Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezpłatne autobusy będą, ale dla uczniów

 • Dodano: 2016-04-26 12:00, aktualizacja: 2016-08-25 13:53

Projekt bezpłatnej komunikacji w Rudzie Śląskiej zmodyfikowany. Za darmo po mieście jeździć będą najprawdopodobniej tylko uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Trwają rozmowy magistratu z KZK GOP w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Pierwszym obiecywanym rozwiązaniem było uruchomienie wszystkich darmowych autobusów poruszających się w obrębie Rudy Śląskiej. Teraz władze miasta zmieniły koncepcję. Darmowe przejazdy mają mieć uczniowie.

O najnowszym pomyśle powiedział wczoraj na spotkaniu z mieszkańcami Kochłowic wiceprezydent Krzysztof Mejer. Tłumaczył, dlaczego miasto nie może zrealizować pierwotnej wersji darmowej komunikacji.

Mówią Państwo, że inne miasta mają już darmowe autobusy. Tymczasem jedyna bezpłatna komunikacja w naszym regionie funkcjonuje w Żorach i Łaziskach Górnych. Ułatwieniem dla tych miejscowości był fakt, że nie były zrzeszone w KZK GOP. My jesteśmy, co oznacza, że mamy wobec związku określone obowiązki i zadania. Wystąpiliśmy do KZK GOP z wnioskiem o wyrażenie zgody na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na terenie Rudy Śląskiej. Pozostałe miasta nie wyraziły jednak na to zgody, nie otrzymaliśmy więc pozwolenia. To nie oznacza jednak, że jej w ogóle nie będzie. Chcemy wprowadzić bezpłatną komunikację dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. - mówił Wiceprezydent Miasta Ruda Śląska.
 
Projekt ma być oparty na Śląskiej Karcie Usług Publicznych.
 
Karta ŚKUP ma ułatwiać uczniom korzystanie z komunikacji, a miastu pomóc w rozliczaniu opłat za przejazdy. Musimy bowiem jako organ opłacający mieć możliwość weryfikacji, ile uczniów i z jaką częstotliwością korzysta z tych udogodnień. - dodał Krzysztof Mejer.
 
Jak mówił wiceprezydent, projekt ma za zadanie ulżyć rodzicom w budżetach domowych, spowodować, żeby dzieci i młodzież chętniej korzystała z komunikacji miejskiej, a także umożliwić częstsze korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych w naszym mieście, w tym także pomóc dojeżdżać na popołudniowe treningi i zajęcia.
 
Jesteśmy w trakcie szczegółowych negocjacji z KZK GOP. Wstępną zgodę już otrzymaliśmy. Musimy dostroić jeszcze kwestie finansowe i techniczne. Te drugie sprawiają póki co większe problemy. - słyszeliśmy od zastępcy prezydenta.
 
Żeby skorzystać z programu, każde dziecko będzie musiało wyrobić swoją kartę ŚKUP. Miasto na podstawie rozliczeń tych kart będzie wprowadzało do KZK GOP opłaty za przejazdy uczniów.
 
Musimy zastanowić się głębiej nad zasadami. Naszą obawę budzi to, że dzieci nie będą korzystać z darmowych przejazdów. Jeżeli uczeń skorzysta z przejazdu 2-3 razy w miesiącu, to nam jako miastu nie opłaca się kupować mu miesięcznego biletu. W takim wypadku rozpatrzymy wykup ilości przejazdów, a nie całego biletu. - zastanawiał się głośno na spotkaniu wiceprezydent.
 
Ile to będzie kosztować? Miasto Ruda Śląska za darmowe przejazdy uczniów będzie musiało zapłacić KZK GOP ok. 2,5 do 3 mln zł.
 

Komentarze (46)    dodaj komentarz »

 • hanka bielicko

  Uważam,że Ruda nie powinna być w KZK GOPIE bo to są ZŁODZIEJE i tyle. Tychy i inne miasta nie są i jest porządek i sobie radzą doskonale.

 • RuDa

  Jezdzisz na gape to masz bezpłatna komunikacje :-D

 • Heinrich

  Teraz znowu uczniowie poczekają dwa lata, a później się powie że KZKGOP nie zgodził się na takie rozwiązanie i wtedy obieca się darmowe przejazdy emerytom, a jak już i ten temat zostanie "przerobiony" to jeszcze pozostają darmowe przejazdy dla zwierząt.

 • tomek g

  w poprzednich wyborach głosowałem na kandydata PiS-u. I jak widzę co się dzieje w mieście uważam, że dobrze zrobiłem.

 • Rudzianka

  Stokrotka mam nadzieję, że tym komentarzem jaja sobie robisz, bo nie jest możliwe żeby ktoś w ten sposób myślał, aha chyba że jesteś jedną z doradców Pani Prezydent która ma super wypłatę, urzędowe dodatki i premie wielkości wynagrodzenia 2 lub 3 miesięcznego niektórej rudzkiej rodziny, jeździsz "w czystym i pachnącym autku aniżeli stoisz w korku brudnym autobusie często z brudnymi i śmierdzącymi ludźmi", bo tacy ludzie też są w naszym mieście, ale ich się nie słucha i do Pani Prezydent nie wpuszcza.Jeszcze jedno, uczciwy człowiek nie składa obietnic, których w chwili wypowiadania i tam wie , że nie spełni.Do zobaczenia na wyborach.

