Wiadomości z Rudy Śląskiej

Cała Polska pamięta...

  • Dodano: 2008-07-31 10:38

1 sierpnia, godzina "W". W 1944 r. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. 64 lata później we wszystkich polskich miastach zawyją syreny, aby przypomnieć wydarzenia tamtych dni.

Powstanie Warszawskie wybuchło o godzinie 17:00.
Od strony militarnej było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego strategicznym celem była próba ratowania suwerenności i przedwojennego kształtu granicy wschodniej. Próba odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, które kontynuowałyby politykę przedwojenną, była szansą na zachowanie niezależności względem ZSRR.

Celem powstańców było zablokowanie narzucenia Polsce marionetkowych władz, uzależnionych od Związku Sowieckiego, które osadzono w Lublinie pod nazwą Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego.

Powstańcy występowali też przeciwko postanowieniom konferencji w Teheranie, na której USA i Wielka Brytania zgodziły się na prowadzoną przez Józefa Stalina politykę fraktów dokonanych na ziemiach polskich.

Walki trwały do 3 października. W ich wyniku 10 tysięcy osób zginęło, 7 tysięcy zaginęło, rannych zostało 125 tysięcy.
Podczas działań powstańczych zniszczone zostało 25% zabudowy miasta, kolejne 35% zniknęło z powierzchni ziemi w wyniku celowego burzenia i podpaleń, których dokonywały niemieckie oddziały niszczycielskie.

W piątek o godzinie 17:00 w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. IPN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało także ulotki zawierające m.in. apel o pamięć poległych. Będą je rozdawali harcerze.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.