Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co trzeci policjant w Rudzie Śląskiej na L4 – w innych miastach jest jeszcze gorzej!

 • Dodano: 2018-11-07 15:30

Problem policyjnych zwolnień lekarskich dotyczy całego kraju, w województwie śląskim w pracy nie pojawiło się około 40% mundurowych, jednak w niektórych komendach w pracy z powodu „choroby” nie pojawiło się nawet 2/3 załogi. Ekstremalnym przykładem jest komisariat w Kostrzynie nad Odrą, gdzie do pracy przyszła jedynie kadra kierownicza.

W związku z kryzysem na ulicach pojawili się nawet pracownicy biurowi, którzy w ten sposób uzupełniają „krótką ławkę” – tak stało się na przykład w Katowicach, gdzie na 101 pracowników drogówki do pracy przyszło zaledwie 31 osób.

W Rudzie Śląskiej do pracy z powodu zwolnienia nie przyszedł co trzeci policjant, sytuacja jest zatem nieco lepsza niż w miastach ościennych, wciąż jednak luka w obłożeniu jest spora – w jaki sposób wpływa to na codzienną pracę rudzkiej komendy?

Bezpieczeństwo jest zapewnione, patrole są. Jesteśmy też wspomagani przez Straż Miejską – szczególnie na nockach. Mieszkańcy nie muszą się niczego obawiać, jedyne uciążliwości mogą być takie, że trzeba będzie dłużej poczekać na patrol w takich interwencjach, które nie są pilne – czyli wszystkich, w których nie ma zagrożenia życia, zdrowia lub mienia w szczególnych rozmiarach. Interwencje, gdzie na przykład sąsiad słucha za głośno muzyki, będą załatwiane w drugiej kolejności, w pierwszej kolejności będą załatwiane te, które wymagają natychmiastowej reakcji i takie służby są zapewnione.

Na pewno dłużej trzeba będzie poczekać, jeżeli będzie natłok kolizji i zdarzeń drogowych, chociaż tak jak i w patrolach prewencyjnych, tak i w patrolach drogowych mamy zapewnioną ciągłość służby.  – mówi rzecznik rudzkiej policji, Arkadiusz Ciozak.

Skąd w ogóle taki problem i dlaczego policjantów dotknęła plaga masowych zwolnień lekarskich? Protest de facto trwa od lipca, a chociaż MSWiA zapewnia, że w przyszłym roku zostaną wprowadzone podwyżki, sami mundurowi nie ufają tym obietnicom, ponieważ kwestia odpowiedniego finansowania policji ciągnie się już od wielu lat, a dotyczy nie tylko godnego wynagrodzenia za często bardzo ciężką i stresującą służbę, ale również kwestii wyposażenia, czy bezpłatnych nadgodzin.

Niektóre sytuacje związane z pracą w policji wydają się kuriozalne, są niestety bardzo prawdziwe. Telefony służbowe wydają się czymś oczywistym, a a jednak używanie prywatnych telefonów w celach służbowych jest tak nagminne, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów wydał w tej sprawie oświadczenie oparte o opinię prawną, w którym rekomenduje zaprzestanie takich praktyk. W niektórych komisariatach braki umeblowania pracownicy uzupełniają sami z własnej kieszeni albo z tego, co przyniosą z domu.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Jeden z rudzkich policjantów w anonimowej rozmowie stwierdza, że może i podwyżki są obiecywane, ale ostatecznie do kieszeni mundurowego trafia jedynie część obiecanych pieniędzy. Podwyżka sprzed dwóch lat, która miała wynosić 250 złotych, ostatecznie dla większości mundurowych wynosiła niespełna połowę z tego.

Tak naprawdę jest coraz gorzej, coraz więcej się od nas wymaga, a jeżeli chodzi o pensje to one się nie zmieniają. Niedawno wiceminister Zieliński wspomniał, że dzielnicowy zarabia w granicach 5600 złotych. Proszę poszukać w Rudzie Śląskiej dzielnicowego, który zarabia chociaż 4 tysiące na rękę, życzę panu powodzenia – mówi anonimowy policjant.

Do tego biurokracja – tych papierów mamy wiecznie za dużo, a ilość spraw, które spływają od mieszkańców jest kilkukrotnie większa niż jeszcze kilkanaście lat temu – a ilość etatów się nie zwiększa. Policjanci zamiast wychodzić w teren muszą załatwiać sprawy administracyjne i wykroczenia. Kiedyś nie było referatu wykroczeń i wszystko działało, teraz referat wykroczeń w Rudzie Śląskiej jest zawalony sprawami – a ktoś to musi również załatwiać.

