Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budynek przy Floriance - nie będzie tam pałacu ślubów!

 • Dodano: 2016-03-09 12:45, aktualizacja: 2018-02-05 14:13

Po Willi Florianka przyszedł czas na budynek sąsiadujący z nim. MPGM odkupiło od Huty Pokój udziały w nieruchomości. Cena transakcji owiana jest tajemnicą. Ku zdziwieniu mieszkańców, nie będzie w tym miejscu pałacu ślubów!

Od roku miasto prowadziło rozmowy zmierzające do kupna większości udziałów w zabytkowej opuszczonej willi mieszczącej się przy ul. Niedurnego 75, tuż obok Florianki. Budynek należał w większej części do Huty Pokój. Jedno z mieszkań w kamienicy pozostaje jednak w rękach prywatnego właściciela, wobec tego ustalenie warunków sprzedaży budynku w całości jest utrudnione. Wreszcie transakcja z Hutą Pokój doszła do skutku. Niedawno udziały zakładu w willi trafiły do miasta. Cena transakcji nie może być jednak podana do publicznej wiadomości ze względu na zastrzeżenie podmiotu sprzedającego obiekt.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. kupiło udział należący do Huty Pokój  w budynku w sąsiedztwie Florianki. Szczegóły transakcji, w tym cena objęte są tajemnicą handlową. - potwierdza rzecznik magistratu, Adam Nowak.

Kamienica wymaga sporego remontu. Jakie będzie jego przeznaczenie? Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w budynku swoje miejsce miał znaleźć pałac ślubów. W mieście brakuje takiego miejsca, stąd też pomysł spotykał się z dużym zadowoleniem społecznym. O tym pomyśle informowano niejednokrotnie przy okazji spotkań władz miasta z mieszkańcami. Dziś, po zrealizowanej transakcji, dowiadujemy się jednak, że pałac ślubów nie zaistnieje w zabytkowym budynku!

Budynek będzie adaptowany i modernizowany na cele mieszkalno-użytkowe, obecnie w przygotowaniu  jest stosowna dokumentacja techniczna. W budynku tym nie będzie Pałacu Ślubów - doprecyzował Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.
 
Więcej szczegółów nie udało nam się na tę chwilę uzyskać. Mieszkańców ciekawi, dlaczego pomysł powstania pałacyku ślubów po odrestaurowaniu zabytku nie dojdzie do skutku i co dokładnie znaczy przeznaczenie budynku "na cele mieszkalno-użytkowe"? Pałac ślubów mógłby być atrakcyjną wizytówką dla miasta funkcjonującą w centralnej dzielnicy Rudy Śląskiej, służącą jej mieszkańcom i nie tylko. Więcej informacji o planach miasta wobec zabytku przedstawimy niebawem.
 

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (36)    dodaj »

 • yahu pawul !!

  Można też z tego zrobić komercyjny dom z dwoma, trzema dużymi mieszkaniami dla bogatych - do sprzedaży lub pod wynajem - kasa idzie dla miasta na zacne cele :-) Broń Boże po remoncie z 8 milionów dać to patologii na zniszczenie !!

 • yahu pawul !!

  !! 'Ruda Śląska' HotelRozpoczął się remont total zaniedbanego budynku przy ul.Niedurnego 75, Nowy Bytom (wina bankruta 'huty pokój'. Nikt nie wie co tam ma być / co powinno być po remoncie - A JA WIEM CO POWINNO BYĆ !! To ma być hotel - pierwszy i jedyny w mieście - bo póki co (O ZGROZO !!) nie mamy żadnego !! Hańba to dla dość dużego miasta gdzie sporo przyjeżdża ludzi (także spoza Polski) i muszą mieszkać w hotelach w Katowicach. Jak zbudujemy i zorganizujemy - nowoczesny hotel na europejskim poziomie(!!) to istnieje raczej gwarancja, że to do nas będą przyjeżdżać i mieszkać goście z okolicznych nawet miast gdzie też nie ma hoteli.Rzecz jasna już na poziomie projektowania należy uwzględnić specyfikę wnętrza hotelu. Taka inwestycja zarabiałaby na siebie i na miasto / zwróciła wysoki koszt remontu !!

