Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Będzie rewitalizacja centrum miasta - co się zmieni?

 • Dodano: 2017-02-22 12:45, aktualizacja: 2017-02-22 14:29

Centrum Nowego Bytomia jako centrum naszego miasta ma zyskać nowy wygląd nawiązujący do tradycji. W planach jest m.in. ożywienie poprzemysłowych budynków, stworzenie funkcjonalnego ciągu obiektów i nadanie dzielnicy zabytkowego charakteru.

Jakie działania miasto chce podjąć w celu rewitalizacji centrum miasta?

Działań tych jest wiele. W plan rewitalizacji dzielnicy wpisuje się między innymi dokonane już kupno willi Florianka, która ma zostać przekształcona w pałac ślubów. Wykonywane będą także prace dotyczące zagospodarowania terenu przy obiektach numer 28 i 33 przy ul. Gwardii Ludowej. Powstanie tam funkcjonalny dojazd do budynków. Teren centrum miasta pomiędzy ulicami Hallera i Markowej ma zostać zagospodarowany według opracowanej wcześniej koncepcji (projekt pokazujemy na zdjęciach). W pomysł ten wpisuje się m.in. udostępnienie placu przed Miejskim Centrum Kultury dla przechodniów, ustawienie tam ławek. Rozważana jest także idea odkrycia bruku w ciągu ulicy Niedurnego. - wymienia naczelnik Wydziału Inwestycji, Piotr Janik.

Teren przed MCK dziś roi się od aut, które w centrum nie mają gdzie parkować. Zamknięcie tego placu dla samochodów to idea godna uwagi, jednak kierowcy pytają, co będzie ze zlikwidowanymi miejscami parkingowymi, jeżeli przy wejściu do centrum kulturalnego staną ławki, a teren się zazieleni?

Zdajemy sobie sprawę z problemu braku miejsc w Nowym Bytomiu. Miasto w ramach rekompensaty za zabranie terenu parkingowego planuje wytyczyć miejsca parkingowe w innym miejscu w centrum miasta - deklaruje naczelnik Piotr Janik.

Pomysł uwidaczniania dawnego bruku w Nowym Bytomiu komentowaliście w artykule pt. "Bruk w centrum będzie sukcesywnie odkrywany". Nie każdemu podoba się ta koncepcja. Ma to być jednak zabieg służący nadaniu dzielnicy odpowiedniego charakteru. Czy na ulicy Niedurnego także pojedziemy po "kostce"?

W miarę posiadanych środków finansowych starodawny bruk będzie odkrywany na kolejnych odcinkach ulic w dzielnicy Nowy Bytom. Planuje się także odkrycie bruku w rejonie ulicy Niedurnego od skrzyżowania ul. Niedurnego z ul. Czarnoleśną do ul. Hallera. Powyższe prace planujemy rozpocząć dopiero po zakończeniu robót związanych z remontem torowiska tramwajowego, które to roboty będzie wykonywać spółka Tramwaje Śląskie S.A. - informuje Barbara Mikołajek Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Co z Florianką? Ma wyglądać pięknie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, a także funkcjonalnie - oprócz organizacji ślubu para młoda będzie mogła wynająć w tym miejscu pokoje czy zorganizować przyjęcie. W odnowionym ogrodzie możliwe będzie także wykonanie sesji zdjęciowej.

Niebawem nastąpi ogłoszenie przetargu na adaptację i roboty budowlane w budynku. Powstanie tam zaplecze gastronomiczne, sala wykładowa i pokoje gościnne. Opracowany będzie także projekt rewitalizacji ogrodu. - mówi nam Piotr Janik.

Oprócz willi Florianka w rękach miasta (w tym przypadku w zarządzaniu MPGM TBS) znalazł się zabytkowy, acz zniszczony budynek tuż obok willi. Co w nim powstanie, jeszcze nie wiemy. Niebawem ma być remontowany, a później adaptowany. Pewne jest, że wraz z Florianką i Miejskim Centrum Kultury ma on tworzyć funkcjonalny ciąg obiektów użyteczności publicznej w centrum miasta.

Od zarządu Huty Pokój dowiedzieliśmy się, że miasto kupić ma budynek bramy II huty, które funkcjonowała jako portiernia. Które obiekty jeszcze chce pozyskać miasto, aby zrealizować projekt odnowy centrum?

Miasto pozyskało już budynek willi Florianki oraz sąsiedni budynek przy ul. Niedurnego 75. Planowane jest także pozyskanie Wielkiego Pieca Hutniczego. Rewitalizacja tych obiektów wpłynie pozytywnie na odbiór Nowego Bytomia i pozwoli na rozciągnięcie w tym kierunku strefy aktywności gospodarczej centrum miasta. - powiedział dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Wielki Piec zgodnie z zamysłem miasta miałby pełnić funkcję tarasu widokowego. Czy miasto chciałoby, aby niektóre obiekty z tego terenu zostały wpisane na Szlak Zabytków Techniki?

