Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co tak ciemno? – pytają mieszkańcy Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2020-10-13 11:45

Od końca kwietnia dla oszczędności, w Rudzie Śląskiej wyłączona została co trzecia latarnia. Jednak, jak informują mieszkańcy, w niektórych częściach naszego miasta, ograniczone oświetlenie ulic jest dużym problemem. Rudzianie apelują o przywrócenie oświetlenia. Co na to władze miasta?

Władze Rudy Śląskiej od dawna informowały o bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta. Ruda Śląska była kolejnym miastem w Polsce, które oszczędności postanowiło szukać na ulicach. Pod koniec kwietnia br. władze miasta zdecydowały, że wyłączona zostanie co trzecia latarnia, a z nocnego oświetlenie kościołów zrezygnować trzeba prawie zupełnie. Zysk? Ta decyzja miała przynieść miastu oszczędności w wysokości około 750 tys.

- Ograniczamy oświetlenie uliczne w całym mieście. Decyzja spowodowana jest bardzo trudną sytuacją finansową miasta oraz zmniejszonym ruchem z powodu epidemii koronawirusa. Po szczegółowych analizach postanowiliśmy nie iść wzorem Krakowa i nie wyłączać całego oświetlenia w mieście. Na tę chwilę wyłączymy co trzecią lampę oraz rezygnujemy z nocnego oświetlenia rudzkich kościołów - pisał w kwietniu wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Na początku mieszkańcy w większości chwalili decyzję miasta. Niektórzy zgłaszali jednak, że w paru dzielnicach wyłączonych jest więcej niż co trzecia latarnia. Co utrudnia poruszanie się po mieście. Ciemność mocniej zaczęła rudzianom doskwierać po lecie, gdy zmierzch zaczął zapadać coraz szybciej. Zaczęły się też skargi na to, że np. ciemno jest na ulicach Osiedlowej czy Szczęść Boże. Narzekania dotyczą także arterii niezamieszkałych albo prawie niezamieszkałych, które jednak mieszkańcy często przemierzają.

- Powiem szczerze, że egipskie ciemności w niektórych miejscach naszego miasta i cała ta zabawa w kotka i myszkę jest, delikatnie rzecz biorąc, irytująca. [...] Jako mieszkaniec tego miasta jestem oburzona postawą osób odpowiedzialnych za tę sytuację. Czy tak trudno w godzinach nocnych objechać miasto odpowiednim służbom i sprawdzić jak jest naprawdę? Myślę, że jako mieszkańcy mamy prawo żądać zapewnienia oświetlenia naszych ulic. Przed nami najkrótsze dni w roku. Myślę, że nie wymagamy cudów, chcemy bezpiecznie poruszać się po naszym mieście - tyle i tylko tyle - napisała pani Elżbieta na grupie Radzie Rudzie.

Co na to władze Rudy Śląskiej? Zarząd miasta rozważa, pozostanie przy dotychczasowym rozwiązaniu. Jednak rzecznik rudzkiego magistratu zaznacza, że interwencje mieszkańców będą rozpatrywane indywidualnie.

- Zarząd Miasta rozważa, pozostanie przy dotychczasowym rozwiązaniu, a nawet przedłużeniu tego stanu o kolejny rok kalendarzowy ze względu na brak środków w budżecie Miasta. Niemniej, pragnę podkreślić, iż każda interwencja mieszkańców jest rozpatrywana indywidualnie, w trosce o zachowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego - napisał Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej zaznaczali także, że ciemność na ulicach miasta panuje nad ranem, szczególnie wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje. Na ten zarzut postanowił odpowiedzieć wiceprezydent Krzysztof Mejer.

- Poranne wyłączanie światła nie ma nic wspólnego z oszczędnościami. Nasz system oświetlenia ulicznego nie jest na tyle zaawansowany, by reagować na pogodę. Codziennie lampy rano wyłączane są o 2 minuty później. Nie ma tu sztywnego ustawienia. Nie wyłączyliśmy oświetlenia w newralgicznych punktach - napisał wiceprezydent.

A co Wy sądzicie o tej sprawie? Znacie miejsca, w których nie świecą latarnie? Piszcie w komentarzach! 

Co tak ciemno? – pytają mieszkańcy Rudy Śląskiej

Zobacz także

Komentarze (85)    dodaj komentarz »

 • El Profesor

  Ciemnemu ludowi rudzkiemu jasne ulice nie są potrzebne. Ciemny lud mo głosować na Dziedzic i Mejera a potem w doma siedzieć i nikaj nie wyłazić. I po co te lampy uliczne mają się świecić?

 • kierowcarudzki

  To nie żarty, mamy teraz okres wzmożonych opadów, dodajcie do tego ciemności i pieszego, który stoi przy nieoświetlonych pasach...tragedia gotowa. Nie mówię tu o piratach drogowych, ale jadąc 40-50 km/h ciężko jest dostrzec w deszczu pieszego na ciemnym chodniku, w ciemnym ubraniu...

 • Julian

  Chyba to należy dostosowac do pory roku. Jest juz jesien juz mamy!!A tak na marginesie ciekawe jakie to ma przełozenie na ilosc pstw pewnie miasto pomaga policji hahaah

 • boluś

  Zamiast płacić podatki na utrzymanie Bajzlu Miejskiego mieszkańcy Rudy powinni sie zaopatrzyć w przenośne latarnie/środek ochrony osobistej/ WYŻSZO KONIECZNOŚĆ ! Co je uzasadnieniem do niypłacynia. Znoczy sie życie i zdrowie ponad syćko. Polecom najdroższe smarkfony z latarkom i można niy płacić bez lata.