 • tomas

  Trzeba jasno powiedzieć, że powoływanie wszelkiej maści pełnomocników, doradców jest takim bonusem dla tych osób aby nieźle się obłowiły z państwowej kasy. Wszak nie wiadomo co będzie po wyborach. Wiem co piszę.

 • stokrotka

  Bardzo dobre rozwiązanie Pani Prezydent :-)Mój syn dojeżdża do szkoły i do znajomych :-)Ci co kupują bilety i tak będą to robili a kto ma auto nie przesiądzie się do brudnych autobusów.Osobiście wole stać w korku w moim czystym i pachnącym autku niż stać w korku w brudnym autobusie często z brudnymi i śmierdzącymi ludźmi.A jak ktoś pracuje to stać go na bilet miesięczny :-)Więcej powinno być kontroli w autobusach i skutecznie ściągać mandaty od tych którzy jeżdżą na gapę.My Polacy potrafimy tylko krytykować innych.Skoro Pani Prezydent została drugą kadencje to znaczy że wybrało ją większość mieszkańców Rudy Śląskiej :-)Drodzy Państwo którzy tu piszecie o nie wywiązaniu się z obietnicy Pani Prezydent a czy Wy jak coś obiecujecie zawsze wywiązujecie się z obietnicy???Przyznam Wam w jednym rację...straż miejska nie powinna mieć nowych aut..te pieniądze można by było przeznaczyć na inny cel :-) Pozdrawiam i życzę więcej życzliwości wobec drugiej osoby :-)

 • hanka bielicko

  Stokrotko radzę Ci byś aby jeden dzień,a szczególnie w lato jeździła busami i zobaczyła co to jest. Racje przyznaje Rudziance. Ma pani kupę kasy i nie wie pani co to bieda. Moi rodzice harują od rana do wieczora i uwierz,że niekiedy brakuje na ten bilet pieniędzy. Niestety nie pracują w biurze za miliony tylko harują ciężko za małe pieniądze.

 • bb

  No właśnie , więcej życzliwości Proszę Pani, skoro jeździ pani czystym autkiem skąd opinie ze autobusy są brudne i jacy ludzie nimi jeżdżą? Może akurat brudzi je pani syn. ..???

 • ja

  No niekoniecznie jak ktoś pracuje to stać go na bilet miesięczny dla siebie i dzieci .... ;-(

 • rudzianka od zawsze

  skoro młodzież zaciąga się papierosami elektronicznymi ,na przystanku,to w budżecie domowym,na pewno forsy starym nie brakuje.

 • też wyborca

  No i 20 tysięcy rudzian znowu dało się nabrać na obietnice Pani Dziedzic. Nie przeszkadzało im to, że obietnic z pierwszej kadencji nie spełniła. No cóż naiwność ludzka czasem nie ma granic. A teraz drodzy wyborcy pani dziedzic nawet czerwonej kartki jej nie będziecie mogli pokazać, bo was powiem kolokwialnie "oleje" i nie wystartuje w wyborach, bo jak widać po tym co się dzieje, miasto to już jej nie interesuje. wystawi swojego zastępcę z mieszkańca Bytomia, a wy znowu dacie się nabrać????

 • rudzia

  Z wypowiedzi p.wiceprezydenta,wynika,że to mieszkańcy R.Śl.chcą bezpłatnej komunikacji,a nie,że obiecała nam to p.Prezydent.Kolejną nieścisłością jest brak zgody innych miast( a na bezpłatny przejazd dzieci - wyrazili zgodę??).Jeśli nie zostanie wydana odpowiednia liczba kart ŚKUP,to nawet te bilety dla dzieci będą fikcją,tu chodzi o dotację na pomysł z kartami,nieprzemyślany i kosztowny.Ciekawe jaką korzyść odniesie z tego układu nasz Magistrat??bo mieszkańcy zostali jak zwykle z niczym!

 • rencista

  Rudzianie są wściekli!!!!!Mejer musi odejść!!!!!

 • ja

  znajdź sponsora to pojeździsz za darmo

 • czytelnik

  Moment. Ale skoro można na podstawie kart ŚKUP dać bezpłatne przejazdy uczniom, to tak samo można też zrobić z pozostałymi mieszkańcami, posiadającymi karty, tak? Więc obietnica jest możliwa do zrealizowania. KZK GOP na pewno nie będzie mieć nic przeciwko "hurtowemu" kupowaniu przejazdów mieszkańcom Rudy Śl. przez UM. Kwestia kasy.

 • obiecanki cacanki

  ta cała akcja z "darmową komunikacją" przypomina wiadomości Radia Erewan: Czy to prawda, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody?

 • co jest grane

  A redakcja jak zwylke filtruje komentarze po swojemu. Jesteście tak samo rzetelni jak obietnice o bezpłatnej komunikacji.

 • Rozczarowany wyborca

  Jestem bardzo niezadowolony. To nie dzieci głosowały na panią pani prezydent tylko ja, a to był jeden z argumentów przemawiający za panią. Okłamała mnie pani. A może by tak pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowego autobusu miejskiego takiego rudzkiego .

  • Rozczarowany wyborca
   2016-04-26 21:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • tomas

  Miałeś 4 lata na poznanie panią Dziedzic i niczego cię to nie nauczyło, bo ponownie na nią głosowałeś. Dzięki Bogu w końcu otwarły ci się oczy.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.