Wiadomości z Rudy Śląskiej

Barbórka 2021: Spotkania w kopalnianych cechowniach odbywają się już dzisiaj

  • Dodano: 2021-12-03 11:30

W sobotę (4 grudnia) obchodzimy wspomnienie św. Barbary, czyli tradycyjną Barbórkę. W Rudzie Śląskiej spotkania w kopalnianych cechowniach odbywają się już dzisiaj, a na sobotę zaplanowano msze św. w intencji górników i pracowników kopalń.

- To święto łączy szacunek do historii, podziw dla ludzi wykonujących ten niebezpieczny zawód, a także wspomnienie tych, którzy odeszli na „wieczną szychtę”. Całej Braci Górniczej życzę wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji oraz powodzenia w życiu prywatnym - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Barbórka 2021 w Rudzie Śląskiej

Ze względu na pandemię, podobnie jak w ubiegłym roku, zrezygnowano z organizowania uroczystych akademii, przemarszów czy karczm piwnych. Mimo ograniczeń górnicy spotkają się na wspólnej modlitwie oraz oddadzą hołd swojej patronce.

Dzisiaj o godz. 10.30 pracownicy KWK "Ruda" złożyli kwiaty przed figurą świętej Barbary w cechowni Ruchu " Bielszowice". Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni górnicy otrzymali medale i szpady, które są symbolem wolności stanu górniczego. Spotkanie było również okazją do wręczenia medali za długoletnią służbę oraz odznak "Zasłużony dla Górnictwa RP". W spotkaniu wzięli udział: dyrektor KWK Ruda - Wiesław Piecha, senator Dorota Tobiszowska, oraz wiceprezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.

Podobna uroczystość odbędzie się o godz. 12.30 w cechowni Ruchu " Halemba", a o godz. 14.00 w łaźni Ruchu "Pokój".

4 grudnia odbędą się msze święte w intencji górników ich rodzin

O godz. 8.00 wierni będą się modlić w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, a w kościele pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie o godz. 9.30. Z kolei o godz. 10.00 rozpoczną się msze św. w kościołach:

  • pw. św. Marii Magdaleny w Bielszowicach
  • oraz pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku.

Natomiast w halembskim kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 11.00. Warto podkreślić, że Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych. Jest on obchodzony przez całe rodziny, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy.

W Rudzie Śląskiej węgiel eksploatuje obecnie jedna kopalnia - „Ruda”, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. Powstała w lipcu 2016 roku z połączenia kopalni „ Bielszowice”, „ Halemba” oraz „Pokój”. Zatrudnionych jest w niej ponad 6 tysięcy osób. Poza tym na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. funkcjonują jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK „Pokój I”, KWK „Śląsk” oraz KWK „Makoszowy”. W strukturach SRK działa również Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji. Zajmuje się on usuwaniem szkód górniczych oraz rekultywacją terenów pogórniczych po całkowicie zlikwidowanych zakładach.

Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii

Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, która zginęła prawdopodobnie ok. 305 roku, za panowania cesarza Galeriusza, kiedy nasiliły się prześladowania chrześcijan. Według legend była córką Dioskura z Heliopolis. Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem, przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Przeciwstawiła się tym samym ojcu, który w efekcie uwięził córkę. Po torturach została skazana na śmierć, a wyrok miał wykonać sam Dioskur, który po egzekucji zginął rażony piorunem. Męczeńska śmierć z rąk rodzica była opisywana w języku greckim, syryjskim, koptyjskim, ormiańskim, chaldejskim, a w wiekach średnich we wszystkich językach europejskich. W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, skąd w XIII wieku trafiły do Wenecji, a następnie do pobliskiego Torcello, gdzie znajdują się w kościele św. Jana Ewangelisty.

Kult św. Barbary szybko rozpowszechnił się również w Polsce. Już w modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), święta wspominana jest pod datą 4 grudnia. Pierwszy kościół ku jej czci wystawiono w 1262 r. w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. Na Śląsku kult św. Barbary (jako patronki murarzy i kowali) znany był już w XIV w. W 1723 r. tarnogórscy gwarkowie założyli bractwo religijne pod wezwaniem św. Barbary. Odtąd była ona uważana za patronkę górników, których miała ochraniać od nagłej i niespodziewanej śmierci. W XIX w. kult upowszechnił się wśród górników węgla kamiennego. Wizerunkami świętej trzymającej kielich z Hostią zdobiono przykopalniane kapliczki i ołtarzyki. Wierzono, że w razie wypadku pod ziemią, gdy górnik znajdzie się w beznadziejnym położeniu, święta Barbara poda mu ostatnią w życiu komunię świętą. Kult świętej był bardzo żywy w okolicach Rudy. Ze wzmianek źródłowych wiadomo, że w tamtejszych kopalniach pół godziny przed zjazdem górnicy gromadzili się przed jej wizerunkiem, odmawiali modlitwę i śpiewali hymn ku czci świętej.

