Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Będę kandydować w następnych wyborach - prezydent Grażyna Dziedzic

 • Dodano: 2014-01-21 15:30, aktualizacja: 2016-08-25 14:26
Rozmawiam z prezydent Rudy Śląskiej Grażyną Dziedzic
 
 
Zacznijmy standardowo - kolejny rok prezydentury. Jak go w kilku zdaniach podsumować?
 
To był kolejny trudny rok, ale jednocześnie jeden z najważniejszych dla naszego miasta. Intensywnie pracowaliśmy w 2013 roku nad nową strategią rozwoju Rudy Śląskiej do roku 2030. To jeden z najważniejszych dokumentów dla miasta. Określa kierunki, w których Ruda Śląska ma się rozwijać przez najbliższych kilkanaście lat. Cieszy mnie to, że w jego tworzenie zaangażowało się tak wielu mieszkańców Rudy Śląskiej. Mam nadzieję, że w tym roku uda się go ostatecznie przyjąć.
W ubiegłym roku przystąpiliśmy również do uruchomienia pierwszego budżetu obywatelskiego. I tu również trzeba wspomnieć o sporym udziale mieszkańców, którzy zgłosili ponad 90 propozycji inwestycji.  Byłam  z tego zaangażowania niezwykle dumna. Możemy się pochwalić w Rudzie Śląskiej społeczeństwem naprawdę obywatelskim. 
A dlaczego ubiegły rok był trudny? Dlatego, że wciąż brakuje nam pieniędzy. Z jednej strony musimy spłacać kredyty zaciągnięte w minionym dziesięcioleciu, a z drugiej strony rząd nie płacił nam za swoje zadania wykonywane przez miasto. Przypomnę, że chodzi tu o kwotę ponad 20 mln złotych. W  2013 roku na spłatę, zarówno rat kapitałowych, jak i odsetek musieliśmy wydać  60 milionów. Warto podkreślić, że tyle wydaliśmy w ubiegłym roku na inwestycje w całym mieście. Widać wyraźnie, że gdybyśmy nie musieli spłacać kredytów, to na inwestycje mielibyśmy drugie tyle. Zawsze mówiłam, że kredyty bierze się łatwo, a trudno się je spłaca.
 
 
Co godne podkreślenia na tworzenie strategii rozwoju miasta środki zostały pozyskane z Unii Europejskiej? 
 
Pieniądze z Unii Europejskiej otrzymaliśmy nie tylko na tworzenie strategii rozwoju miasta. Z unijnych środków  zbudowaliśmy m.in. ścieżki rowerowe, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Część środków otrzymaliśmy również na indywidualizację programów nauczania w szkołach. 
Chcę podkreślić, że  w tej kadencji możliwości pozyskania unijnych dotacji  były już zdecydowanie mniejsze, niż wcześniej. Dlatego ostatnie dwa lata wykorzystaliśmy na przygotowanie wielu inwestycji, które chcemy realizować za unijne pieniądze w latach następnych. Już w tym roku ruszamy ponownie z budową trasy N-S. Nie chcemy przy tym tracić czasu, dlatego na budowę tej trasy weźmiemy najpierw kredyt. Spłacimy go, jak tylko dostaniemy z UE dotację na tę inwestycję. Chcemy ubiegać się o środki na rewitalizację osiedli poprzemysłowych – Orzegów, Kaufhaus oraz obiektów dziedzictwa postindustrialnego. Będziemy starali się również o pieniądze na budowę  centrum przesiadkowego w Chebziu i remont budynku dworca.
 

Podczas rozmowy na koniec roku 2012 mówiłyśmy o planach zrewitalizowania Orzegowa. To już się dzieje, prawda? 
 