 • KUBER

  No to jeszcze Hermes i Nasz Dom do zburzenia a szpital wirecki do renowacji i główne powody do wstydu znikną... UM do dzieła!!!

 • hanka bielicko

  Wirecki szpital jest własnością prywatną, a właściciel dużo obiecywał i jak widać nic z tego nie wyszło. Wiem bo czytałam na ten temat.

 • fifik

  Tak się zastanawiam, co z tym prywatnym mieszkaniem. Miasto też je odkupi, czy wyremontuje ? Jeśli to drugie, to czy ten właściciel będzie partycypował w kosztach czy dostanie od miasta prezent?

 • zarzadca

  Z broszury MPGM wynika, że ma to być inwestycja własna MPGM. Dlaczego nie będzie to realizowane na zasadach przyjętych dla wspólnot mieszkaniowych? Skoro jest współwłasność, powołać wspólnotę i inwestycje prowadzić przez wspólnotę a nie z kasy wplywajacej od najemców z całej Rudy. Śmierdzi kombinacja na kilometry!!!

 • frynianka

  Nie uważacie, że tak reprezentacyjny budynek na cele mieszkalne to marnotrawstwo??? No chyba, ze jakis Vip z miasta będzie tam sobie mieszkał za nasze pieniądze. Nie uważacie, że to świetne miejsce na Żłobek??? tych brakuje w naszym mieście i to bardzo. Wsadzi sie mase pieniędzy w remont budynku "fundnie" komuś mieszkania a za chwile beda zdemolowane tak jak reszta tych, które trafiają do podopiecznych niektórych organizacji w mieście.

 • wnuczka z 1946r

  Jak mówiła moja babcia,kiedyś mieszkał tam dyrektor huty.Babcia urodziła się w 1901r więc dawno temu.

 • Karliczek

  a co z tym 1 lokalem w tym budynku, który jest własnością osoby prywatnej, teraz to on podyktuje cenę z kosmosu.

 • urzędnik

  Podyktuje taką jaką ustalą, bo teraz przecież dobrze żyją z organizacją, w której działa ta osoba.

 • czytelnik

  a w której działa?

 • Jan Gacka

  Pani Dziedzic tajemnicę może pani robić z prywatnych pieniędzy a nie z publicznych. Tak samo pani sprawując urząd prezydenta staje się pani osobą publiczną a nie prywatną więc wszystko co dotyczy RSL powinno być jasne i przejrzyste a nie owiane tajemnicą.

 • gks

  Po co pałac ślubów skoro dzisiaj duża większość ślubów to śluby konkordatowe to nie te czasy że do ślubu czeba było się udać do USC żeby ślub był ważny.

 • hanka bielicko

  Ale nie wszyscy biorą ślub w kościele :)

 • spostrzegawcza

  Pałaców Ślubów do wyboru ,a potem po rozwód i tak maszerują wszyscy tylko do jednego Pałacu po wyrok.

 • ja

  Nie każdy bierze ślub kościelny mądralo ....

 • gks

  Do ja jak jesteś taki mądry to powiedz ile ślubów w RSL było do tej pory cywilnych a ile kościelnych ja wiem że tych drugich jest 80% więcej dane z UM . A najlepiej zrobić tam chospicjum żeby chorzy ludzie mieli godną opiekę w tych ostatnich chwilach swojego życia. O tych chorych nikt nie myśli a każdy z nas może potrzebować takiej opieki tego nikt niewie. Pomyśl spokojnie .

 • GKS

  HOSPICJUM baranie!

 • Ada$

  To znaczy że tym, biorącym tylko cywilny nie należy się porządny obiekt? Zauważ też ile jest kościołów a ile USC. Zauważ też że na ślub w USC się czeka jakiś czas a nie są z dnia na dzień, więc zapotrzebowanie jest!

 • janka

  Hmm lokale uzytkowe.czyzby cieply käcik dla pracownikow um albo aldi badz lidl albo inny uzytek podobny do tych co sie rozmnazaja

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.