Od 6 czerwca 1998 roku św. Barbara jest patronką Rudy Śląskiej

Ówczesny metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń, przekazał wtedy władzom miasta odpowiedni dekret Stolicy Apostolskiej. Jej wizerunek umieszczono również w miejskim herbie. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią. Dodajmy, że w drugim polu tarczy znajduje się pół złotego orła na błękitnym polu. Był on herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego.

Poza Polską św. Barbara jest darzona czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu czy Zagłębiu Ruhry. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja. W wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami.

Komentarze (23)    dodaj »

  • górnik

    szkoda mi tych z wypadku, mogło to trafic na anty szczepionkowców tych mi nigdy nie bedzie żal, za to że narażają innych życze im wszystkiego najgorszego

  • Matrix

    Że też pani Tobiszowskiej nie jest wstyd. Ciekawe za co ma te wszystkie medale. Pewnie ani razu nawet nie była na dole. Ale najważniejsze że mundur górniczy jest dobrze skrojony. Jak dla mnie to festiwal obłudy i wzajemnej adoracji. Szczęść Boże dla wszystkich tych którzy są prawdziwymi górnikami a nie podpinają się tylko pod tą ciężką pracę.

  • Nicwiecej

    Znowu wielkie pijanstwo i tragedie w domach :(

  • Ruch Bielszowice

    A ta pani senator za jakie zasługi ma te medale na mundurze? Pamiętam to Bieńkowska za czasów PO miała więcej medalików na klacie i to na karczmie...

  • zarabiajaca 2200 zł

    2,3 mld zł zadłużenia za 3 ostatnie kwartały roku.Tyle pieniedzy obywatele polski musieli dołożyc do nierentownych juz kopalń. Jak widać postkomunistyczni pracownicy tych zakładów nadal świetują swoje komunistyczne święto, nadal bawią sie za nasze pieniądze, nadal dostaja Barbórki, 14 i inne przywileje.Wstydzcie sie a nie bawcie za czyjeś pieniadze.Na szczęscie wasz czas dobiega końca, pozamykają wam te relikwia , skonczy sie rozdawanie pieniedzy

  • elo

    Trzeba było się uczyć gamoniu.

  • górnik

    mam 6800 emeryturki i dorabiam sobie jeszcze 2400, żyć nie umierać, trafiłem w dobry czas.

  • Nie grubiorz

    Adolf bo widocznie nikt z twojego pokolenia nie miol jaj zeby isc na gruba... a napinanie/uzalanie sie w komentarzach jest smieszne..

  • Szczęśliwy emeryt

    Oficjalne uroczystości to do niepoznaki mogliby chociaż dobrze maski założyć. Zaś chcecie postojowe. Jak nikt nie widzi nie noś ale jek cie filmują i fotografują to noś jak sie należy. Tymbardziej że wszyscy podpisali szkolenie nt masek i możliwych konsekwencji nieprawidłowego noszenia

  • Hajer

    Wystarczy zobaczyć komu dają te odznaczenia. Tym którzy już zapomnieli jak wygląda robota dołowa, ewentualnie wizytują na dole raz w miesiącu. Same biołe i pisarczyki. A robotnikowi ochłapy

  • Pracownik

    No cechownia pięknie odmalowana 2 miesiące walczyli z tematem szkoda że nie zajrzeli do łaźni na parterze to by zobaczyli w jakich warunkach musimy się kąpać a nie tylko soby dozoru I związkowców pokazywać

  • TLK

    Jak łażnie i toalety były remontowane, to załoga niszczyła.

  • Adolf

    Kolejne komunistyczne święto. Proponuję w pierwszej kolejności obniżenie emerytur tym którzy jeszcze dorabiają i zabierają młodym miejsca pracy. W mojej rodzinie nikt nigdy nie był górnikiem. Dziadka i ojca zawsze denerwowało to kolesiostwo, przynależność do związków i załatwianie spraw po znajomości. Na szczęście się to już kończy.

  • Maki

    Z ust twoich płynie ZAZDROŚĆ!!!! Zostać Górnikiem pod ziemią to ogromna Odwaga!

  • Maki

    Jak skomentujesz to co stało się dzisiaj rano na Bielszowicach?Posrołbyś się z strachu Adolfiku.

  • Karl

    Ja, tyś je rihtig umyty gorol

  • Mer

    Rządowy program Polski Ład obniży emerytury nie tylko górnikom. A z szacunku do pracy górników zamilcz albo weź się pałuj durniu.

  • Antek

    Za to pewnie pracowali w milicji.

  • Gggg

    Masz rację kończy się ten górniczy nierobolski stan.

  • Adolf 2

    tatuś i dziadek BALI się zjechać

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również