Tak, rozpoczęły się prace na Burlochu. Na jego zagospodarowanie mamy przygotowaną całą koncepcję. Niedługo otwarte zostanie Centrum Inicjatyw Społecznych w Orzegowie. I znowu muszę podkreślić, że w znacznym stopniu przyczynili się do jego powstania zaangażowani mieszkańcy. 
Staram się dbać o równomierny rozwój miasta. O równy rozwój wszystkich dzielnic, nie tylko w obrębie inwestycji, ale też kultury i sportu. Nie może być różnic między poszczególnymi częściami miasta. Planujemy inwestycje w całym mieście. W tym roku rozpoczynamy budowę dużego obiektu rekreacyjnego na terenie parku Strzelnica. W Halembie powstaje ścieżka zdrowia wraz z siłownią na świeżym powietrzu. Planujemy również budowę czterech boisk sportowych przy rudzkich klubach sportowych. 
 

Mieszkańcy mogli sami zdecydować o inwestycjach w ramach budżetu obywatelskiego? 
 
Tak. Na tym właśnie polega idea budżetu obywatelskiego. Dlatego cieszy mnie spore zainteresowanie rudzian tym pomysłem. Przypomnę, że decyzją mieszkańców w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego powstaną w Rudzie Śląskiej nowe miejsca rekreacji i wypoczynku. Bardzo jestem z tego werdyktu zadowolona. Pokazuje on, że mieszkańcom wciąż brakuje takich miejsc, choć konsekwentnie od trzech lat staramy się, by ich przybywało. Bardzo często jestem przez opozycję krytykowana właśnie za to.  Oczekuje się ode mnie wielkich spektakularnych inwestycji, tymczasem ludzie chcą takich działań, które poprawiają jakość życia w mieście. Tylko tyle, albo aż tyle.
 
 
Podczas spotkań z mieszkańcami może Pani wysłuchać bezpośrednich uwag na temat miasta. 
 
Nie ukrywam, że te spotkania są dla mnie bardzo ważne właśnie z tego powodu. Cenię sobie konkretne uwagi mieszkańców. Staramy się je skrupulatnie zapisywać i oczywiście rozwiązywać. To dzięki nim możemy lepiej i szybciej rozwiązywać wiele problemów w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Ludzie to widzą, bo wielokrotnie mi już dziękowali, za rozwiązanie ich problemów. 
 

2014 rok to 69 milionów na inwestycje. Kluczowa sprawa to kontynuacja trasy NS. 
 
Tak, to prawda. Chcemy jak najszybciej tę trasę wydłużać, bo nam się to po prostu opłaca. Po pierwsze N-Ska, choć krótka, już teraz ułatwia poruszanie się po mieście, a po drugie przyciąga inwestorów. Praktycznie nie ma tygodnia, by ktoś nie był zainteresowany terenami przy tych trasach. Już teraz widać jak zmienił się krajobraz w pobliżu DTŚ-ki i krótkiego odcinka  trasy N-S.  
 
 
Myślę, że w planach znajdzie się również długo wyczekiwany remont ulicy Goduli. 
 
Środki na ten cel są zarezerwowane w tegorocznym budżecie. Niestety firma, która wykonała projekt nie zdecydowała się na jego wykonanie. Teraz te zadania zostały rozdzielone. Obecnie przedłuża się remont torowiska, ale ten jest prowadzony przez Tramwaje Śląskie. Cieszy jednak fakt, że zostanie to wszystko gruntowanie i porządnie wykonane. 
 

Ruda Śląska jest członkiem GZM. Czy to dla miasta jest to korzystne? 
 
W obecnym  kształcie na pewno nie. Samo istnienie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego jest na pewno potrzebne, jednak związek w obecnej formule prawnej nie jest w stanie skutecznie rozwiązywać naszych problemów. Szkoda, że rządzącej Platformie Obywatelskiej, pomimo obietnic, nie udało się uchwalić ustawy metropolitalnej. Metropolia musi mieć zapewnione finansowanie i precyzyjnie określone zadania. Bez tych rzeczy nic nie wskóramy. 
 

Innym tematem Karta rodziny 3+. Jakie były czynniki, by ją wprowadzić? 
 
Mocno zabiegali o to radni klubu „Razem dla Rudy Śląskiej” oraz radni „Rodzin Rudzkich”.  Przygotowanie programu trwało kilka miesięcy – musieliśmy znaleźć przedsiębiorstwa, chcące z nami współpracować. Spotkało się to z pozytywnym odzewem. Okazuje się, że nie brakuje osób chcących pomóc rodzinom wielodzietnym. Jestem zbudowana działaniem rudzkich przedsiębiorców. Dzięki nim udało nam się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw  jak na przykład:  „Rudzki Wigilijny Stół” czy „Ruda Potrzebującym”. 
 

