Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Burzliwa dyskusja nad planem zagospodarowania przestrzennego

 • Dodano: 2016-12-16 09:00, aktualizacja: 2016-12-21 14:32

Sala sesyjna Urzędu Miasta wypełniła się w czwartek po brzegi mieszkańcami żywo zainteresowanymi planem zagospodarowania przestrzennego Rudy Śląskiej. Chociaż zazwyczaj frekwencja na tego typu spotkaniach jest bardzo niska, tym razem rudzianie pojawili się tłumnie i z pełną determinacją oczekiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Szybko okazało się, że zamieszony na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej projekt wzbudził ogromne zaniepokojenie działkowców, którzy na mapie zagospodarowania w miejscu swoich ogródków zobaczyli informację, że tereny te zostały przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Jeżeli urzędnicy mieli jakiś plan tego spotkania, to został on szybko rozbity, ponieważ zgromadzeni na sali nie chcieli słuchać o sprawach, które ich bezpośrednio nie dotyczyły. Szybko zażądano, aby dyskusję bez dalszych wstępów przekierować w stronę ogródków działkowych znajdujących się przy ulicy Objazdowej.

Poproszona na spotkanie naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami pani Iwona Frankowicz - Frank zapewniła, że na terenach przy ulicy Objazdowej nie są planowane żadne zmiany, a oznaczenie obszaru jako miejsca pod inwestycje mieszkaniowe w żaden sposób nie zmienia statusu obecnych na nich ogródków. Mieszkańcy dopytywali jednak, dlaczego w takim wypadku teren nie został oznaczony jako „tereny zielone”, co w zupełności by ich uspokoiło - urzędnicy zapewnili, że w miarę możliwości dokonają korekty. Po niespełna godzinnej burzliwej i głośnej dyskusji, działkowcy, już nieco uspokojeni, opuścili salę.

Na sali pozostało zaledwie kilka osób, które pozostały, aby wnieść swoje propozycje i uwagi co do planu zagospodarowania. Był to czas dyskusji o planach względem terenu po hałdach, o ewentualnych zagrożeniach płynących z inwestycji budzących spore kontrowersje, jak np. spalarnie śmieci czy wysypiska. Padły również pytania o wyznaczone trasy komunikacyjne czy ewentualne plany wzmocnienia atrakcyjności inwestycyjnej Rudy Śląskiej. Oczywiście większość poruszonych kwestii nie została ostatecznie rozstrzygnięta, a urzędnicy zachęcali, aby wszelkie uwagi i wnioski składać w formie pisemnej do Urzędu Miasta.

Z kompletem dokumentów dotyczących planów zagospodarowania oraz z mapą w pełnej rozdzielczości można zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej tutaj.

W załączniku przedstawiamy krótką rozmowę z panem Danielem Nowokiem, który opowiada o procedurze wnoszenia swoich uwag do planów zagospodarowania miasta, a także fragment burzliwej dyskusji z działkowcami.

Burzliwa dyskusja nad planem zagospodarowania przestrzennego

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Młody

  Bo młodzi mają to wszystko w 4 literach. Pierończyk, Dziedzic, Mejer, Kania, Stania wisi nam to.

 • Krzychu

  Młodzi to generalnie wszystko mają w 4 literach, co za dobrze o nich nie świadczy.

 • Mieszkaniec

  Jeżeli ten teren jest wpisany w planie zagospodarowania jako teren pod budownictwo mieszkaniowe, to bardzo mi przykro ale los dzialkowcow jest przesądzony, w urzedzie powiedzieli im co chcieli usłyszeć a finalnie i tak zrobią swoje.

 • Ada$

  Reakcja urzędu: "Działkowcy idą, ściągać galoty i wypinać się".... A powinno być powiedziane: "Tak, teren ten jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Miasto się rozwija i musi zagospodarować teren, który jest w 100% własnością miasta"! Druga sprawa, co to za śmieszna droga miedzy Fryną a Bykowiną? Jeżeli nie planują jej razem z linią tramwajową to kolejna głupota i krótkowzroczność! Tam jest idealnie wytyczony szlak przez dawną linię kolejową, który powinien zostać wykorzystany do budowy kolejki miejskiej lub szybkiego tramwaju w relacji Bytom-Chebzie-Kochłowice (docelowo Katowice).Na takie inwestycje Unia daje największe dofinansowania!

 • Ja

  Same mohery tam siedzą

 • Kiki

  Bo mohery działek nie puszczą, siedzą na nich do śmierci.

 • Grzegorz

  Artykuł został poprawiony po telefonicznej interwencji , bardzo dziękuję redakcji.

 • Grzegorz

  "w miejscu swoich ogródków zobaczyli informację, jakoby tereny te były przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową." JAKOBY !!!??? ta informacja była jednoznacznie oznaczona na propozycji planu zagospodarowania . Panie Kocjan proszę być obiektywnym i nie oszukiwać ludzi

 • Wojciech Kocjan

  Szanowny Panie, zwrot "jakoby" poddawał w wątpliwość autentyczność informacji na stronie, a nie to, że zauważyli to działkowcy. Jeżeli czuje się Pan urażony taką konstrukcją zdania, to serdecznie przepraszam, proszę nie mieć mi tego za złe. Proszę też nie zarzucać mi oszustwa. Pozdrawiam!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.