Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Będą bonifikaty przy budowie domku jednorodzinnego

 • Dodano: 2015-02-19 13:30, aktualizacja: 2016-12-27 10:34

Prezydent Grażyna Dziedzic przedstawiła na konferencji prasowej program wspierania jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego w Rudzie Śląskiej. Przygotowała dwa projekty uchwał, które dziś podejmą radni na sesji Rady Miasta.

Projekty uchwał przygotowane przez prezydent zakładają, że każdy, kto kupi działkę w wieczyste użytkowanie, będzie mógł po pięciu latach wykupić ją z 75% bonifikatą. Musi spełnić jednak określone warunki.

Głównym wymaganiem jest istnienie prawa użytkowania wieczystego od co najmniej 5 lat, a także wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim w terminie 3 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego – wymienia prezydent Grażyna Dziedzic.

Nabywca musi także jednorazowo uiścić zapłatę za nieruchomość od dnia zawarcia umowy sprzedaży, nie posiadać zaległych zobowiązań finansowych względem miasta oraz nie korzystać z ulg w spłacie należności przypadających miastu. Prawo do bonifikaty przysługuje przez 10 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.

Prezydent miasta ma podpisać niebawem zarządzenie w sprawie stawki procentowej pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. W przypadku oddawania nieruchomości w użytkowanie na cele mieszkaniowe stawka ta zostanie obniżona z 25% do 15%, w pozostałych przypadkach utrzymana zostanie na poziomie 25%.

Dla użytkowników wieczystych nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, którzy nie będą chcieli skorzystać z bonifikaty, projekt uchwały wprowadza możliwość wykupu na własność bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków – dodaje Michał Pierończyk, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki nieruchomościami.

Dotychczas mieli oni taką możliwość po 20 latach istnienia prawa użytkowania wieczystego i 10 latach dysponowania nim przez zainteresowanego. Dla nieruchomości wykorzystywanych w innych celach niż mieszkaniowe według projektu okresy te będą zmniejszone odpowiednio o połowę.

Ulgi czekają także dotychczasowych użytkowników wieczystych. Każdy, kto zabudował nieruchomość zgodnie z prawem oraz przez 3 lata przed złożeniem wniosku uiszczał terminowo opłatę roczną i inne podatki i opłaty, może liczyć na 25% bonifikatę opłat rocznych.

Co z deweloperami i firmami, które będą chciały brać udział w tym programie?

Nie możemy wykluczyć deweloperów w procedurze przetargowej nabycia w użytkowanie wieczyste działki budowlanej, pamiętajmy jednak, że bonifikaty przy wykupie działki dotyczyć będą osób prywatnych – mówiła Iwona Frankowicz-Frank, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Program ma zachęcić osoby z miasta a także spoza jego granic do osiedlania się w Rudzie Śląskiej:

Chcemy dzięki tym bonifikatom zachęcić wszystkich nie tylko do budowania domu w Rudzie Śląskiej, ale również do płacenia należności w terminie – mówi o programie Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic.

Uchwały będą rozpatrywane jeszcze na dzisiejszej sesji Rady Miasta. Dotyczyć będą one określenia zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony oraz w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości oraz bonifikat od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego i określenia wysokości stawek procentowych tych bonifikat.

Myślę, że obie uchwały zostaną pozytywnie przyjęte wśród radnych, gdyż jest są one przygotowane dla dobra mieszkańców, a oto nam wszystkim chodzi – mówiła Grażyna Dziedzic na dzisiejszej konferencji poświęconej projektowi wspierania jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

W tym roku miasto przeznaczy do oddania w użytkowanie wieczyste w trybie przetargu 50 gminnych nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową. 17 z nich znajduje się w Bielszowicach (ul. Górna, ul. Narutowicza, ul. Mierosławskiego, ul. Grottgera, ul. Kokota, ul. Wysoka), 16 w dzielnicy Godula (ul. Smoluchowskiego, ul. Akacjowa), 13 w Kochłowicach (ul. Barbary, ul. Borówkowa, ul. Wirecka, ul. Grobla Kolejowa, ul. Kochłowicka), 3 w dzielnicy Wirek (ul. Kałusa, ul. Strażacka, ul. Jankowskiego) oraz 1 w dzielnicy Bykowina przy ul. Korfantego. Działki są o powierzchni od 0,06 ha do 0,38 ha. Maksymalna wartość działki objętej programem wynosi ok.100 tysięcy złotych.

Jeżeli pomysł sprawdzi się, a już jest duże zainteresowanie tym tematem wśród mieszkańców, to w przyszłym roku przygotujemy kolejne 300 działek – dodaje prezydent.

Treść uchwał podejmowanych dziś przez radnych zobaczyć można w poniższych załącznikach:

Uchwała 1

Uchwała 2

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • NINA

  Za 200 tyś to nie wiele zdziałasz ,chyba ze masz już działkę z mediami i wiele prac wykonasz sam ,warto kupić działke w kilka osób i budować wspólnie .ale dokumentacja,i wszystkie pozwolenia to też koszty i czas..ale do odważnych świat należy.

 • Tomek

  Witam,W dniu dzisiejszy byłem świadkiem licytacji 2 działek przy ul. Kingi i to co zostało napisane we wcześniejszych komentarzach w zupełności pokrywa się z prawdą. Te przetargi są skierowane przedewszystkim do deweleprów którzy prowadzą między sobą biznesową rywalizację. Nie ma tram mniejsca dla rodzin szukających okazji do posiadania własnego domu z przeciętną pensja.

 • smoker

  Za ile poszły działki?