Patrząc na posiedzenia Rady Miasta widać animozje między prezydentem a radnymi. Czy kontakt jest trudny? 
 
Od początku kadencji podkreślałam, że będę współpracować i rozmawiać merytorycznie z każdym, komu leży na sercu dobro naszego miasta. I wielokrotnie to udowodniłam. Ale nie godzę się na to, by interesy partyjne były ważniejsze od interesów Rudy Śląskiej. A tak w tej kadencji, w mojej ocenie, niestety wiele razy było. To dlatego dochodzi podczas sesji Rady Miasta do, jak to Pani ujęła, „animozji”. 
 

Będzie Pani kandydować w następnych wyborach prezydenckich?
 
Tak, ponieważ chcę dokończyć to, co rozpoczęliśmy w tej kadencji. Włożyliśmy wiele pracy w uporządkowanie wielu spraw w mieście. Jesteśmy przygotowani do realizacji wielu inwestycji na najbliższe lata – pierwsze już się rozpoczynają. Każdy budowlaniec lubi patrzeć jak rośnie budowany przez niego dom. A ja, jak Pani wiadomo, jestem z wykształcenia budowlańcem. Dlatego chciałabym dokończyć rozpoczęte przeze mnie plany i inwestycje. Stąd decyzja o kandydowaniu na następną kadencję. Ale o tym, czy będzie mi to dane, zadecydują rudzianie
 
Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (128)    dodaj komentarz »

 • kon-stan-ty

  Szanowna Pani a kto na Panią będzie głosowal? Nic nie pokazała Pani w czasie swoich rządów w mieście. Stracone lata dla miasta. A jak czytam te wypociny Pani[...]asów na fejsie to aż mdło mi się robi same wazeliniarki i wazeliniarze co w urzędzie na stołkach siedzą.

 • Zatroskany Troll

  Kiedy czytam komentarze na różnych forach dopada mnie czasami depresja. Jak w naszym mieście, jak w naszym kraju ma być dobrze jeśli w internecie króluje styl Niesiołowskiego. Mam na myśli tego trolla który zaśmieca to forum istnym uwielbieniem dla naszej, raczej przeciętnej (jeśli chodzi o dokonania) prezydentowej i jadowitą krytyką A. Stani (który też nie był z mojej bajki) Żadnych konstruktywnych propozycji tylko obrażanie wszystkich wokół którzy ośmielają się mieć inne zdanie aniżeli dosyć perwersyjne i pozbawione wszelkich powodów uwielbienie i wznoszenie pod niebiosa pani Dziedzic. Ręce opadają :-(

 • karmańskie

  Ja popieram Panią Prezydent. Nie widzę innej kandydatury. Zresztą inni to zwykli nieudacznicy wiecznie szukający sensacji.

 • analityk ludzkiego umysłu

  Osobnik podpisujący się jako samozwańczy "analityk przestrzeni" to w mojej ocenie-samozwańczego analityka ludzkiego umysłu ta sama Osoba" na które wpisy się powołuje !! To ogromny wróg posła,to osoba mająca uzasadniony potworny uraz do posła a oddany sługa zacnej skądinąd,lubianej Prezydent !! Nie można tego bowiem wytłumaczyć ,że z tej strony przekierowuje internautów na inną stronę, pełną jakże zasadnej krytyki posła !! To najgorszy atak na posła z wszystkich wypowiedzi !! Albowiem jest perfidny w swym zamyśle !! Nakierowuje internautów takich jak ja,którzy tamtej strony nie czytali !! Mnie wszak nie interesuje czy ktoś jest mniej lub bardziej aktywny lecz co daje społeczeństwu w walce z totalną patologią przeszłości w naszym mieście!! Zakładając jednak,że samozwańczy wskazał nam takiego potentata,to świadomie podsuwa go Pani Prezydent Dziedzic do współpracy-dla dobra miasta !! Tak czy inaczej -samozwańczy,dziękujemy ci,zrobiłeś kawał dobrej roboty !! Gdyby nie ty,nie odczytalibyśmy wręcz pasjonującego wpisu internauty "zatroskany rudzianin" !! Z punktu psychologicznego to jednak ty pisałeś i chciałeś mądrym,psychologicznym oddziaływaniem skierować uwagę na naszą przemiłą Prezydent i wyeksponować dramatyczny w skutkach wywiad pana Tobiszewskiego !! WIELKIE DZIEKI ANALITYKU !! A MOZE TY PRACUJESZ W UM ??

