Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co tak ciemno? – pytają mieszkańcy Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2020-10-13 11:45

Od końca kwietnia dla oszczędności, w Rudzie Śląskiej wyłączona została co trzecia latarnia. Jednak, jak informują mieszkańcy, w niektórych częściach naszego miasta, ograniczone oświetlenie ulic jest dużym problemem. Rudzianie apelują o przywrócenie oświetlenia. Co na to władze miasta?

Władze Rudy Śląskiej od dawna informowały o bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta. Ruda Śląska była kolejnym miastem w Polsce, które oszczędności postanowiło szukać na ulicach. Pod koniec kwietnia br. władze miasta zdecydowały, że wyłączona zostanie co trzecia latarnia, a z nocnego oświetlenie kościołów zrezygnować trzeba prawie zupełnie. Zysk? Ta decyzja miała przynieść miastu oszczędności w wysokości około 750 tys.

- Ograniczamy oświetlenie uliczne w całym mieście. Decyzja spowodowana jest bardzo trudną sytuacją finansową miasta oraz zmniejszonym ruchem z powodu epidemii koronawirusa. Po szczegółowych analizach postanowiliśmy nie iść wzorem Krakowa i nie wyłączać całego oświetlenia w mieście. Na tę chwilę wyłączymy co trzecią lampę oraz rezygnujemy z nocnego oświetlenia rudzkich kościołów - pisał w kwietniu wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Na początku mieszkańcy w większości chwalili decyzję miasta. Niektórzy zgłaszali jednak, że w paru dzielnicach wyłączonych jest więcej niż co trzecia latarnia. Co utrudnia poruszanie się po mieście. Ciemność mocniej zaczęła rudzianom doskwierać po lecie, gdy zmierzch zaczął zapadać coraz szybciej. Zaczęły się też skargi na to, że np. ciemno jest na ulicach Osiedlowej czy Szczęść Boże. Narzekania dotyczą także arterii niezamieszkałych albo prawie niezamieszkałych, które jednak mieszkańcy często przemierzają.

- Powiem szczerze, że egipskie ciemności w niektórych miejscach naszego miasta i cała ta zabawa w kotka i myszkę jest, delikatnie rzecz biorąc, irytująca. [...] Jako mieszkaniec tego miasta jestem oburzona postawą osób odpowiedzialnych za tę sytuację. Czy tak trudno w godzinach nocnych objechać miasto odpowiednim służbom i sprawdzić jak jest naprawdę? Myślę, że jako mieszkańcy mamy prawo żądać zapewnienia oświetlenia naszych ulic. Przed nami najkrótsze dni w roku. Myślę, że nie wymagamy cudów, chcemy bezpiecznie poruszać się po naszym mieście - tyle i tylko tyle - napisała pani Elżbieta na grupie Radzie Rudzie.

Co na to władze Rudy Śląskiej? Zarząd miasta rozważa, pozostanie przy dotychczasowym rozwiązaniu. Jednak rzecznik rudzkiego magistratu zaznacza, że interwencje mieszkańców będą rozpatrywane indywidualnie.

- Zarząd Miasta rozważa, pozostanie przy dotychczasowym rozwiązaniu, a nawet przedłużeniu tego stanu o kolejny rok kalendarzowy ze względu na brak środków w budżecie Miasta. Niemniej, pragnę podkreślić, iż każda interwencja mieszkańców jest rozpatrywana indywidualnie, w trosce o zachowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego - napisał Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej zaznaczali także, że ciemność na ulicach miasta panuje nad ranem, szczególnie wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje. Na ten zarzut postanowił odpowiedzieć wiceprezydent Krzysztof Mejer.

- Poranne wyłączanie światła nie ma nic wspólnego z oszczędnościami. Nasz system oświetlenia ulicznego nie jest na tyle zaawansowany, by reagować na pogodę. Codziennie lampy rano wyłączane są o 2 minuty później. Nie ma tu sztywnego ustawienia. Nie wyłączyliśmy oświetlenia w newralgicznych punktach - napisał wiceprezydent.

A co Wy sądzicie o tej sprawie? Znacie miejsca, w których nie świecą latarnie? Piszcie w komentarzach! 

Co tak ciemno? – pytają mieszkańcy Rudy Śląskiej

Zobacz także

Komentarze (85)    dodaj komentarz »

 • iziss

  Dalej niech rozdają pieniądze na lewo i prawo ..A my po ciemku łazić będziemy!

 • jo...

  panie mejer skończ już fanzolic [...]y na nic nie ma forsy .to odejść pan i niech odejście jeszcze 2 viceprezydentów .zlikwidujmy straż miejsko.u połowa nie potrzebny urzędników też niech odejście i będa pieniądze na oświetlenia jest paskudna pogoda a na samym Nowym Bytomiu idzie policzyć na palca ile świeci latarń i kiere .

 • Czarna

  Jeżdżę dziennie do pracy i cała jedynka jest tak ciemna że nie widać pieszych na przejściu bynajmniej pasy doświetlić bo może dojść do tragedii

 • werk

  MEJER ODEJDŹ!!! WSTYDU OSZCZĘDŹ!!!! MOŻESZ ZABRAĆ ZE SOBĄ TEŻ DZIEDZICOWĄ!!!!

