Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budżet Rudy Śląskiej uchwalony

 • Dodano: 2012-12-30 16:00, aktualizacja: 2012-12-30 23:22

Dochody w wysokości 561 mln złotych oraz wydatki w wysokości 555 mln złotych – tak wygląda budżet Rudy Śląskiej na 2013 rok, uchwalony 27 grudnia przez radę miasta.

Nadwyżka ma być przeznaczona, podobnie jak w tym roku, w całości na spłatę zobowiązań.

Cały czas analizujemy możliwości zmniejszania wydatków, aby wygospodarować jak największe środki na inwestycje. Udaje się to np. dzięki termomodernizacji szkół czy grupowemu zakupowi energii elektrycznej – powiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Budżet na 2013 rok jest na pewno budżetem trudnym, z prostego powodu – musimy spłacić 46 mln złotych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji oraz prawie 8 mln złotych odsetek – dodała.

Wsłuchując się w głosy radnych, którzy podczas kilkugodzinnej debaty zgłaszali pytania i uwagi do projektu budżetu, Grażyna Dziedzic wprowadziła kilka autopoprawek, po których 21 radnych głosowało za przyjęciem budżetu, dwóch się wstrzymało, głosów przeciwnych nie było.

Wcześniej projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. Zdaniem RIO jest on zrównoważony, a podstawowe "wielkości budżetowe, tj. dochody i wydatki oraz przychody i rozchody zaplanowano w ustawowej szczegółowości".

Największy udział w dochodach miasta będą miały przychody z tytułu podatków i opłat – 144,6 mln złotych i subwencja oświatowa – prawie 113 mln zł. Dochody własne, w wysokości 377,6 mln zł, mają stanowić 67,6 proc. całego budżetu, subwencja oświatowa – nieco ponad 20,2 proc, dotacje - 8,8 proc. natomiast środki unijne w wysokości 19 mln - 3,4 proc.

Wydatki bieżące w projekcie budżetu na rok 2013 zaplanowano na bardzo wysokim poziomie 504 mln złotych. Dla porównania w roku bieżącym wydatki bieżące były początkowo określone w wysokości prawie 448 mln złotych.

Ten wzrost spowodowany jest zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – podkreśla skarbnik miasta Ewa Guziel.

Od 1 lipca 2013 roku gminy mają obowiązek objęcia wszystkich właścicieli nieruchomości na ich terenie nowym systemem gospodarowania odpadami. To oznacza wzrost wydatków miasta za odbiór, transport, zbiórkę i odzysk oraz unieszkodliwienie odpadów. Samorząd będzie również ponosił koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych i koszty obsługi administracyjnej systemu. Nowy system gospodarki odpadami ma być finansowany z opłat uiszczanych przez właścicieli nieruchomości do budżetu miasta. Władze Rudy Śląskiej szacują, że wpływy z tego tytułu wyniosą w przyszłym roku nieco niecałe 15 mln złotych.

Podobnie jak w tym roku, przyszłoroczny budżet Rudy Śląskiej jest "uszyty" dokładnie według zadań określonych w strategii rozwoju miasta do roku 2015. Najważniejsze z nich to: rozwój potencjału intelektualnego dzieci i młodzieży, zintegrowanie komunikacji miejskiej z układem komunikacji aglomeracji górnośląskiej oraz poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i zwiększenie przepustowości i płynności ruchu. Priorytetem dla władz miasta jest również zapewnienie mieszkańcom miasta pomocy społecznej oraz zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych.

Na wydatki inwestycyjne w przyszłorocznym projekcie budżetu zarezerwowano około 51 mln złotych. Tradycyjnie już najwięcej środków – ponad 20 mln złotych – zostanie przeznaczonych na budowę i modernizację infrastruktury drogowej w Rudzie Śląskiej. Najwięcej pieniędzy zostanie przekazanych na budowę kolejnych odcinków trasy N-S (7,5 mln zł) oraz przebudowę ulicy 1 Maja na odcinku od ulicy Klary do ulicy Szyb Walenty (5 mln zł).

W projekcie budżetu nie zabraknie również środków na likwidację niektórych dróg gruntowych i budowę kolejnych parkingów, dzięki którym przybędzie w mieście kolejnych 110 miejsc dla samochodów. W sumie na koniec 2013 roku w Rudzie Śląskiej w porównaniu do roku 2010 przybędzie 420 miejsc parkingowych.

Nieco mniej – prawie 16 mln złotych - władze miasta zamierzają wydać na inwestycje w oświacie. W projekcie budżetu zaplanowano budowę jednej sali gimnastycznej i 4 boisk oraz termomodernizację 12 placówek oświatowych, a także budowę 4 placów zabaw przy szkołach podstawowych. Dodatkowe dwa place zabaw mają powstać na Plantach Kochłowickich oraz w Parku Dworskim. Warto podkreślić, że w ostatnich dwóch latach w Rudzie Śląskiej wybudowano 16 placów zabaw w ramach rządowego programu "Radosna szkoła". Prezydent miasta dotrzymała również słowa danego rudzkim internautom. W projekcie budżetu zarezerwowano środki na budowę nowych ścieżek rowerowych. Władze miasta planują również m.in.: budowę w Halembie ścieżki zdrowia z siłownią oraz wykonanie zadaszenia nad lodowiskiem w Orzegowie.