  • analityk ludzkiego umysłu
   2014-02-11 18:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Chuck Norris

  UWAGA UWAGA!!! PANI PREZYDENT ZGODZIŁA SIĘ NA WYBUDOWANIE KOMPOSTOWNI 50m OD OSIEDLI MIESZKANIOWYCH!!! Dzielnica Ruda podziękuje pani za zdradę interesów mieszkańców!!!

 • też z Rudy

  Ja też do analityka kosmicznej przestrzeni !! Jeśli by tak było że jeden człowiek ma tyle wiedzy co CBA,FBI,CBS,ABW włącznie o naszym mieście i jego przeszłości, to jest to "człowiek orkiestra" ! Naprawdę trzeba go odnależć i to przed tegorocznymi wyborami !! Podsuńcie go naszej dobrej Prezydent,NIECH GO SZUKA i skaperuje do swojego grona wyborczego !! Zrobiłeś mu super opinię,wielkie dzięki ci za to "analityku" !! Teraz całe miasto będzie chciało go wysłuchać !! A ty pisz i pisz,ale tylko o faktach !! Takiej wiedzy jak twój rzekomy "człowiek orkiestra" nie ma cała reszta mieszkańców !! Gościa lub facetkę tak promujesz pozytywnie,że naprawdę sądzę, iż to dalej on /ona pisze ! Jestem nawet o tym głeboko przekonany !! Reasumując :"analityka kosmicznej przestrzeni" też zaliczam do reszty przez ciebie wymienionych internautów !! Pytam jednak -czemu tak wiele dobrej roboty mu/sobie robisz ? Mógł/mogli to ponadto zrobić bardzo szczery/szczerzy zwolennik/zwolennicy naszej Prezydent,to co ty robisz,a to jest najważniejsze !!

 • rudzianka

  Ja do "analityka" Także tu i w wielu portalach piszą parę wypowiedzi te same osoby ! No i co ? Ważne co piszą i czy piszą prawdę ! Jeśli są prawdą informacje o wyjeżdzie małżeństwa Staniów do USA,o sprzedaży ziemi pod Tesco to tego człowieka należy wręcz odszukać,publicznie dać mu się wypowiedzieć !! Analityku,pisz co myślisz o zarządzaniu teraz miastem i przedtem,piśz 100 razy lecz pisz prawdę ! To że pracujesz u posła nam naprawdę nie przeszkadza !! Byleś pisał p r a w d ę !!

 • kon-stan-ty

  marzenia można mieć, trzeba jeszcze chcieć realizować nakreslony cel, obietnice to nie wszystko. W Bielszowicach reki gospodarza nie uswiadczysz. Powodzenia.

 • analityk przestrzeni int.

  Drodzy Rudzianie, dla tych którzy są laikami w tematyce internetu informuję że następujące podpisy komentarzy: "były z Wirka", "Rudzki anality", "Babcia i matka"," Mariola z kuźnicy", "rudzianin", "Kochłowiczanka", "Halembianka", "wyborca", "Rudzki Górnik", "osądzająca sprawiedliwego", " była z komitetu obrony" to jedna osoba. Jestem analitykiem przestrzeni internetowej. Wszystkie te wpisy należą do tej samej osoby, można podejrzewać na podstawie charakterystyki psychologicznej tekstów, że osoba ta ma indywidualny uraz do osoby posła bohatera artykułu. Fakt potwierdzający jedno autorstwo to także budowa samych wpisów- proszę sie przypatrzeć. Bardzo często pojawia się też jedno nazwisko bohatera co tez daje do myślenia dla tych wszystkich którzy tylko zechcą się zastanowić.Ciekawy jestem reakcji tego osobnika po tej mojej obnażającej to działanie analizie, ale jestem pewien że nienawiść i chęć przysłużenia się kochanej i jedynie sprawiedliwej i uczciwej pani prezydent nie pozwoli na milczenie. No zobaczymy i będziemy analizować.Read more: https://rudaslaska.com.pl/i,kazde-miasto-musi-miec-wizje-rozwoju---posel-grzegorz-tobiszowski,823819,987352.html#ixzz2suOYQVMT