W związku z kryzysem Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk wystosował pismo do policjantów, w którym czytamy:

Propozycja MSWiA podwyżki w kwocie 562 zł dla funkcjonariuszy w 2019 roku, płatne w 100% L4 za pierwsze 30 dni zwolnienia lekarskiego, zniesienie progu 55 lat życia do nabycia praw emerytalnych (pozostaje wyłącznie warunek 25 lat służby) oraz rzecz bez precedensu czyli płatne nadgodziny – to wszystko mają otrzymać funkcjonariusze. (…) Jestem przekonany, że Wam się to należy. Mam świadomość, że nie rozwiązuje to ostatecznie problemów płacowych i też chciałbym, aby to były wyższe kwoty, ale te 562 zł wraz z podwyżkami z lat 2016, 2017 i 2018 to już krok do przodu.

(…) Tak jak wy wierzę w sens tej służby, w poświęcenie i oddanie. Wierzę w odpowiedzialność. Wierzę, że wszyscy mamy pełną świadomość tego, co może się stać, kiedy zabraknie nas na ulicach. Dlatego staję przed Wami jako jeden z Was i proszę o zrozumienie. Nie dopuśćmy do tego, by na ulicach zaczęli rządzić bandyci. Włożyliście wiele wysiłku by doprowadzić do takie poziomu bezpieczeństwa jaki mamy. Nie pozwólmy sobie tego odebrać. Nie pozwólmy, by zrzucono na nas odpowiedzialność za to, że gdzieś może nas zabrakło i doszło do tragedii.

Policjanci są bardzo zdeterminowani i oczekują zmian, zgodnie z prawem jednak nie mogą podjąć akcji strajkowej, posługują się zatem takimi sposobami, na jakie mogą sobie pozwolić. Pytanie tylko, czy takie działania są w stanie faktycznie poruszyć MSWiA i czy faktycznie dojdzie do porozumienia jeszcze w tym roku. Momentem  krytycznym może być organizowany 11 listopada warszawski Marsz Niepodległości, do obsługi którego mieli ściągnąć policjanci z innych regionów. Trudno jednak będzie wysłać funkcjonariuszy, skoro plaga L4 prawdopodobnie do końca tygodnia się nie skończy, a uszczuplone garnizony będą musiały przede wszystkim zapewnić ciągłość służby na swoim terenie.

Komentarze (57)    dodaj komentarz »

 • rex

  Wiadomo było ze podwyżki dostaną . W końcu zmierzamy do tego żeby mieć państwo policyjne...

 • Życzliwy

  Jak czytam niektóre komentarze to jest mi wstyd. Ci co to pisza to chyba skończyli w życiu 4 klasy- 2 pierwsze i dwie drugie. Policjanci codziennie narażają swoje życie i zdrowie żeby zapewnić nam bezpieczeństwo... I jeśli każda inna grupa zawodowa ma prawo strajkować to policjanci mają prawo prowadzić protest i od Bóg wie jakiego czasu zacząć wołać o swoje. Pielęgniarki, lekarze górnicy mogą A jak już policja chce to nie mają takiego prawa ? Śmieszne 2300 zł za pracę po 12 h dziennie z czego zapłacone mają za 8. Świątki piatki i niedzielę na służbie . Tak jak napisał jeden z komentujących to nie jest praca A służba i nasze MSWiA powinno im za oddana służbę dawać normalne wynagrodzenie. Każdemu podnoszą, menelstwo i patologia dostaje dodatki za nic kur... nierobienie to dlaczego policja ma nie dostać ? Śmieszne jest to że połowa z was do własnego gniazda... Już sami wiecie co. A śmieszne jest to że jak was zatrzymują to najchętniej byście zgiety palec w tyłku im trzymali żeby tylko nie zapłacić mandatu... powiem krotko. Walczcie Policjanci o swoje. O godne zarobki, o satysfakcję ze służby i o swoją GODNOŚĆ... popieram was całym sercem bo jak by chociaż połowa się dowiedziała ile pracy musieliscie włożyć żeby zacząć służbę w policji to poleglaby na samym TW i TSF... ;) A tak na marginesie NIE JESTEM POLICJANTEM ;)

 • Nauczycielka

  Mój koment. ma mega rację! ! Ile pracy i wysiłku i wyrzeczeń musieliście włożyć w to, by być w zawodzie.A patola i margines kasę dostają ormt tak , po prostu!!!Normalny człowiek za[...], a cholota c[...]a robi i ma się dobrzeJa też siedze po nocach i pracuję i codziennie wstaję przed 5, by zarobić 2 tysiące brutto.Walczcie o swoje bo Wam się należy! Policjo szkoda, że nie możecie zrobić porządku z tym dziadostwem co się mnoży jak króliki.Powinniście mieć taką moc a wtedy krsj byłby normalny dla nas- normalnych obywateli.

