RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Będą nowe mandaty dla właścicieli psów! Nawet 500 zł za spacer bez smyczy!

 • Dodano: 2021-04-08 14:15

Od 10 kwietnia wejdą w życie nowe, wyższe stawki mandatów dla właścicieli psów, którzy nieodpowiednio sprawują nad nimi opiekę. Nawet 500 zł kary w przypadku agresywnych psów.

Rządowe rozporządzenie z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń zacznie obowiązywać od 10 kwietnia 2021. Wprowadza między innymi wyższe kwoty mandatów dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów.

Niewłaściwa opieka nad psem - kwoty mandatów w 2021 roku

Nowe kwoty mandatów wahają się od 50 do 500 zł w zależności od tego, jakiej sytuacji dotyczą.

art. 77 § 1 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu
zwierzęcia
50-250 zł
art. 77 § 2 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu
zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub
zdrowia człowieka
500 zł

Mandat do 500 zł za spacer z psem

Przepisy nie określają wprost jakie zachowania mogą skutkować otrzymaniem kary w postaci mandatu, jednak można się domyślać, że chodzi o sytuację, kiedy pies pozostawiony jest bez kontroli i opieki człowieka. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku wypuszczania zwierzęcia na nieogrodzone podwórko lub pozostawienia go bez opieki w miejscu publicznym. Dodatkowo, jeśli pies jest agresywny i stwarza zagrożenie dla innych, stosowana będzie wyższa kwota mandatu – 500 zł.

Mandat może dostać nie tylko właściciel, ale każda osoba, która w danym momencie powinna sprawować opiekę nad zwierzęciem.

Czy to oznacza, że nie można spuszczać psa ze smyczy?

Nie ma nakazu wyprowadzania psa na smyczy, jednak zawsze należy zapewnić mu opiekę i kontrolę. Pies, przy którym nie ma właściciela, jest psem pozostawionym bez opieki.

Warto jednak pamiętać, że są miejsca, w których konieczność używania smyczy i kagańca jest uregulowana prawnie, na przykład w pojazdach komunikacji miejskiej. Niektóre gminy mają również własne przepisy co do wyprowadzania psów, należy więc się z nimi zapoznać.

Zobacz także

Komentarze (35)    dodaj »

 • Franciszek

  Dlaczego służby nie kontrolują,czy spacerowicz z psem ma woreczki na odchody.Wielu zostawia odchody na chodniku,albo obok.Jeszcze jedna sprawa.Mieszkam przy ul. Szkolnej i codziennie wychodzę z pieskiem na spacer.Nierzdko za szkołą przez tz.park .Jednak wczoraj musiałem się pośpiesznie oddalić,gdyż znalazłem się w pobliżu dzika (locha z małymi).Która na mój widok ruszyła w moim kierunku.Czy nie można coś z tym zrobić?

 • Kłapouszek

  Ciekawe czemu właściciele piesków pod swoimi oknami nie chodzą za potrzeba pupila tylko drugiemu pod innym blokiem?

 • dog

  Bo to chamy bez kultury.

 • eko

  Co do joty,tak postepujom bykowina os ul szpaków,ja tam to psy równo ładujom.

 • Padre

  ***** psy

 • Ola

  Psy powinny być na smyczy dla swojego dobra i innych /ludzi i zwierząt /.Psy uciekaja włascicielom ,wpadają pod samochody ,gonią inne biedaki ,które nie mają z nimi szans.Kary ,kary i jeszcze raz kary.Jak raz jeden z drugim zapłaci ,to nauczy się pilnować swego pupila.

 • Dolas

  Małymi krokami i będzie coraz lepiej. Kiedyś psy biegaly całymi grupami i robiły gdzie chciały. Kto kiedyś myślał o mandatach. Teraz tylko wystawiać i będzie lepiej.

 • bomuś

  Głupie Prawo' to niy Prawo! To mnożenie głupoty!

 • boluś

  sorki literówka" boluś

 • Kkkk

  Bomus jak juz

 • Gorol z sosnowca

  Witam ja jestem sasiadko pewnej Pani która wypuszcza psy tzn ojca i syna Roki i Dzeki psy latają na samopas ostatnio doprowadzili by do wypadku na ul Czarnolesnej (FRYNA) .Albo swoje malutkie córeczki puszcza. z tymi psami.Jest tak czasem ze psy biegaja same cały dzień atakuja ludzi i inne pieskie jak sa glodne stoja pod klatka i szczekają pół dnia zeby wejść do klatki bo Pani .....TA ma wyje..... Na nich Powinno byc kary nawet 5000tys.

 • fajerberga

  Nie przesadzasz troszkę z wysokością ewentualnej kary? Przecież 5000 tyś to 5 000 000 - jak za kundla - dość drogo... :-)

 • Gorol z sosnowca

  No morze trohe

 • KOFER

  Tworzy się prawo, którego nikt nie egzekwuje i nikt nie przestrzega.Czy ktoś słyszał, by właściciel psa zapłacił mandat za to że nie posprzątał po swoim "pupilu"?!!!Wystarczzy rano wyjść na którymkolwiek osiedlu - pieski załatwiaja swoje potrzeby gdzie popadnie, a zadowolony pan czy pani też bo to okazja wyjść na papieroska. Gdzie jest Straż Miejska?!!! Wystarczyło by kilka mandatów co kilka dni i po osiedlach wieść by się szybko rozniosła, że trzeba po sobie sprzątać!!!

 • KotFilemon

  Za te ob[...] chodniki niech płacą!!!

 • rsl

  W lesie też psy muszą być na smyczy o czym wielu psiarzy nie wie. Z tymi mandatami dobry pomysł lecz czy ktoś będzie to egzekwował? Nie każdy sobie życzy być obwąchiwanym czy obszczekiwanym przez kundli. Pies to odpowiedzialność i obowiązki a nie tylko maskotka.

 • Padre

  A kto ich skontroluje? Kupy też mają zbierać, a większość ma to gdzieś bo nikt ich nie kontroluje.

 • Marek

  Spółdzielnie mieszkaniowe też powinny wpisywać takie punkty w swoich regulaminach. Nakaz wyprowadzania psa na smyczy, a w przypadku groźnych ras w kagańcu, nakaz sprzątania po swoim psie, zakaz pozostawiania psa bez opieki w domu w godzinach nocnych (niektóre psy ze strachu potrafią wyć przez pół nocy), czy zakaz palenia papierosów na klatce schodowej - to wszystko powinno być tam wpisane, wtedy innym lokatorom byłoby łatwiej te kwestie egzekwować. A tak to tylko można prosić, albo grozić.

 • fajerberga

  No, wpiszą stosowne punkty do regulaminu i co z tego? Kto i jak ma to wyegzekwować? Prezes sp-ni? Sprzątaczka? A tak to tylko można prosić, albo grozić, przy czym po groźbach pozostaje je spełnić, albo podwinąć ogon pod siebie i wycofać się na z góry upatrzone pozycje...

 • Hahaha!

  Haha to jak ktoś mieszka sam z psem to ma nianie wynająć dla psa jak idzie na nockę? Co za jełop..

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.