 • Lokator

  Prawie każdą działkę kupują firmy budowlane i deweloperzy. Każdy zqinteresowany wie jak omijają utrudnienie braku bonifikaty. Jeden wielki numer. Osoby prywatne nie mają szans. Ba! FIRMY SPOZA RUDY! Pozdrawiamy Rudzian.

 • Darek

  Podaj przykład kolego! Jeżeli tak jest rzeczywiście to zamysł był inny. Niech wprowadzą ograniczenie w przetargu i po kłopocie

 • Halembianin

  Ciekawe, przydala by siejakas strona lub osoba do konsultacji w tej sprawie bo napewno bedzie wiele pytań, pozrawiam

 • Rudzianka

  Dopiero co wybudowano nowe osiedle przy ulicy Borówkowej przez firmę Dombud...to już chcą sprzedawać kolejne grunty pod zabudowę . Oczywiście drogi dojazdowej na osiedle nie zrobiono ,jest syf ,dziura na dziurze ,kamienie ,woda płynie szerokim strumieniem ,postawiono tylko tabliczkę z nowa nazwa ulicy ...żenada !!! A na dokładkę od marca w tym rejonie zaczyna sie fedrunek przez Kopalnie Halemba ...Piękne lokalizacja ,nic tylko kupować ...

 • jakub

  powiem ci jeszcze cos ciekawego dewloper jeszcze niesprzedal tych domow mozna nabyc szkody gornicze gratis miale kupic tam szeregowca ale po kilku telefonach znalazlem ludzi kturzy tam mieszkaja odradzili mi kupno

 • eryk

  ale się sępy rzuca na praktycznie darmową ziemię, ciekawe czy ktoś "normalny" będzie w stanie kupic

 • Emerytka

  Rodziny radnych pewnie gotowe już do budowania. A co z biednymi ludźmi, których w Rudzie coraz więcej.

 • Axel

  Streszczenie: "Kupisz" działkę wartą np. 100 000 zł za 15% wartości w wieczyste użytkowanie (na 99 lat jest Twoja) czyli za 15 000. Potem jak wybudujesz dom to po 5 latach będziesz miał prawo ją kupić za 25 tys. (75 % bonifikaty) I wtedy działka będzie należeć do Ciebie i twoich spadkobierców jak umrzesz. Ciekawy pomysł, oby tylko działki nie wpadły w brudne żydowskie ręce. Wiele nieruchomości w Rudzie Śląskiej już do nich niestety należy.

 • miszkaniec

  wygląda to na super okazję, ciekawe jakie będą kryteria przyznania, kto pierwszy ten lepszy ?

 • rudzianin

  Licytacja, kto wiecej ten lepszy.... wiec zapomnij o dzialkach za 100 000. Duzo szumu o nic... na koniec, po bonifikacie i tak cena bedzie rynkowa...

 • Mądrala

  Ludzi nie mają na czynsz, a gdzie tam budowa domu. Rozdajcie mieszkania, które ma miasto. Skąd młodzi mają mieć kasę na budowę jest to min. 200 000 tyś zł.

 • Jo wiem

  Skorzystają tylko bogaci jak zawsze, albo cwaniaki, którzy to sprzedają za kilka lat.

 • Rudzki

  Zgadzam się. Bogaci będą jeszcze bogatsi bo zaoszczędzą na zakupie działki a biedni i ci średniozamożni będą czekać na mieszkania po 30 lat. Smutne to.

 • anka

  Ciekawe, kto skorzysta, ciekawe...

 • sr

  ja za poprzedniego prezydenta załatwiłem sprawy z pozwoleniem na budowę w ciągu 1 miesiąca

 • Mam dosyć JESTEM WK. NA MASKA

  MAM DOSYĆ TEJ ZAKŁAMANEJ PROPAGANDY. OD KILKU MIESIĘCY ZAŁATWIAM SPRAWY ZWIĄZANE Z BUDOWĄ DOMU. OPIESZAŁOŚĆ URZĘDNIKÓW CZYT. PASOŻYTÓW, JEST STRASZNA. ILE TRZEBA CZEKAĆ NA KAŻDY PAPIEREK, KAŻDA MAPKĘ, KAŻDE CIU...WO. PRZYPOMNĘ, ŻE DZIAŁKĘ KUPIŁEM W LUTYM 2014 A NIE MAM NA NIEJ NIC ZROBIONE - BO CZEKAM!!!!! PONADTO CHCIAŁEM WYDZIERŻAWIĆ KAWAŁECZEK DZIAŁKI, KTÓRA ZNAJDUJE SIĘ KOŁO MNIE, CZEKAM NA INFORMACJĘ JUŻ OD WRZEŚNIA, I DALEJ NIC NIE ZAŁATWIŁEM BO ONI MUSZĄ MIEĆ 5 MLN OPINII. TE MIASTO JEST CHORE, STRACONE, NIE BUDUJCIE SIĘ TUTAJ, ŻAŁUJĘ ZAKUPU DZIAŁKI, A TAK SIĘ CIESZYŁEM. MÓGŁBYM WAM OPISAĆ DZIAŁANIA URZĘDU MIASTA JAK WSPANIALE SIĘ ZAŁATWIA SPRAWY ALE KOMENTARZ TAKI MUSIAŁBY BYĆ NA 100 STRON A4. ZAMIAST TYCH UCHWAŁ, ZRÓBCIE BATA NA NIEROBÓW PASOŻYTÓW, KTÓRYCH ZATRUDNIACIE, A KTÓRYCH OPŁACAM JA I INNI OBYWATELE!!!!!!!!

  • Mam dosyć JESTEM WK. NA MASKA
   2015-02-19 16:31
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ewcia

  Szczera prawda

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.