 • SEBAzKafałzu

  Cała administracja czy to samorząd, czy rządowa jest fatalnie opłacana i tak to już jest że urzędnik zarabiający grosze to taknie naprawdę ten trzeciego czy czwartego wyboru tych zdolnych juz nie ma poszli w swój biznes lub korpo. Do tego PiS rozbił bank przez 500+ i minimalną, bo wszędzie lecą podwyżki a w administracji czy resosrtowych nic! A ci ludzie też mają rodziny, też chcą żyć! Służba piszecie, to co sam ma sobie radzić, ma brać w łapę?

 • mieszkaniec rś

  I dlaczego nich nikt nie sprawdza czy rzeczywiście są chorzy , jak symuluje do kopa w d--ę bez powrotu do pracy , jak szedł do policji to tak przysięgał ....oj oj.

 • Maria

  A co? Masz wykupiony abonamencie na własnego policmajstra? Bo za psa no... Nie wiem czy płacisz...

 • Mirka

  fajny strajk -jeszcze im za to zapłacą a w domu siedzą - może by tak kontrole czy faktycznie chorzy choć każdy i tak wie co jest grane

 • Niezadowolona

  Lewusy pipeprzone daj palec chca cala reke.Malo nie zarabiaja a nos stop malo... niech daja strazakom im to sie naprawde nalezy podwyzka za ta prace co robia.Niech nasla na nich komisje z Zus to zaraz wyzdrowieja

 • Nauczycielka

  Idz najpierw skoń np resocjalizacje czy interwencję kryzysowa a potem zabieraj głos ciemniaku niedouczony!!!

 • heniu

  Tyle hajsu zarabiają, przywileje emerytalne mają, ZUS-u nie płacą i jeszcze im mało ??

 • Ruffi

  No to ja polecę po bandzie , po pierwsze nie praca w policji tylko służba ,a co się z tym wiąże ,każdy wstępujący do tej służby wie jak ona wygląda, czego się spodziewać ,jakie są zadania i jakie zarobki! Co do zwolnień lekarskich to tutaj powinni zadziałać służby kontrolujące tylko wydaje mi się że za dużo nieprawidłowości by nie odkryli bo jak udowodnić lewe zwolnienie np, na ból kręgosłupa etc. Moim zdaniem każdy policjant powinien zastanowić się po co wstąpił do tej formacji i czy na pewno ma powołanie do tej służby , bo z tego co widać 2/3 policjantów uważa swoją pracę za ciepłą państwową posadkę z mottem 'czy się stoi czy się leży '' , a chyba nie o to tutaj chodzi powinni mieć motto; " praca w policji czyli służba społeczeństwu jest całym moim życiem" .

 • ...

  Z samego powołania rodziny nie wyżywisz.

 • zula.

  No to do Kopalni kochany zatroskany. Potrzebują ludzi na dół...

 • olo

  wyślij żonę do pracy

 • Baba

  Poleciałeś po bandzie, ba... fantazja cię poniosła. To nie robokopy, to tacy sami ludzie jak ty czy ja.

 • jo

  To juz wiem czemu tyle miejsc prazy w policji od jakiegoś czasu.. Wychodzi na to że zwalniają się tam wciąż i brak ludzi do roboty.

 • august

  A znasz chociaż jednego takiego co się zwolnił ? Odchodzą ewentualnie Ci co emerytury mają A znam takich co ich siłą musieli od tej roboty odrywać.

 • Juda

  No to kibole zacierają ręce. Z pełnym błogosławieństwem wiadomo od kogo i bez policji będą mieli pełne ręce roboty.

 • Ula pitula

  W tym całym [...]u to tylko doktorek zarobi wystawiajac lewe l-4

 • ona

  Zdrowia dla wszystkich policjantów!! !! Niech się kurują w domach przy herbatce z cytryną w rudzie sl i tak się nic nie dzieje. Poza tym mamy wspaniałą straż miejską i czujnych sąsiadów zdrówka !!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu