RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Będą nowe mandaty dla właścicieli psów! Nawet 500 zł za spacer bez smyczy!

 • Dodano: 2021-04-08 14:15

Od 10 kwietnia wejdą w życie nowe, wyższe stawki mandatów dla właścicieli psów, którzy nieodpowiednio sprawują nad nimi opiekę. Nawet 500 zł kary w przypadku agresywnych psów.

Rządowe rozporządzenie z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń zacznie obowiązywać od 10 kwietnia 2021. Wprowadza między innymi wyższe kwoty mandatów dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów.

Niewłaściwa opieka nad psem - kwoty mandatów w 2021 roku

Nowe kwoty mandatów wahają się od 50 do 500 zł w zależności od tego, jakiej sytuacji dotyczą.

art. 77 § 1 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu
zwierzęcia
50-250 zł
art. 77 § 2 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu
zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub
zdrowia człowieka
500 zł

Mandat do 500 zł za spacer z psem

Przepisy nie określają wprost jakie zachowania mogą skutkować otrzymaniem kary w postaci mandatu, jednak można się domyślać, że chodzi o sytuację, kiedy pies pozostawiony jest bez kontroli i opieki człowieka. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku wypuszczania zwierzęcia na nieogrodzone podwórko lub pozostawienia go bez opieki w miejscu publicznym. Dodatkowo, jeśli pies jest agresywny i stwarza zagrożenie dla innych, stosowana będzie wyższa kwota mandatu – 500 zł.

Mandat może dostać nie tylko właściciel, ale każda osoba, która w danym momencie powinna sprawować opiekę nad zwierzęciem.

Czy to oznacza, że nie można spuszczać psa ze smyczy?

Nie ma nakazu wyprowadzania psa na smyczy, jednak zawsze należy zapewnić mu opiekę i kontrolę. Pies, przy którym nie ma właściciela, jest psem pozostawionym bez opieki.

Warto jednak pamiętać, że są miejsca, w których konieczność używania smyczy i kagańca jest uregulowana prawnie, na przykład w pojazdach komunikacji miejskiej. Niektóre gminy mają również własne przepisy co do wyprowadzania psów, należy więc się z nimi zapoznać.

Zobacz także

Komentarze (35)    dodaj »

 • Ewka

  Jak mieszkasz sam jełopie, w budynku wielorodzinnym, to nie możesz mieć psa.

 • A.

  Pani Ewko proszę o wskazanie gdzie prawo zakazuje osobie mieszkającej samotnie posiadania psa? Czy to tylko Pani wymysł nie poparty niczym konkretnym?

 • Hahaha!

  Bo? Jełopie. Kto zabroni samotnej osobie posiadania psa? Ty?

 • ewa

  Na zachodzie chcąc mieć psa, mieszkając w budynku wielorodzinnym trzeba mieć zgodę administracji i sąsiadów, zaraz pobierają podatek od psa i informują o obowiązkach. Wystarczy dobre prawo przenieść na grunt rodzimy i po sprawie.

 • J!

  To u nas nikt w bloku nie mógłby kupić psa bo „ życzliwi” sąsiedzi nie wyraziłaby zgody argumentując to „bo nie” ... co zrobić taki naród.. byle komuś zaszkodzić- zrobić na przekór ..

 • Herling

  No i dobrze, byłby spokój z kundlami na osiedlu

 • Stev

  Jestem właścicielem psa ale zawsze na smyczy.Jestem za zwłaszcza gdy właściciele psów niebezpiecznych wpuszczają psu bez smyczy i mówią to jest dobry i spokojny pies ,dobry to on jest dla właściciela ale nigdy dla obcych i niewiadomo co mu odbije . Więc rasy niebezpieczne powinne być na smycz +kaganiec.

 • A.

  Bardzo dobrze. Jak dla mnie niech płacą i 1000 za chodzenie bez smyczy.

 • Jo

  Przydałoby Ci się troszkę empatii od takiego psa ;)

 • A.

  Poza tym Panie/Pani Jo nie jesteśmy na ty. Trochę kultury ;)

 • A.

  Sama mam psy, nawet 2 :) zawsze mam je na smyczy i po nich sprzątam. Przecież smycze też są różne do kupienia. Automatyczna smycz słyszał Pan o tym? Pies ma swobodę a inni ludzie nie muszą czuć się zagrożeni. Nie każdy musi znosić latające wolno psy, UWAGA KAŻDY może się ich bać. A Pan może zabrać psa w miejsce gdzie ludzi nie ma i niech lata do woli ;) Panu przydałoby się trochę empatii do innych ludzi. Radzę sobie to przemyśleć ;)

 • Marjanna

  A za nie sprzątanie kup 1500 zaraz by sie wlasciciele nauczyli ze pies to przede wszystkim obowiązek

 • Pracownik kwietniowy

  A za niesprzątanie tych psich niespodzianek nawet 5000 zł.

  • Pracownik kwietniowy
   2021-04-08 19:13
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Sara

  Przeszkadza Ci psia kupa a mnie śmieci na trawniku. Pytanie co się szybciej rozłoży????.Miejsca do wyprowadzania psów powinny być wyznaczone na osiedlach i nie takie jak ten cudowny wybieg na Frynie. Oprócz mandatów dla właścicieli psów powinni karać zaśmiecających chodniki- bo przecież ciężko donieść śmieci do kosza.

 • eko

  Tak jest kwietniowy,boto jest zwykło zaraza,lac równo za [...]o,osiedle bykowina ul szpaków cale chodniki[...]ne,psy bez smyczy kaganca,,srodek europy awokoło [...]a natrawnikach,chodnikach,pod blokami.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.