  • analityk przestrzeni int.
   2014-02-10 10:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marek M

  Kazdy chce kandydowac bo widzi w tym cel zysku, oczywiscie dla siebie. Dobrze wiedza kandydaci ze to co obiecuja przed wyborami nie wykonaja podczas kadencji. Ja tylko widze ze zwieksza sie frekfencja osob przegladajacych przy kublach na smieci. Wiecej jest bezdomnych, wzrasta liczba ludzi, ktorzy cale zycie pracowali a nie maja z czego zyc. O nich sie nie pamieta, "no bo to wstyd" Cala Ruda Slaska jest zabrudzona. Lepiej wybudowac luksusowy basen niz pozamiatac cala Rude Slaska.Nie bede sie rozpisywal no bo po co i tak komentarze w niczym nie pomoga.

 • rudzianin

  Wyszło szydło z worka-wyszła referendalna podłość,podłość PO i PiS w Rudzie,podłość 2 posłów !!! Wszyscy działali na szkodę miasta i mieszkańców działając wrogo wobec tak bezgranicznie uczciwej i oddanej miastu Prezydent Dziedzic !! Wyszła niewyobrażalna podłość większości radnych !! Gdzie są granice podłości,gdzie analfabetyzm politykierów gminnych ma swoje granice !! Jesteśmy z Panią Pani Prezydent Dziedzic,a po tym co Pani zrobili oddamy tym wszystkim błaznom na kartkach wyborczych !!

 • Chuck Moris

  Pytaj Panią Prezydent i jej partię.

 • qwert

  Oczywiście Grażyna Dziedzic na kolejne lata - uczciwość, oddanie i ciężka praca - poza partyjnymi układami!!!

 • Graga

  Nie licząc codziennych przerw na kiełbaski.I jeszcze kilku spraw.

 • Mariola z Kłodnicy

  Mieszkańcy Rudy,róbcie te wpisy,brońcie naszej Prezydent ! LECZ KONIECZNIE ZAPOZNAJCIE SIE Z WPISAMI Z WYWIADU Z PANEM Tobiszewskim !!! DOWIECIE SIE DLACZEGO BYLY PROWOKACJE REFERENDALNE,DLACZEGO NAMAWIAL MIESZKANCOW TAKZE Pan Tobiszewski !!! DOWIECIE SIE JAK NAMI MANIPULOWANO PRZEZ 10 LAT !!! Moja cała rodzina po moich telefonach do nich już chce iść na wybory by rozgonić wszystkich radnych i 2 naszych przedstawicieli w Sejmie !!

 • rudzka pedagog

  Po spotkaniu z Prezydent w Kochłowicach jesienią ub roku i ucieczce pani Pietraszewskiej ze spotkania po wykrzyczeniu jej przez zebranych mieszkańców,po dramacie GPW,Kolei Sląskich,Inteko mamy już rudzkie PO i Panią Pietraszewską "z głowy". Pozostał pan,drugi poseł o czym pan wspomina Także już pana "mamy z głowy"po tej wypowiedzi. JEST PAN OSTATNIA OSOBA,KTORA MOZE WYPOWIADAC SIE O STRATEGII NASZEGO MIASTA ! Tj.o strategii,której do 2010 r.NIGDY nie było ! Jako pedagog daję panu zadanie domowe : gdzie pan był,mieszkańcy,radni,policja i prokuratura gdy p.Stania w dniach od 6 do 15.09.2002 roku wzleciał z żoną i małżeństwem prezesa gminnej Spólki do Atlanty w USA by zaprosić do Rudy muzyka ! Fakturę na przelot Stani w 2007 roku okazał mi na kwotę ponad 2100 zł Pan Szymała z Kochłowic,założyciel w 2004 roku Społecznego Komitetu Obrony Mieszkańców. Tydzień temu pokazał mi piękny,historyczny transparent SKOM,który powinien traić do rudzkiego Muzeum .(ufundowały go Związki Zawodowe Górnictwa). To pierwsze zadanie. Czekam na jego rozwiązanie,na odpowiedż.

