Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bieg Dziewięciu Górników - Niezwykła lekcja historii

  • Dodano: 2017-12-16 23:00

Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 27 w Rudzie Śląskiej już w sobotni poranek wzięli udział w 5. Biegu Dziewięciu Górników. W drodze do Katowic uczniowie SP 27 odwiedzili cmentarz komunalny w dzielnicy Halemba. Tam złożyli wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą wszystkich halembian, którzy „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy”.

- Udział naszej szkoły w Biegu Górników to już tradycja. To też najlepsza lekcja historii dla uczniów – tłumaczy Gabriela Depta, nauczycielka w SP 27 i jeden z koordynatorów wydarzenia. – Chętnie włączamy  się we wszelkiego rodzaju działania promujące naszą lokalną historię, a to wydarzenie ma charakter szczególny, dlatego od początku bierzemy w nim udział. Uczniowie czują, że uczestniczą w czymś ważnym. Z zaangażowaniem, wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego, przygotowywali się do biegu. Patronuje nam, jak co roku, Joachim Gnida, który nie tylko był Ślązakiem, ale rudzianinem mieszkającym w Halembie – dodaje.

Jak co roku i tym razem uczniom Szkoły Podstawowej nr 27 biegnącym pod kopalnię „Wujek” patronował będzie Joachim Gnida, natomiast uczniowie Zespołu Szkół nr 5 wybrali Józefa Czekalskiego.

- Uczniowie z Rudy Śląskiej, w porównaniu do swoich kolegów z innych miast, uczestnicząc w wydarzeniu od kilku już lat pokonują jeden z najdłuższych dystansów biegowych – zaznacza Beata Androsz, nauczycielka wychowania fizycznego z ZS nr 5. – Pierwsze biegi organizowane były w czasie, gdy w naszej szkole działały jeszcze klasy górnicze. Uczniowie utożsamiali się ze społecznością górniczą. Udział w upamiętnieniu poległych górników był dla nich bardzo ważny – podkreśla. – Oddziały górnicze póki co wygasają, ale tradycja pozostała. Na lekcjach historii mówi się o wydarzeniach z grudnia 1981. Uczniowie chętnie i świadomie uczestniczą w biegu. Dla nich nie ma on wymiaru wyłącznie sportowego. Cieszę się, że pomimo tego, iż bieg odbywa się tego roku w sobotę, jest wielu chętnych uczniów, ale też rodziców i absolwentów, by w wydarzeniu uczestniczyć – dodaje.

Bieg zakończył się pod krzyżem poświęconym poległym górnikom z KWK „Wujek”.

Przedsięwzięcie upamiętnia wydarzenia, jakie rozegrały się w 1981 r. w kopalni „Wujek” w Katowicach. Jego organizatorem jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Bieg Dziewięciu Górników ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas VII), gimnazjalnych i średnich województwa śląskiego.

Bieg Dziewięciu Górników - Niezwykła lekcja historii

Karolina BauszekKarolina Bauszek
źródło: foto: facebook Zespół Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.