Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezpieczna działka

 • Dodano: 2016-09-28 07:45, aktualizacja: 2016-09-28 07:20

Po wielu deszczowych dniach astronomiczna jesień powitała nas słoneczna aurą. Chociaż dni są coraz krótsze, a temperatura znacznie spadła, wielu działkowców nadchodzący czas spędzi na ogródkach działkowych. Pamiętajmy jednak, że jesienny okres opuszczania działek przez ich właścicieli to wielokrotnie sygnał dla przestępców do wzmożenia aktywności przestępczej.

Złodzieje nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń. W okresie jesienno-zimowym ich łupem staje się pozostawiany w altanach sprzęt RTV, narzędzia ogrodnicze, a nawet meble. Często straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość drobnej rzeczy, która jest przedmiotem kradzieży. Aby przeciwdziałać przestępstwom na terenie ogrodów działkowych apelujemy do działkowców o właściwe zabezpieczenie sprzętu (w miarę możliwości zabranie go do domu lub ukrycie w taki sposób aby nie pozostawał on w widocznym miejscu).

ABY TWOJA DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA NALEŻY:

 • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: wiatraki, skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
 • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
 • Starannie zabezpieczcie altanę lub domek - wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki i założyć na okna kraty
 • Stan zabezpieczeń kontrolować co jakiś czas po zamknięciu. Kilkumiesięczną nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.
 • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
 • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
 • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Karina

  Okradli mi ogródek dzialkowy pod nosem policji i szukają zlodzieji do teraz śpią po kątach samemu trzeba szukać

 • rudzianin

  Co ja będę zabezpieczać jak to moja działka czy ogródek jak wejdzie na moją posesjię to tylko PIF-PAF i zakopać bo według naszego prawa nic mu nie zrobią bo mały czyn a szkody takie że drzwi rozwalą,okna rozwalą a tam nic nie ma wiec tylko zostaje PIF-PAF

 • Ada$

  W przypadku ogródka działkowego jesteś tylko i wyłącznie jego użytkownikiem. Właścicielem co najwyżej roślin, sprzętu i zabudowy ale tylko i wyłącznie użytkownikiem terenu. W przypadku ogródka rekreacyjnego tylko i wyłącznie dzierżawcą terenu.

 • bobek

  Do rudzianin jesteś tylko dzierżawcą skrawka ziemi a ziemi nikt ci nie ukradnie śpij spokojnie

 • ninaizdur

  no ale niestety jak mu zrobisz PIF-PAF to pójdziesz do więzienia :(

 • tak myślę

  a tam darmowy wikt i opierunek i jeszcze spacerek.W sumie po,co mu tam działka,ani plewić nie trza.

 • rudzianin

  jestem nie karany praca dom rodzina wiec tylko według naszego prawa to tylko w zawieszeniu i dozór policyjny

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.