Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Brama II czynna za rok?

 • Dodano: 2016-01-20 07:45, aktualizacja: 2016-01-20 20:18
Poddany w lecie gruntownej renowacji zabytkowy budynek bramy II Huty Pokój  z 1908 roku życiem zacznie tętnić w roku 2017. Już widać efekty prac.
 
 
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami budynek Bramy II odzyska swoje funkcje użytkowe. Będzie pełnił funkcję bramy Huty, a w części obiektu znajdą miejsce pomieszczenia, w których wyeksponowane zostaną pamiątki dokumentujące prawie 180-letnią historię Huty Pokój - deklaruje rzecznik Huty Pokój, Jerzy Trzciński.
 
Opisywany remont kosztował niecałe 380 tys. zł., z czego 360 tys. zł finansował Miejski Konserwator Zabytków, resztę kosztów poniosła Huta Pokój, właściciel budynku.
 
Co jeszcze trzeba wykonać, żeby brama zaczęła funkcjonować ?
 
W bieżącym roku dopracowana zostanie dokumentacja zagospodarowania terenu w rejonie Bramy II oraz samego obiektu, natomiast w 2017 roku  przewiduje się zakończenie wszystkich prac - mówi rzecznik zakładu.
 
Budynek remontowany jest od 2014 roku. Pochłonął już sporo pieniędzy. Wcześniej przez lata stał zapomniany. W 2014 roku wyremontowano dach, wykonano prace wzmacniające fundamenty, co kosztowało władze miejskie oraz konserwatora zabytków ok. 150 tysięcy złotych. 
 
Mieszkańcy zastanawiają się, czy na wieżyczce zawiśnie tak dobrze pamiętany wśród pracowników zakładu zegar. Prawdopodobnie wróci on na swoje dawne miejsce, służąc pracownikom udającym się do Huty. Zakład pracuje nad jego renowacją, gdyż posiada elementy starego zegara.
 
Brama II czynna za rok?

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Axel

  Najpierw miasto kupuję od Huty Froriankę, teraz remontuję za grubą kasę Bramę (!?) oj śmierdzi układem i prywatą.

 • Jo

  Te z kafałzu sie do tego czasu zajmna odpowiednio tą bramą...

 • Karolina

  Cudowna inicjatywa. Trzeba chronić zabytki.

 • Fryniorz

  Ale interes. Miasto nie tylko sponsoruje 95% inwestycji ale jeszcze dopłaci! Jak? No bo w tym roku kupi wielki piec i huta nie tylko odnowi sobie budynek ale jeszcze zarobi. Brawo!

 • hutnik

  wielki piec nie jest od huty

 • Fryniorz

  Ale interes. Miasto nie tylko sponsoruje 95% inwestycji ale jeszcze dopłaci! Jak? No bo w tym roku kupi wielki piec i huta nie tylko odnowi sobie budynek ale jeszcze zarobi. Brawo!

 • Tomek

  No ja synek mosz racja. Kiedyś nawet o tym pisali.

 • testtest

  testtest

 • OK

  Ale się huta wysiliła hehe

 • rudzianin

  Fajnie jakby miasto (albo Huta) zrobiło coś z tym blaszanym płotem który okala Hutę, strasznie szpeci miasto, zamiast niego możnaby jakiś ładny ceglany mur, pasujący do dzielnicy zrobić.

 • Walt

  Dokladnie tak jak piszesz. Centrum miasta musi byc reprezentatywne a ten blaszany plot to totalna porazka. Na ewentualnym ceglanym murze mozna by powiesic zdjecia przedstawiajace historie miasta i huty.

 • ratatuj

  To ile Miasto w tym roku przeznaczy na ten budynek kasy??? Z tekstu wynika że pół miliona już wyłożone do tej pory!!! Z tekstu wynika, że ma być brama, a więc trzeba zrobić jakiś chodnik, parkingi, szlaban!!! Miasto wyłoży kolejne pół miliona i będzie pięknie!!!

 • PrawdziwaRudaSlaska

  Czyli Miasto władowało 530.000 zł w bramę Huty Pokój, a huta wyłożyła 20.000 zł? Niejeden kamienicznik poszedłby w taki interes w ciemno!!!

 • Pan S.

  Ja co rusz słyszę od Miejskiego Konserwatora zabytków jaką to mam perłę architektury idealnie wkomponowana w układ urbanistyczny miasta, paru innych urzędników też chwaliło. Gdy pytam o dofinansowanie to owszem słyszę że można z podatku mieć zwolnienie, tylko że elewacje zrobiłem przed uchwała niestety. Inne dofinansowania Nie bardzo. Za to przy drobnym remoncie pełno płatnych pozwoleń i lista życzeń MKZ. No i jeszcze te uprzejmości, "przyjazne" sytuacje z najemcami!!! A tu mamy spory zakład i potok pieniędzy z miasta, też tak chcę!!!

 • dziennikarz

  Ręka rękę myje. Huta tu sprzedaje w dobrej cenie Floriankę tu dostaje kilkaset tysięcy na remont. Pan Trzciński wystartuje w wyborach poprze kogo trzeba porozmawia o tym jakim to jest biznesmenem i będzie się kręciło. Komuno nie musisz wracać, bo jak widać cały czas jesteś.

 • kaliwrok

  Racja. Co trzeba zrobić aby miasto dołożyło mi pół bańki do mojego interesu ?

 • Restaurator rudzki

  Ja chcę aby mi miasto umorzyło czynsz za restaurację a jak nie to potrzebuje dobudować jeden segment. Do kogo pisać z kim rozmawiać ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.