Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Beata Szydło gościem Barbórki PGG w Halembie

 • Dodano: 2017-12-02 11:45, aktualizacja: 2017-12-02 18:32

Premier Beata Szydło zapewniała o dalszym inwestowaniu w rozwój górnictwa. Minister Krzysztof Tchórzewski w ostrych słowach wskazywał czyje decyzje, w jego opinii, ten rozwój hamują.

Obchodząca 60-lecie istnienia Kopalnia KWK Halemba (obecnie KWK Ruda) była gospodarzem tegorocznej Barbórki Polskiej Grupy Górniczej. Spotkanie odbyło się 1 grudnia w hali MOSiR na ulicy Kłodnickiej. Gości przywitał prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala.

Przyjęta przez rząd strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wskazuje na węgiel jako istotne źródło energii. Ten dokument pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość – mówił prezes PGG, która w 9 kopalniach zatrudnia ponad 43 tysiące pracowników.

Beata Szydło: Polsce potrzebny jest węgiel!

Premier polskiego rządu przywitała górników tradycyjnym Szczęść Boże i zapewnieniami o stabilizacji w polskim górnictwie.

Rok temu w czasie uroczystości barbórkowych mówiłam, że jesteśmy w trakcie realizacji jednej z najambitniejszych reform górnictwa w Polsce, w którą wielu jednak nie wierzyło. My przystąpiliśmy do tej reformy z pełnym przekonaniem, że Polsce potrzebny jest węgiel, że nie tylko Śląsk potrzebuje górnictwa. Dziś mogę powiedzieć, że ta reforma spełniła oczekiwania, reforma się powiodła i doprowadziła do tego, że możemy mówić o stabilnym rozwoju polskiego górnictwa – mówiła premier rządu, podkreślając w tym zasługi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Energii, pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Premier wielokrotnie podkreślała, że jej rząd stawia właśnie na górnictwo - węgiel ma być podstawą polskiej energetyki i kołem zamachowym polskiego gospodarki.

Mamy dobre wyniki gospodarcze, dobre perspektywy, ale przed nami kolejne lata, które musimy równie intensywnie przepracować, abyśmy mogli na końcu tej drogi powiedzieć, że Polska jest krajem, który dynamicznie się rozwija, który jest krajem bezpiecznym, w którym młodzi ludzie mają perspektywy (…) Należą się Państwu ogromne podziękowania, właśnie Wasza praca przyczynia się do tego rozwoju gospodarczego. Jesteśmy podziwiani na całym świecie i to jest w dużej mierze Wasza zasługa – dziękowała pani premier

Beata Szydło poruszyła też temat deputatów węglowych.

Chciałabym podziękować ministrowi Tobiszowskiemu szczególnie, jak i ministrowi Tchórzewskiemu za ich inicjatywę, aby emeryci górniczy również otrzymali wypłatę deputatu. To bardzo ważne. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to problem, który wymaga rozwiązania i rząd przeznaczył na to środki. Myślę, że w ten sposób będziemy mogli z tego naszego zobowiązania z kampanii wyborczej wywiazać się jeszcze w tym roku. Niech Święta Barbara ma Was zawsze w opiece – zakończyła przemówienie Szydło, składając na ręce górników barbórkowe życzenia.

Krzysztof Tchórzewski: Niefrasobliwość administracji Śląska!

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie chwalił, ale ganił.

Dzięki budowie elektrowni węglowych jest zbyt na wydobywany węgiel. Potrzeba węgla więcej w Polsce! Musimy zwiększać wydobycie, ale nie głębokości i koszty. Musimy rozpocząć budowę nowych kopalń. I co mamy na Śląsku? Plan zagospodarowania przestrzennego gmin śląskich przeznacza miejsca, gdzie jest węgiel, pod budowę willi, gdzie potem szkody górnicze będą bardzo drogo nas kosztowały. Już dziś wynoszą one 300 mln zł rocznie. Niefrasobliwość administracji Śląska! Kto na to zezwala? Kto jest w tych radach gmin, powiatów, sejmiku województwa śląskiego? Jak tak można!? Co robią wasi przedstawiciele? Nic się nie dzieje - tak trzeba powiedzieć! – krytykował minister z mównicy.

Nie tylko te słowa nagrodzono gromkimi brawami.

