Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czad atakuje! W mieszkaniu znaleziono nieprzytomną kobietę

 • Dodano: 2018-01-02 12:30, aktualizacja: 2018-01-02 15:06

W piątek 29 grudnia policja i straż pożarna otrzymały wezwanie do bloku przy ul. Energetyków. W jednym z mieszkań kobieta straciła przytomność w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Do zdarzenia doszło w Halembie tuż przed godz. 22.00. Jeszcze przed przybyciem na miejsce strażaków, policja ewakuowała z jednego z mieszkań nieprzytomną kobietę.

Poszkodowanej udzielono pomocy, a mieszkanie, w którym przebywała, przewietrzono. Znajdował się tu gazowy podgrzewacz wody, lokal nie był jednak wyposażony w czujnik tlenku węgla. Po wykonaniu pomiarów podjęto decyzję o ewakuacji jeszcze trzech dorosłych osób z innego mieszkania - relacjonuje mł. bryg. mgr Klaudiusz Cop, rzecznik prasowy PSP w Rudzie Śląskiej.

Służby niezmiennie apelują, aby wyposażać mieszkania w czujniki tlenku węgla - mogą uratować nam życie.

Wpuszczajmy kominiarzy, a paląc w piecach, czy używając gazowych podgrzewaczy wody, pamiętajmy o wentylacji - apeluje  do mieszkańców rzecznik rudzkich strażaków.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • łukasz szampera

  jestem takiego samego zdania

 • specjalista

  Czujniki gazów powinny być obowiązkowe w każdym przypadku używania pieców centralnego/lokalnego ogrzewania pomieszczeń lub pieców stosowanych w celu ogrzewania wody użytkowej (patrz np. tzw. Junkersy w blokach). Dodatkowo w budynkach wyposażonych w instalacje gazowe obowiązkowe powinno być zabudowanie czujników gazów - stosowanych w instalacji gazowej - posiadających sygnalizację optyczno-dżwiękową w wybranych punktach budynku (od piwnicy po najwyższe kondygnacje). W każdym przypadku (piece centralnego/lokalnego ogrzewania lub piece stosowane w celu ogrzewania wody użytkowej (patrz Junkersy w blokach) oraz w budynkach wyposażonych w instalacje gazowe) obowiązek zabudowania czujników oraz ich okresowej legalizacji powinien być obowiązkiem Zarządcy/Właściciela budynku.Tutaj macie docelową wykładnię prawną, aby uniknąć tragedii ludzkich z jakimi stykamy się od dziesiątków lat. Przepis powinien obowiązywać dla instalacji nowo projektowanych, modernizowanych oraz już używanych. Tymczasem uważajcie - każdy zapach spalin, dymu albo gazu w mieszkaniu - łazience - kuchni lub na klatce schodowej jest powodem do wzmożonej czujności/alarmu oraz ewentualnej interwencji właściwych służb - straży pożarnej lub pogotowia gazowego (etc).

 • Adam

  Co roku o tej porze trąbi się o czadzie ale prawda jest taka że wszyscy maja to w d.... zwłaszcza administracje budynków. Mam w domu 2 czujniki czadu w instrukcji pisze że traci on swoje właściwości po 5latach i rzeczywiście po tym czasie przestał wykrywać czad jednak nie każdy czujnik ma datę produkcji. Próbowałem dowiedzieć się jak sprawdzić czy czujnik jest jeszcze sprawny. Dzwoniłem do straży pożarnej, straży miejskiej, spółdzielni kominiarskiej i mieszkaniowej nikt nie był w stanie odpowiedzieć mi na pytanie ale większość zrzucała odpowiedzialność na kominiarzy lub właściciela czujnika. Zgłaszałem 2 krotnie do spółdzielni mieszkaniowej (MGSM) wykrycie czadu w mieszkaniu starszej kobiety (80lat) bez efektu ostatecznie podjechałem do administracji pani odpowiedzialna za rejon stwierdziła że oni nie mają żadnego zgłoszenia i prawdopodobnie pomyliłem nr telefonu a po za tym na tym osiedlu nie ma czadu.

 • Krystyna

  A MOŻE OBOWIĄZKOWO-CZUJNIKI proponuję aby np Spółdzielnie mieszkaniowe montowały czujniki tak jak są na co liczniki rozłożone na raty .

 • Gorąco

  Nie kazdego stac wydac taka jase na czujnik powini je dostawac od miasta ,spoldzielni. strazakow.W zasadzie to kazdza spoldzielnia powina kupic i wyposazyc takie mieszkanie z gazem i doliczyc co miesiac po 5 zl do czynszu to zaden by nie plakal

 • krycha

  Głupota zbiera żniwo. Szkoda wyłożyć 70 zł na czujnik, smutne

 • Ola

  Czujnik za 70 zł to atrapa.

 • max

  Krycha jak to tylko dla ciebie 70 zł to kup kilkadziesiąt takich czujników i rozdaj.

 • Zbycha

  Głupota właśnie się wypowiedziała.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.