Po rewitalizacji Wielkiego Pieca Hutniczego Miasto z pewnością będzie aplikowało o dołączenie tego obiektu do Szlaku Zabytków Techniki. - słyszymy od konserwatora zabytków.

Wizualizacje wyglądu centrum przygotowała Pracownia Autorska Architektoniczna Krzysztof Kulik.

Będzie rewitalizacja centrum miasta - co się zmieni?

Zobacz także

Komentarze (50)    dodaj komentarz »

 • BenQ

  Gwardii ludowej 28 i 33 a od 24 do lasku to co??? Tam to już drogi nie trza, fajnie się prosto z sieni wyłazi do błota po kolana.dziura na dziurze. Ważne że skatepark zrobili reszta mało ważna.PORAZKA P. DZIEDZIC!!!!

 • ANDRZEJ

  kurde a kiedy weźmiecie się za Rudę 1 kiedy te dziury zostaną zlikwidowane, kiedy torowisko zniknie dzisiaj RUDA 1 TO MASAKRA SYF SYF I JESZCZE RAZ SYF A JAK BY NIE BYŁO TO RUDA ŚLĄSKA 1 A RESZTA TO DZIELNICE I RUDA 1 TO POWINNO BYĆ CENTRUM

 • 999

  Że co? XD

 • 669

  Że co?XD

 • Natan

  Masz 100% rację Andrzej. Tylko, że Ona ładuje mnóstwo kasy tylko w N. Bytom zapominając o Rudzie Śl. 1, która zawsze była centrum.

 • kw

  A kiedy doczekamy się uporządkowania i odnowy Wirku?teraz to kompletne dno,puste place po wyburzeniach albo pozostawione ruiny po dobrze kiedyś działających obiektach handlowych.Wstyd!Co myślą o Rudzie Śląskiej,które przyjeżdżają tu na targ w czwartki?

 • Rudzianin

  Bardzo dobry pomysł z tym brukiem. Wkoncu zniknie problem dziur w asfalcie. Auta będą wolniej jeździć. W Zabrzu to działa od wielu lat i ani naprawiać nie trzeba i jeździć też się da. W całym mieście powinni tak zrobić

 • Kris

  ma to plusy i minusy, bo niestety zwiększy się hałas - ciekawe czy ktoś o tym pomyślał? Osobiście tam nie mieszkam, gorzej z tymi, którzy będą tego słuchać na co dzień.

 • Ela

  A w ten "piękny zabytkowy charakter ulicy Niedurnego" najpiękniej wkomponuje sie z pewnością wieżowiec...

 • Kiki

  Wieżowiec zawsze można wyburzyć albo zasłonić wielkim bilbordem z nowymi paranormalnymi wizjami włodarzy

 • Aszej

  Zrobiliście bruk na wojska Polskiego i jedzie się tam jak na poligonie. Tragedia jest też z hałasem w mieszkaniu.

 • yahu pawul !!

  TOR WYNISZCZAJĄCY AUTA BO NIE WYRÓWNALI TEGO TYLKO ODKOPALI TO STARE SPRZED 100 LAT !!

 • hiczkok

  Przecież to zwykła uliczka dojazdowa, na której ciężko jechać więcej jak 20-30 km/h. Przy tej prędkości nawet nie czuć tam nierówności, więc skończ głupoty pisać.

 • yahu pawul !!

  ZWYKŁY TOR PRZESZKÓD NISZCZĄCY AUTA !!

 • rudziol

  chcą odnawiać centrum miasta a z mieszkań robią socjale i dowają patolom to ma być polityka miasta.masakra.

 • Mądrala

  Propagandę czas zacząć. Wybory się zbliżają, Rudzianie myślcie samodzielnie!!!

 • pip

  Fajny pomysł. Tylko jak w ten tradycyjny wyglad wpisza sie te wszystkie banki? I kiedy to wszystko? O deptaku na Niedurnego slyszy sie juz od chyba 15 lat ale nic sie nie dzieje.

 • max

  A kiedy będzie wymieniona nawierzchnia drogi na ul. Niedurnego w N.Bytomiu ? Po obu stronach Urzędy a droga jak ser , dziura na dziurze !!!

 • adf

  nigdy przeciez pisze ze sciagna asfalt i bedzie stary bruk...

 • człowiek z nowoczesnego miasta

  Zostawcie tę drogę na Niedurnego w spokoju, już i tak jest ciężko przejechać pomiędzy wyskakującymi co 5 sekund przechodniami w dzień. Nie dość, że przejścia dla pieszych co chwilę to jeszcze ludzie wyskakują poza nimi. Straż miejska jak nie ma co robić to niech tego pilnuje. Poza tym jeśli ktoś myśli o zrobieniu deptaku zamiast ulicy to niech się zastanowi którędy udrożni przejazd pojazdów. Ulicą Parkową i Objazdową, gdzie już są progi zwalniające?

  • człowiek z nowoczesnego miasta
   2017-02-22 17:44
  • Ocena:
  • odpowiedz

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.