Planowana nadwyżka budżetowa w wysokości prawie 6 mln złotych zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek otrzymanych na realizację projektu "Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska". Według prognoz ujętych w projekcie budżetu na rok 2013, zadłużenie Rudy Śląskiej na koniec 2013 roku powinno wynieść 155,8 mln złotych, co stanowi 27,8 procent planowanych w przyszłym roku dochodów. Tylko na spłatę odsetek od zaciągniętych zobowiązań miasto w przyszłym roku zapłaci prawie 8 mln zł. Na koniec obecnego roku zadłużenie miasta wyniesie 161 mln złotych. Warto podkreślić, że jeszcze w 2010 roku zadłużenie Rudy Śląskiej wynosiło około 210 mln złotych.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • arctic

  JO SIE PYTOM KAJ JEST SKATEPARK !!

 • MIESZKAŃCY OD 1-22

  A CO Z UL MONIUSZKI!!!!??KIEDY ROZLICZENI BĘDĄ MIESZKAŃCY?

 • mieszkaniec z wirku

  Aż się serce raduje jak widać współpracę większości radnych z Panią Prezydent. Za 2 lata warto na niektórych na pewniaka zagłosować. A Pani Prezydent to pewniak. Ja zagłosuję mimo, że wcześniej jej nie znałem. Teraz już znam. Szacun Pani Prezydent! od mojej famili tez.

 • qnaochrona@wp.pl

  zacznę z innej ,,beczki",cieszy mnie to,że widać prace wokół ruin domu słynnego Rudzianina Karola Goduli.Mam ochotę przyłożyć rękę do prac porządkowych.Zapewne będzie to bardziej możliwe na wiosnę.Chciałbym zwrócić także uwagę na piękne starodrzewie w parku koło ruin,toż to pomniki przyrody,obwód których mierzy się w metrach w obwodzie pnia.Pozdrawiam Pana od ochrony przyrody.A tak w ogóle zauważam,że widać symptomy ,,władzy dla ludzi"i to jest dobre tak trzymać,tym bardziej,że w naszym kraju myśli się jak ludzie mogą tylko dawać krajowi.Nasz Chajmat to Ruda Śląska.pozdro

 • MS

  Witam ,a co z budzetem dla wydzialu kultury fizycznej ,na pewno zapomnieli .Smutne to, w naszym miescie jest duzo zdolnych dzieci ale nikogo w urzedzie to nie interesuje w innych miastach za dobre wyniki dostaja stypendia a u nas w miescie nie bylo i chyba nie bedzie zarezerwowanych pieniedzy na ten cel to smutne ze nasz miasto nie wspiera mlodych sportowcow.

 • max

  Fajnie że radni choć raz nie walczyli z Panią Prezydent tylko pokazali że bywają też rozsądni i merytoryczni. To była dobra decyzja.

 • smutny

  a co z mieszkaniami sie pytam,brak kasy chociaz jeden blok postawic,a kogo stac na zaciagniecie kredytu z naszego miasta,to chyba tylko gornik moze sobie na to pozwolic.Mieszkam na wynajmowanym z rodzina i wolalbym ten czynsz z odstepnym placic miastu niz prywaciakowi i wiem ze mam swoje,a z czasem i miastu by sie wrocilo za budowe z naszych czynszow

 • jorg

  Pani Prezydent a droga na Godule z Chebzia?nie dawno pani nią do domu jezdzila, bedzie naprawiona?bo na wiosne tylko traktorem sie tam da przejechac!!!!

 • wzburzony

  A ja się pytam z co z zdeblem ???????????Basen szlak trafił a pani prezydent ma to w nosie , ja dziękuję tej pani juz niech odejdzie i wstydu zaoszczędzi !

 • Pieronie . . .

  Chyba nie jesteś sam . . .Co raz więcej takich opinii na mieście. Jestem zaskoczony tym co się dzieje . . .

 • waple

  Nigdy wszyscy nie będą zadowoleni i nie ma co wybrzydzać.Trochę boli,że to z Halemby/parkingu/ zabrano część środków, ale w końcu się ruszyło.Można będzie o ile uwolnią się jakieś środki to uzupełnić.Brakowało informacji ile idzie środków na wynagrodzenia w MOPS,pytali o to na sesji,procentowo czy kwotowo.To niepokoi bo sami pracownicy tej instytucji mówią i to głośno,że kadry kierowniczej już jest tam więcej niż zwykłych pracowników.No i dziś byłem na basenach, miłe zaskoczenie, rejestracje niemieckie, francuskie, włoskie a i w ciągu godziny mojego monitoringu naliczyłem ponad trzysta osób.A więc myślę,że będzie się to spłacało z nawiązką.I na zakończenie prośba do możnych,młodzież do osiemnastu lat powinna płacić 1/2 ceny.To nasze przyszłe pokolenie i oby nas dobrze wspominali.Jeszcze jedna sprawa niepokojąca,odwiedziłem wczoraj były MDK na Halembie, poddasze do dzieci miało być oddane do końca roku, niestety ja tego nie widzę.Rozmawiałem na ten temat z dyr. Gałuszką i podał mi ten termin,a okazuje się on nierealny a pieniądze były.Brakuje nam konsekwencji w słowach i czynach!Dziękuję i pozdrawiam.

 • pinokio

  Do Aquadromu zjechali się z całej Europy rodacy odwiedzający domy rodzinne i znajomych a oprócz tego prywatny import samochodów mimo że mniejszy niż w analogicznym czasie roku ubiegłego nadal kwitnie.

 • jeee

  Czyli Niemcy walą do naszego auqa parku tak ? Fajnie najlepszy w europie ? Cieszy mnie to. Ciekawe jak będzie po świętach ?

 • Halembianka

  Bardzo cieszy mnie pomysł ścieżki zdrowia z siłownią na Halembie :) Mam nadzieję, że jak najwięcej założonych planów uda się zrealizować. Pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.