Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Cały czas pracujemy nad jego wyglądem - Łukasz Czogała, schron bojowy nr 75

 • Dodano: 2015-08-19 10:30, aktualizacja: 2015-10-01 13:51

O odrestaurowanym obiekcie rozmawiamy z Łukaszem Czogałą, jednym z opiekunów ciężkiego schronu bojowego nr 75 w Kochłowicach.

W 2008 roku odnowili Panowie schron bojowy nr 75 w Kochłowicach. Skąd taki pomysł? Jak to wszystko się stało?

Wszystko zaczęło się w 2007 roku. Zwiedzając obiekty Obszaru Warownego „Śląsk” na terenie Rudy Śląskiej doszliśmy do wniosku, że istnieje możliwość odrestaurowania schronu bojowego nr 75.  Przemawiała za tym lokalizacja na terenie ROD ”Nadzieja” oraz szczątkowo zachowane oryginalne wyposażenie (m. in. dwudzielne drzwi pancerne).

Ile czasu zajęło doprowadzenie schronu do takiego stanu, w jakim możemy go oglądać obecnie?

Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2009 roku, lecz prace na obiekcie i jego doposażanie trwają do dnia dzisiejszego.

Czy to prawda, że schronem zajęła się jedna rodzina, która w sąsiedztwie posiada działkę, dzięki czemu łatwiejsze jest „doglądanie” miejsca i jego renowacja?

Tak. Obiektem zajmują się Eugeniusz Czogała wraz z synami - Łukaszem i Markiem. Schron bojowy znajduje się na działce (ogródek działkowy) wchodzącej w skład ROD „Nadzieja”.

Znaleźliście nawet przedmioty, które znajdowały się w tego typu schronach i stworzyliście z nich izbę muzealną. Skąd wzięliście te wszystkie „eksponaty”?

Zanim podjęliśmy działania renowacyjne, elementy wyposażenia schronu nr 75 zostały w większości rozkradzione przez zbieraczy złomu, w związku z czym należało je odtworzyć. Stopniowo, na bazie oryginałów, udało nam się zrekonstruować m.in. wyposażenie bojowe, drzwi wewnętrzne, kratę przeciwszturmową, izbę załogi itd. Przy schronie znaleziono tylko drobne elementy wyposażenia.

Co ciekawego zobaczymy wewnątrz obiektu?

Poza odtworzonymi elementami uzbrojenia i wyposażenia zorganizowaliśmy wystawę pamiątek związanych z historią mieszkańców Górnego Śląska, jako ludzi pogranicza. W schronie można między innymi zobaczyć repliki broni oraz zbiór zdjęć, dokumentów i eksponatów z czasów II wojny światowej.

Na bunkrze odbywają się czasem wydarzenia i imprezy. Mieliśmy okazję zwiedzać go podczas wycieczki z muzeum miejskiego, były także „Noce na bunkrze”, podczas których można było go oglądać a także wysłuchać ciekawych historii. Będą jeszcze takie wydarzenia?

W tym roku zapraszamy na zwiedzanie w niedzielę 20 września w godz. od 14.00 do 17.00. Generalnie organizujemy dwie imprezy w roku: pierwsza to „Noc na Bunkrze” a druga - zwiedzanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Poza tym istnieje możliwość zwiedzania schronu w dowolnym czasie po uprzednim ustaleniu terminu.

Czyli mieszkańcy mogą na własną rękę odwiedzić to miejsce?

Obiekt nie jest ogólnodostępny (zwiedzanie tylko z przewodnikiem), natomiast można zapoznać się z tablicą informacyjna znajdującą się przed schronem. Na zwiedzanie można się z nami umówić.

Mogą Panowie liczyć na pomoc miasta, instytucji, fundacji?

Władze samorządowe nie uczestniczyły w odrestaurowywaniu schronu. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, w tym ze stowarzyszeniem Genius Loci z Rudy Śląskiej oraz Stowarzyszeniem Pro Fortalicium zajmującym się renowacją tego typu obiektów.

Jakieś największe marzenie związane z tym miejscem?

Oczekiwalibyśmy podobnych renowacji na terenie miasta Ruda Śląska i zaangażowania w tego typu przedsięwzięcia władz samorządowych.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Zdjęcia: Noc na bunkrze 2014 oraz wycieczka "Szlakiem zabytków Rudy Śląskiej" 2014

Cały czas pracujemy nad jego wyglądem - Łukasz Czogała, schron bojowy nr 75

Pokaż na mapie

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • kajek

  wielki szacun dla tych panów.miasto woli ładować kasiorę w koscioły.

 • Msz

  Gdzie jest ten schron jak do niego dojsc.

 • kochl

  Położenie schronu jest zaznaczone na mapce widocznej w artykule... :))Można podjechać autobusem 120, 98, 121, itd. Albo samochodem - z Kochłowic ulicą Kochłowicką w kierunku Kłodnicy, Halemby - i jak przejedzie się pod wiaduktem z autostrady, to jest kierunkowskaz do schronu nr 75 (w lewo na ogródki działkowe).

 • dociekliwy

  Ciekawe dlaczego schron znajduje się na działce tych państwa tak chyba nie powinno być bo nie jest to ich wlasność prywatna.

 • czytelniczka

  Schron nie leży na ich działce,tylko w pobliżu!!! Znajduje się na terenie ogródków działkowych w Kochłowicach,każdy może go zwiedzić.

 • :)

  chyba tam nie byłaś albo się naćpałaś

 • Realista

  Jedyny odnowiony schron w Rudzie z kilkudziesięciu, w całości z prywatnych środków. Reszta to syf kiła i mogiła ale zawsze znajdzie się jakiś maruder siedzący przed tv i pierdzący na kanapie, który zamiast coś zmienić woli krytykować i szukać nie wiadomo czego.

 • janusz

  Te weź go przenieś gdzie indziej.

 • wiluś

  no, byliśmy, ale akurat nie było nikogo. K i M WILKI

 • walt

  Duży szacunek za cały wkład w odnowienie tego schronu, z takich ludzi powinno sie brać przykład.

 • realista

  Dokładnie tylko szkoda, że władze miasta nic nie pomagają ale w sumie czego się można po nich spodziewać. Jaki koń jest każdy widzi :) żal..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.