 • anty-Alek

  Internauto "Alku" ! Przed napisaniem nie pij min.24 godz. ! Pomyliłeś Panią Prezydent z Komendantem Policji ! Fakt,nie jest najlepiej,ale to niezadowolenie z mechanizmów zarządzania państwem rusza hołotę,kiboli,normalnych pomyleńców ! Czytasz gazety,oglądasz TV ! W naszej Rudzie jest błogi spokój,cisza,sielanka w stosunku np.do Bydgoszczy !! Tam już nikt nie panuje nad niczym ! Kibole faktycznie przejęły miasto ! Zwalczajmy u nas bandziorstwo ! ALE TO ROLA POLICJI,POLICJI I JESZCZE RAZ POLICJI !! Nasza Prezydent ma zajmować się sprawnym zarządzaniem,a to czyni wzorowo !

 • Generał

  Panie "major". Z pana newet nie szeregowiec ludzkiej logiki ! Jesteś na miejscu naszej -fakt bardzo lubianej Prezydent !! Czujesz to ? Masz 230 mln.zadłużenia,przerost administracji w gminie o 150 osób,hordy poprzednika TOTALNEGO GOSPODARCZEGO IGNORANTA STANI-wśród urzędaqsów,w gminnych Spólkach,w Radzie Miasta,totalnie zadłuzone miasto,rozgrzebana inwestycje Parko Wodny na 50 mln PLN,itd,itd. I ty antylogiczny szeregowcu umyslowy chcesz mowić o szybkim rozwoju miasta,przy takich Uchwalach partyjnych anty-radnych,zawodowej ignorancji ok.90 proc.radnych !! Weż -umyslowy szeregowcu FURMANKE,ruszaj z miejsca ostro gdy ja z 2-ma końmi pociagnę tę furę do tyłu !! "SZEREGOWCU,BACZNOSC-SZUKAJ OPTYKA

 • rudzianka z Wirku

  Ja także do przedmówcy-mojego ! Od 4 lat sie nic nie zmieniło w naszym mieście.Czy ty na pewno w nim mieszkasz ? Słyszysz teraz o rosszalałej niekompetencji gminnej,kolesiostwie,stale rosnacym zadłuzeniu,rozdawnictwie stanowisk partyjnym kolegom,czy nie chodziles tak jak ja-matka 3ki dzieci wtedy na zebrania mieszkańcow gdy pana Stanie atakowali wszyscy,gdy w dni sloneczne na ulicach swieciły lampy,gdy wstyd bylo chodzić,wszedzie brud i bajzel.Przykro czytac prowokacje czlowieka starego powszechnego [...]u, Nie,ty nie mieszkasz o nos,ty chcesz by powrocil tyn stary [...],partyjne kolesiostwo.Ja takze jestem za obecna prezydent,od 2 pokolen nikt w mojej rodzinie nie nalezol do żadnej partii,dzieki Bogu.

 • Major

  Do mojego przedmówcy: Musisz się zdecydować czy jesteś "Rudzianką"czy "Normalnym rudzkim mężczyzną" Ten sam styl pisania rozgorączkowanego kibola politycznego, CapsLock używany w ten sam sposób, oj, Chopie albo babo, zdecyduj się! Jeden z innych przedmówców zadał świetne pytanie:Po co? Po co pani Dziedzic ma kandydować ponownie? Ruda Śląska stoi w tym samym miejscu co 4 lata temu.Rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo, opieka zdrowotna, budownictwo mieszkaniowe, jakieś osiągnięcia? Właściwie, nasze miasto nie stoi w miejscu, nasze miasto się cofa.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.