Żadna uchwała, która zabiera węgiel górnikom, pod te drobne satysfakcje ludzi, którzy tam się budują -a są to także górnicy, emeryci - nie została uchylona - kontynuował minister. Proszę wyciągać wnioski, proszę dokonać przeglądu. Trzeba odkręcić sprawę tego, co się zaczęło dziać na Śląsku antygórniczego. To Wy musicie tego żądać, nie musicie chować głowy w piasek. Wszyscy! – apelował Tchórzewski.

Minister poinformował, że rząd zapewnił Brukselę, że obecny poziom wydobycia węgla pozostanie niezmienny do 2050 roku.

A teraz jak to wygląda? Powiedzą mi: panie ministrze, Śląsk nie chce przecież górnictwa i węgla, nie macie gdzie kopać! Dopuścimy do tego?! Ja wyjdę, przepraszam za wyrażenie, na dupka, jeżeli tak się stanie. Nie chcę na to pozwolić. Ja chcę mieć panie wojewodo i wszyscy radni dwa miejsca na dobry węgiel na dobrej kopalni – grzmiał minister Trzórzewski.

Minister ponownie wyszedł na mównicę, aby uzasadnić przyznanie wyróżnienia dla Grzegorza Tobiszowskiego.Rudzianin otrzymał w piątkowy wieczór stopień generalnego dyrektora górnictwa.

Syn ziemi śląskiej. Trochę porywczy, ale jednocześnie człowiek skromny i powściągliwy, który kocha polskie górnictwo-to jest to, co ja widzę na co dzień. Pan minister wziął na siebie odpowiedzialność naprawy polskiego górnictwa, to jest kwestia odwagi. Grzesiu, jak mało kto ty dzisiaj masz prawo nosić mundur górniczy. Zasłużyłeś na niego - uzasadniał nominację minister energii.

Była to druga Barbórka w strukturach PGG – pierwsza rok temu odbyła się w Rybniku. W piątkowym spotkaniu Prezydenta RP reprezentowała Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca głowy państwa, przybyli także przedstawiciele wszystkich kopalń wchodzących w skład PGG, eurodeputowani i członkowie polskiego parlamentu, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz kierownictwo WUG z prezesem Adamem Mirkiem na czele. Wśród gości nie zabrakło także Grażyny Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska oraz wiceprezydenta Krzysztofa Mejera.

Spotkanie w halembskiej hali MOSiR mogliście oglądać na żywo na naszym facebooku:

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (67)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Ja jako rudzianin nie chcę żeby tu zapraszano jakiegokolwiek pisiory do naszego miasta !!!!!

 • Ruudzian

  Przyjechała i zablokowała pół aglomeracji... miała obok siebie tyłu darmozjadów jak za dobrej komuny ...No a gdzie ma jeździć jak w Europie już ją nikt nie zaprosi ,bo i ludzie wykształceni i nie są tak naiwni jak w Polsce..... nikt za 500 ,nie da się kupić....... Ludziom 500 a Rydzykowi miliony....z naszych podatków...

 • rw

  Lista podstawowych "sukcesów" koalicji PO-PSL za czasów ich rządów (oczywiście to nie wszystkie, nawet za rządów PIS dochodzą nowe "sukcesy" PO1. Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)2. Grabież Polakom oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)3. Podniesienie VAT-u na wszystko 4. Wyprowadzenie z kraju ogromnej ilości pieniędzy z VAT - ok. 250 mld zł5. Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców6. Podniesienie akcyzy na paliwo7. Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej8. Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)9. Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów)10. Ograniczenie potencjału militarnego11. Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)12. Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS 13. Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych14. Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn15. Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)16. Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego17. Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)i jeszcze afer mnóstwo1) Afera taśmowa2) Afera hazardowa3) Afera wyciągowa4) Afera stadionowa5) Afera autostradowa6) Afera stoczniowa7) Afera AmberGold8) Afera Elewarru9) Afera z informatyzacją MSW10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych13) Afera reprywatyzacyjna

 • ewald

  RATUNKU ! komuna wróciła!

 • rw

  od kiedy to za komuny mażesz pisać i mówić i robić co chcesz?? bo jakoś widzę że nadal możesz wszystko i nikt cie nie pałuje, chyba że zero logiki w tobie

 • ela

  Powtórka z PRL-u nic dodać nic ująć.

 • Edek

  Mieszkam od urodzenia na Śląsku, nikt z mojej rodziny obecnie nie pracuje na kopalni, wiem co to wstrzasy i szkody gornicze, kupuję co roku wegiel, wiem jak ciezko pracują Ci na dole, jak lekka kase maja prominenci i zwiazkowcy, ale jak slysze, ze nie ma gdzie wydobywac, bo w planach zagospodarowania sa miejsca pod zabudowe mieszkaniowa....to zastanawiam się dlaczego jeszcze nas Ślązaków nie wysiedlili na polnoc kraju i niech zryja cala slaska ziemie.

