Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezpłatna komunikacja weekendowa

 • Dodano: 2017-08-08 07:00, aktualizacja: 2017-08-08 06:30

W Rudzie Śląskiej trwa program pilotażowy bezpłatnej komunikacji. W te wakacje w weekendy na terenie miasta kurują dwie specjalne linie autobusowe W1 i W2.

Po raz pierwszy wyjechały one na ulice 24 czerwca. Kursują w każdą sobotę i niedzielę wakacji oraz 14 i 15 sierpnia.

Nie zrezygnowaliśmy z pomysłu wprowadzenia w mieście bezpłatnej komunikacji, pomimo negatywnego stanowiska KZK GOP. Chcemy zachęcić mieszkańców, zwłaszcza młodych ludzi, do korzystania z wielu naszych obiektów sportowych i rekreacyjnych, do których teraz dojadą za darmo – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Linie W1 i W2 kursują w soboty i niedziele od 24 czerwca do 27 sierpnia. Linie funkcjonować będą również 14 i 15 sierpnia, czyli w długi weekend. Co ważne, wszystkie autobusy kursujące w ramach tych linii są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Obydwie linie mają charakter okrężny. Linia W1, obsługująca północne i centralne dzielnice, kursuje od Orzegowa przez Rudę, Czarny Las, Nowy Bytom, Chebzie, Godulę do Orzegowa. Natomiast linia W2, przebiegająca przez południową i centralną część miasta, poprowadzi od Halemby przez Kochłowice, Bykowinę, Wirek, Nowy Bytom, Czarny Las, Wirek, Bielszowice z powrotem do Halemby.

Częstotliwość kursowania pierwszej linii wynosi 60 minut, a autobus jeździ od godz. 9:00 do 22:00. Z kolei autobusy linii W2 jadą z częstotliwością co 75 minut, od godz. 09:05 do 22:50 – wylicza Andrzej Nowak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. transportu zbiorowego.

Przebieg linii został tak ułożony, aby mieszkańcy każdej dzielnicy mogli dojechać do pozostałych części miasta.

Nie da się poprowadzić linii autobusowej, która przebiegałaby przez wszystkie dzielnice miasta, dlatego utworzone zostały dwie. W części Nowego Bytomia i Czarnego Lasu będą się one pokrywać, dzięki czemu na tym odcinku będzie można przesiąść się do pojazdu, który będzie jechał w północną lub południową część miasta  – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wakacyjne bezpłatne linie obsługują wszystkie przystanki autobusowe znajdujące się na trasie ich przejazdu.

Pasażerowie muszą jedynie pamiętać, ze przystanki oznaczone „na żądanie” również w przypadku bezpłatnej komunikacji pełnić będą taką rolę – informuje Andrzej Nowak.

Ponadto każdy z autobusów obsługujący bezpłatne linie jest odpowiednio oznaczony. Na wyświetlaczu lub tablicy znajdzie się symbol linii W1 lub W2 oraz informacja, że linia jest bezpłatna. W każdym z autobusów zamieszczone będą również rozkłady jazdy bezpłatnych linii. Rozkłady bezpłatnych linii pojawią się także na wszystkich przystankach przez nie obsługiwanych.

Aktualny rozkład jazdy komunikacji miejskiej Sprawdź

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na czas wakacyjnych weekendów ma kosztować miasto 86 tys. zł. Kwota ta będzie doliczona do składki rocznej, którą miasto płaci KZK GOP.

Przypomnijmy, że uruchomienie dwóch wakacyjnych linii to nie pierwsze podejście władz miasta do tematu bezpłatnej komunikacji. W sierpniu ubiegłego roku część radnych odrzuciła prezydencki projekt uchwały w sprawie bezpłatnej komunikacji dla rudzkich uczniów. Zakładał on pełną refundację kosztów przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych przewidywał 20 zł dopłaty do zakupionych biletów.

Takie rozwiązanie wydawało nam się wtedy najbardziej sprawiedliwe. To uczniowie szkół średnich są najbardziej mobilni i często dojeżdżają do szkól znajdujących się w różnych dzielnicach miasta. Natomiast w przypadku uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, gdzie obowiązuje rejonizacja, przejazdy te nie są już tak częste – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Dziś widać, że nasz pomysł był dobry. To czego nie udało się wprowadzić  w Rudzie Śląskiej, zrobiono w innych miastach. Z bezpłatnej komunikacji korzystają uczniowie w Krakowie i Warszawie - dodał.

To właśnie zróżnicowanie refundacji kosztów w głównej mierze było kością niezgody. Część radnych chciała bezpłatnej komunikacji dla wszystkich uczniów.

Musimy pamiętać, że to uczniowie szkół podstawowych w najmniejszym stopniu korzystają z transportu zbiorowego, gdyż najczęściej dowożą ich rodzice. Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, w której pieniądze doładowywane na kartę ŚKUP na poruszanie się po mieście komunikacją miejską byłyby niewykorzystywane – tłumaczy Krzysztof Mejer.