 • Alex

  Zgadzam się, na nich już pora ,nie dają sobie rady.

 • 1020irek10

  Wywalić tą władze na zbity pysk, to im się oświeci. Przy urzędzie miejskim jasno jak. w N Jorku inne dzielnice Egipski ciemność WSTYD WŁODARZE MIASTA

 • Marek

  Ciemno i niebezpiecznie.

 • Basia

  Dokładnie. Oszczędności i oszczędności! A kto będzie odpowiadał za wypadku, potrącenia itd? Oczywiście kierowcy! A jak tu zobaczyć kogokolwiek jak ciemno, deszcz pada, światła innych aut oślepiają, a ludzie w ciemnych ubraniach chodzą gdzie popadnie. Przechodzą przez jezdnię gdzie im pasuje. A potem nie będzie tłumaczenia, że nie było oświetlenia jak coś się stanie. Nie mówiąc już o wyrzutach sumienia kierowcy. Nie mówiąc już o niektórych miejscach, gdzie nawet przejść chodnikiem strach. A niby gdzie te pieniądze z oszczędności idą? Żenada. Oszczędzajcie, ale nie kosztem zdrowia, a nawet życia ludzi!

 • fajerberga

  Pieniądze z oszczędności pójdą na wypłaty dla nieuczycieli - nie czytałaś o finansowych kłopotach miasta w artykule traktującym o podwyżce podatku od nieruchomości w przyszłym roku? To poczytaj...

 • Aga

  Prawda oni powinni zrezygnowac ale po co pieniazki dla nich sa

 • Ben

  Panie Mejer pan się wszędzie wypowiada a na niczym nie zna. Brak oświetlenia, dzieci w szkole bez stypendium naukowym, kluby sportowe zlikwidowane kopalnie padają, Huty już nie ma, szpitale chorych nie przyjmują. Coś Ty dobrego do miasta zrobił. Tobie nie zależy bo Tys nie stąd. U nos w robocie godali. JAK NIE DAJESZ TO WEŹ SIĘ CHOPIE ZWOLNIJ Z TEGO URZĘDU I MIASTA. POZDR.

 • :(

  Na odcinku Wirek Biedronka Różyckiego - Paderewskiego 9,zero oświetlenia,ciemno jak w d....strach wychodzić z domu,dziki gonią, a do pracy i z pracy trzeba iść i wrócić,porażka jakaś ...

 • Ika11

  Pani Prezydent i panie vice tak ja pisalam w tej sprawie ale wiecznie narzekacie na pieniadze ale baseny i boiska tam to swiatlo swieci a ba miedzyblokowej 4 i 6 to ciemno jak u murzyna czekam na wybory jyz dziekuje platformie wy zawsze o pieniądzach nie ma i nie bedzie

 • Grześ

  Dlaczego wyłączono latarnie, które oświetlały przejścia dla pieszych? Czy kto sprawdzał wykonanie zlecenia?

 • Ruda

  Tylko w niektórych miejscach jest tak, że świeci co trzecia latarnia, np. na Spadków. Niech ktoś z władz sprawdzi jak dziki tu poryły trawniki... nawet jak wieczorem wrócę samochodem, to strach wysiąść, bo ciemno i nie widać z daleka, czy jakieś zwierzę nie chodzi koło domu. Zgasić pod Urzędem,tam w nocy petenci nie chodzą

 • Ruda

  Tylko w niektórych miejscach jest tak, że świeci co trzecia latarnia, np. na Spadków. Niech ktoś z władz sprawdzi jak dziki tu poryły trawniki... nawet jak wieczorem wrócę samochodem, to strach wysiąść, bo ciemno i nie widać z daleka, czy jakieś zwierzę nie chodzi koło domu. Zgasić pod Urzędem,tam w nocy petenci nie chodzą

 • Mario

  Niedurnego przejście dla pieszych koło przedszkola.Gdy przychodzi wieczór to jedyna lampa która tam świeci to jest zasłonięte gałęziami drzewa i nie widać przejścia gdy się jedzie samochodem.

 • Padre

  Nasz system nie jest tak zaawansowany! Tak trudno jest zamienić zegar na czujnik zmierzchowy? Największą głupotą jest pozostawienie przejść i skrzyżowań bez oświetlenia, reszta to pal licho.

 • Bunia

  No ja pikole. Dzisiaj i powiedzmy wczoraj nielicznie świecące latarnie wyłączane o 6:30. Na dworze ciemno, leje deszcz, ludzie ubrani raczej na ciemno, do tego jakiś czarny parasol i co? I wała widać! Ciekawe czy prezydent czeka na pierwsze wypadki, żeby przedłużyć czas świecenia lamp? Dlaczego oświetlenie kościołów ma być PRAWIE całkowicie wyłączone? Czy zdrowie i życie mieszkańców jest mniej ważne od jakiegoś budynku?

 • n4u

  Ale mają problemy, toć na tych zdjęciach widać chodnik więc czego więcej chcieć ? W nocy ma być ciemno, latarnie mają umożliwić poruszanie się a nie jasność jak za dnia.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.