 • Petniak 66

  Jakieś sługusy od Kaczora ubierają górnicze mundury raz w roku i chca nam porządkować Górny Śląsk.A powstanie to w tym kraju było jedne WARSZAWSKIE reszta sie nie liczy i wtedy ich niema .

 • Petniak 66

  Jakieś sługusy od Kaczora ubierają górnicze mundury raz w roku i chca nam porządkować Górny Śląsk.A powstanie to w tym kraju było jedne WARSZAWSKIE reszta sie nie liczy i wtedy ich niema .

 • Moritz und Friedlander

  Przijyżdżo taki gorol-minister na zaproszynie we gości na Ślonsk i bydzie sam Ślonzokow opierniczoł i godoł co i jak majom sie u sia rychtować? No tego już je zu viel!!! Łonym sie możno wydowo co za te 500+ se cołki norod kupiyli i wszysko wszyndzie im wolno? Pani Prezydent świynto niy je ale jo by sie na piyncie łobrocioł i wylozł kiejby mie tak kto u mie w doma potraktowoł. Do tego tyn ministerski przichlast! Za górnika sie przeblykł coby go załoga z werku niy poznała!

  • Moritz und Friedlander
   2017-12-04 09:43
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • GS

  Ciekawa jestem, czy Pana ocena była tak surowa w stosunku do PO, które jakby dalej rządziło to doprowadziło by do zamknięcia wielu kopalń.A co do przebierania w mundury, każda ekipa się przebierała np. Pani Bieńkowska.

 • Moritz und Friedlander

  Moja ocena w stosunku do PO była jest i będzie surowa, choćby z tego względu, że dzięki ich słodkiemu nic nie robieniu, nie tylko w sprawie górnictwa, ludzie zagłosowali na PiS. Tak! Zwycięstwo PiSu to zasługa PO! A jaka jest Pani ocena "schizofreników", którzy jak trzeba im głosów - to "stawiają na górnictwo", po czym po wygranych wyborach "wygaszają" kopalnie, ale jak trzeba głosów w wyborach samorządowych - to znowu budują kopalnie, komunikując to w sposób urągający byciu gościem u tychże śląskich samorządowców? Zarówno dla PO jak i PiSu Śląsk jest i będzie kolonią, za którą będzie się decydowało co mamy teraz robić. Zresztą idol Prezesa - niejaki Piłsudski miał Powstańcom Śląskim proszącym o pomoc podobno powiedzieć, że nie interesuje go jakąś stara niemecka prowincja. Co spotkało Korfantego z ręki tego "demokraty" chyba nie trzeba przypominać?? A po "zakamuflowanej opcji niemieckiej" nie życzę sobie, żeby ktokolwiek z fanów Prezesa i Jego ww. idola, przyjeżdżał TU i zachowywał się jak Chruszczow walący butem w mównicę w ONZecie.

  • Moritz und Friedlander
   2017-12-04 14:26
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • JAREK KOT

  SZKODA ZE NIE JECHAŁO I SKRECAŁO W LEWO CINQUECENTO!!!!

 • joRg.

  a na jakiej to kopalni pracuje pani grażyna dziedzic że nosi mundur górniczy

 • sztajger

  Na pewno na nikajgrubie. Oblyc jom do arbaitancuga, przeciągnąć na 1000 cu a potym niych sie chwoli.Tak jak i tych poprzeblykanych.

 • icek z Chorzowa

  joRG kup sie biolo sutanna i grej papieza.Moze Rydzyk Ci cos kapnie.

 • Maria

  A w jakiej pan Tobiszowski? Nie dość że mundur to i nominacje... Jak kiedyś w podstawówce byle się przypodobać wychowawcy...jak to się nazywało? Lizusostwo? Przychlebianie?...

 • ella

  i co z tego że przyjechała. pisiury wydymają górników tak jak i resztę społeczeństwa.zamiast ją wygwizadć to włazidupce jej klaskają.

 • Jo

  Abo beton- twarda masa co nic nie dociera, abo mają obiecane cóś, jak obiecali wyciszą a winę zwalą jak zawsze na... Tuska?

 • J.S.

  Na razie to Tusk z ekipą zabrali deputat i podnieśli wiek emerytalny.Chyba że coś zrobioł do Śląska dobrego a my niy pamiętomy.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.