Jeszcze wcześniej władze Rudy Śląskiej chciały wprowadzić bezpłatną komunikacją publiczną w mieście na liniach wewnętrznych przebiegających przez miasto. Takie rozwiązanie nie spotkało się z przychylnością ze strony KZK GOP. Według szacunków koszt wprowadzenia takiego rozwiązania to ok. 5,3 mln zł. Aktualnie przez Rudę Śląska przebiega 30 linii autobusowych. Roczna składka miasta do KZK GOP to kwota ok. 18 mln zł.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • Rudka

  Bzdura.na odcinku Godula -Kochłowice jeżdżi tyle autobusów,nie pamiętam problemów z dojazdem tam i z powrotem.Za to spróbujcie dostać się z Bykowiny do Świętochłowic tramwajem nr 9.To dopiero przeprawa.Przynajmniej kilka razy w tygodniu potrafi się zepsuć,albo stać na mijankach dłużej.Najgorsze jest to że do szkoły sportowej w Chorzowie uczęszcza naprawdę wiele dzieci z Rudy Śląskiej.Nie raz zimą wysiadali na mijance bo ten "KLAMOR"dalej nie jedzie.Porażka brak mądrego systemu i zarządzajacych nim ludzi.Ale tak jest jak się obejmuje stołki za ciocię,wujka i kuzyna.Albo za flaszkę siedzi się na stołku już od komuny.I wlecze się "klamor"już naście lat nikt nie pomyślał żeby tu puścić autobus ,ulżyć młodym rudzkim sportowcom.9 funkcjonuje dokładnie jak ten system.Wystarczy postać i poobserwować 1 tydzień i wszystko jasne.

 • rudy rydz

  Bzdury to ty piszesz. Jedno jest pewne, że w naszym mieście nie ma zintegrowanej komunikacji miejskiej, ciężko dostać się z jednej dzielnicy do drugiej, jak i do miast ościennych. Natomiast powstaje centrum przesiadkowe w Chebziu - i to dopiero jest ewenement. Ktoś kto nie potrafi zorganizować komunikacji miejskiej, chce wydać miliony zł na centrum przesiadkowe. Skoro na Chebziu zatrzymują się pociągi Gliwice-Częstochowa, to po co tam centrum przesiadkowe.

 • Magma

  Kurują?????

 • Lol

  Śmiech na sali

 • RR

  Połowa sierpnia, a ja dopiero teraz słyszę o darmowej komunikacji w mieście. Może nie doczytałam, ale myślę, że raczej ktoś mało o tym pisał :( Kursy...do bani...Jeśli już to przede wszystkim mieszkańcy powinni umieć dojechać do Aquadromu lub Cinema, a nie do "ciotki na imieniny", czyli byle jaka trasa byle za darmo. To się mija z celem. Może faktycznie zrobić bilety za 1,00 zł i zwiększyć częstotliwość lub zmienić trasy, ze można było dojechać i z Orzegowa i z innych dzielnic.....

 • jakoś takoś

  Odgrzewany kotlet. Co to za program pilotażowy skoro autobusy kursują tylko w weekendy, jadą trasami średnio potrzebnymi, częstotliwość do bani. Chcesz sprawdzić czy ma uzasadnienie darmowa komunikacja, to np w drugim tygodniu września ją wprowadź panie M. Zobaczysz ilu pasażerów korzysta z autobusów. Możesz nawet liczyć pasażerów w 155 albo w starych piszczącym 121

 • stara

  Ten co to ukladal to jest mistrz; zawsze pomijaja godule i stary orzegów, wydostać się z orzegowa to mistrzostwo, a tu same starsze osoby, nikt o tym nie mysli

 • Xcc2

  Szkoda tylko ze mieszkajac przy bylej kopalni w kochlowicach chcac skorzystac z darmowej komunikacji musze isc na krzyż kolo uranii mało logiczne rozwiązanie. To szybciej dojade platnymi autobusami i znowu zostali pominieci co poniektórzy mieszkańcy miasta. Ale pomysł jest super.

 • pływak

  a jak się dostać z kochłowic na Halembę do aqudromu darmową komunikacją?wie ktoś?

 • xoxx

  Pozdrawiam kanarów z porannego 23 6:58 ...

 • jo

  Żenada!!!!!!!

 • Paweł

  Przede wszystkim hard reset trzeba zrobić ze wszystkimi liniami i ich rozkładami w mieście. To co jest teraz nie zachęca do korzystania z autobusów w Rudzie Śląskiej. Szczegóły na słupkach z rozkładami. Krótko: jeżeli autobus będzie kursował rzadko i po tej samej trasie w tym samym czasie co inne linie to miasto nie zarobi. Efektem czego są korki a dobrze ułożone trasy i odpowiednie rozkłady zniwelują natężenie ruchu. Pod jednym warunkiem: wystąpienie z KZK GOP.

 • Kolega p.M

  LUDZIE !!! Zbliżają się wybory byle mam zamydlic oczy pani Dziedzic i panu Mejerowi i tym dwóm innym już Dziękujemy

 • rudzianin

  A co w odwrotnym kierunku? np. jak sie dostac z bielszowic na bykowine albo do kochlowic jak linia prowadzi tylko z halemby przez kochlowice na halembe a przez bielszowice w odwrotnym kierunku linia nie prowadzi i co to za ulga.

 • rudzianin

  A w odrotna strone nie ma nic np. Jak sie dostac z bielszowic np. na bykowine albo kochlowic

 • Megi

  W2

 • 999

  A gdzie mozna znalezc dokladny rozklad?

 • bet

  http://rozklady.kzkgop.pl/index.php?co=rozklady&

 • RUDZIANIN

  DARMOWA KOMUNIKACJA JUZ DAWNO MIALA BYC ,OBIECYWALISCIE TO JUZ PRZED WYBORAMI p,mejer i p, dziedzic .DZIEKUJEMY

 • mim

  Lepszy byłby darmowy dojazd do Aquaparku z Orzegowa, Godulii Rudy a tak będziemy mieli darmowy przejazd turystyczny na trasie Godula-Orzegów-Ruda-Nowy Bytom

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.