

 • Zwierzolub

  Co jest ważniejsze? To, zeby w razie zaginięcia pupila ten się znalazł wlasnie dzięki temu, ze ma czipa czy to, ze pewnie po jakimś czasie urząd upomni sie o kasę? Ktos, kto kocha swojego zwierzaka wie co wybrać.

 • luliczek

  Czego wpisy chowiecie no czego???????????

 • czip

  Dokładnie tak jest zaczipujesz i za parę miesięcy list z urzędu

 • zbulwersowana!

  a co z kotkiem?? Dlaczego kotki nie biorą udziału w czipowaniu? Ostatnio przybłąkał sie do mnie kotek ewidentnie udomowiony wysterlizowany ale szukanie właściciela to jak igły w stogu siana.

 • agata

  Za kotki nie płaci się podatku i pewno stąd ta decyzja :)

 • PrawdziwaRudaŚląska

  Tak tak zaczipuj psa, następnie Safeanimal udostępnia dane do Urzędu Miasta a ten sobie ściąga zaległe podatki mając dane osobowe podane na tacy. Weterynarz twierdzi że danych nie udostępnia, zresztą sam był mocno oburzony takim działaniem w majestacie prawa!

  • PrawdziwaRudaŚląska
   2016-04-01 15:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ja

  Dokładnie he he ;-)

 • obserwator

  Zaczipujcie, by potem płacić miastu. A miasto wyda kasę np. na nowy samochód.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.