 • waso

  Bzdury,że od kwietnia oszczędności.Rejon ul.Szyb Powietrzny,Magazynowa,Gorgol, jeszcze w ubiegłym tygodniu latarnie świeciły a obecnie nie świeci żadna latarnia.Jedyna latarnia ,która świeci oświetla parking z tyłu budynku RSM.

 • Zbukwersowany mieszkaniec

  Wyłączyć podświetlenia budynków użyteczności publicznej i kościołów i można latarnie uruchomić... na co komu podświetlone wieże kościelne... Tylko prąd żreee....

  • Zbukwersowany mieszkaniec
   2020-10-14 19:32
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • boluś

  Dobrze godo

 • Henry

  Rudzienie Rudzianom zgotowali ten los głosując na nieodpowiedzialna kobietę ze środowisk Platformy antyObywatelskiej, która nic dobrego nie czyni tylko ciągle szkodzi. Dlaczego Dziedzicowa nie poda się do dymisji?

 • Orzegowianka

  Mmmmm, oszczędności, bzdura. Na Grunwaldzkiej między kamienicami 5 a 7 są lampy i świecą bo oświetlają dwa stoły do gry w szachy i 8 taboretów betonowych, nikt tam w nocy nie gra w szachy tylko siedzą i alkohol spożywają, ćpają a potem wrzaski, głośne zachowanie, bijatyki. Dogodne warunki na burdy, a na ulicach ciemno, na przejściach dla pieszych ciemno, przechodnie na ciemno ubrani najczęściej a mi serce do gardła ucieka jak przejeżdżam przez takie przejście, bo już nie raz w ostatniej chwili zauważyłam człowieka na przejściu. Muszę kupić kamerę do auta i do Ministerstwa wyślę filmiki aby zareagowali na te oszczędności, bo przez ich pomysły człowiek może potrącić człowieka. Co z tego że auta mają światła lecz człowiek ubrany w ciemne ubrania jest niewidoczny nawet w ładną gwieździstą noc a co dopiero gdy jest deszcz, czy po deszczu gdy jest ciemno.

 • Ruda

  21 wiek , ale nie dla mieszkańców Rudy Śląskiej, my będziemy chodzić z własnym oświetleniem...:(

 • mario

  mieszkam w rudzie slaskiej kochlowicach ulica Sadowa ciemno tu niech dziedzic wloczy mi te swiatlo , bo ja sie wkur sprzedam dom i wynosze sie ztego kraju

 • Aga

  To sa czasy za hit..... a swiatel nie ma maseczki na pysk a jak ktos kogos zazga to nie bedzie komu podziekowac monitoring tez cie nie uwidzi a moze naszej WLADZY PO na tym zalezy zeby wszystkich wykonczyc Pani prezydent i vice po jaka cholere budujecie domki a śmiech na sali ta nowoczesnosc szkoda pieniędzy drzwi blisko ziemi szczury myszy robale i dziki same beda w salonie hahahhaha ale za niedługo to lasu nie bedzie trawy drzew tylko baraki ale baraki mieli schodek do domu a te nie pani prezydent sie spieszy zeby zdążyć przed czasem bo czas ucieka

 • Ed!

  Co z Wami jest nie tak ? Był zakaz wchodzenia do lasu, wszyscy co lasu nie widzieli na oczy akurat mieli ochote wyjść do lasu, teraz kiedy jest ciężko i w zasadzie bez potrzeby nie ma co wychodzić, wszyscy wieczorem w te ulewne wieczory chcą spacerować po mieście jak po Rzymie w sierpniu, nie chce się Wam naczyń do zwywarki włożyć a cóż dopiero wyjść z domu. Ogarnijta się!

 • boluś

  To już tak daleko? kiej w starym dow[...]' ŁOSTATNI GASI ŚWIATŁO !

 • boluś

  Dow[...]' to wcale niy ma brzydkie słowo ale co poniykierym wszystko sie kojarzy' Pyrsk Bauszczyno'

 • zorrok

  A ja się zastanawiałem dlaczego nie widzę pieszych na pasach po ciemku i w deszczu, a tu okazało się że zwyczajnie oświetlenie powyłączane :)

 • Ed!

  Skoro masz taki problem, to po ci wyjezdasz i jeszcze sie z tym afiszujesz. Oddaj PJ na komisariacie bo stanowisz zagrożenie.

 • Ed!

  Skoro masz taki problem, to po ci wyjezdasz i jeszcze sie z tym afiszujesz. Oddaj PJ na komisariacie bo stanowisz zagrożenie.

 • Anet

  Ul katowicka ciemno a do tego chodnik wybrzuszony że bez latarki można się potknąć i jeszcze dodatkowo zarośla że strach iść

 • Godulanka

  Wokół mojego bloku (Godula) żadna lampa nie świeci. Kilka bloków dalej jest całkiem jasno. Za to latem latarnie gasną po 6 gdy jasno jest już od 4. Ale to jest Polska, tu jest wszystko na opak i wbrew zdrowemu rozsądkowi.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.