RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Biskup Skworc metropolitą katowickim

  • Dodano: 2011-11-02 08:30, aktualizacja: 2011-11-02 08:47

Biskup Wiktor Skworc zastąpi arcybiskupa Damiana Zimonia na stanowisku metropolity katowickiego. Rezygnacja arcybiskupa Zimonia została już przyjęta przez papieża Benedykta XVI.

Arcybiskup Damian Zimoń zrezygnował ze stanowiska metropolity katowickiego ze względu na wiek. Przed kilkoma dniami obchodził swoje 77 urodziny.   

Ordynariuszem katowickim był od 1985 roku, a 1992 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą. W swojej posłudze ogromny nacisk kładł na działalność charytatywną kościoła. Na Śląsku przez wiele środowisk jest uznawany za przyjaciela ludzi pracy. Dużą wagę przykładał do pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich, w których chętnie uczestniczył.

Biskup Skworc pochodzi z Górnego Śląska. Na świat przyszedł 1948 roku roku w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach, natomiast maturę zdał w popularnym wireckim „Morcinku”. W 1973 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych pracował jako duszpasterz młodzieży w Niemczech. W 1997 roku został mianowany biskupem tarnowskim. Jako pasterz kościoła tarnowskiego zdynamizował duszpasterstwo w diecezji.

Źródło: www.sferatv.pl
Oglądaj serwis informacyjny "Wydarzenia" na antenie Telewizji Sfera.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.