Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy władze Rudy Śląskiej wdrożą system chemicznych oprysków na komary?

  • Dodano: 2019-07-19 11:00, aktualizacja: 2019-07-22 09:59

Po deszczowych maju nastąpił wzmożony wylęg komarów, które skutecznie uprzykrzają ludziom życie i utrudniają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Czy władze Rudy Śląskiej pójdą śladem innych śląskich miast m.in. Tychów i wdrożą system chemicznych oprysków na komary?

Oprysków na komary środkami biobójczymi na terenach zielonych w Rudzie Śląskiej nie będzie – taką informację uzyskaliśmy w Urzędzie Miasta.

- Nie prowadzimy i również nie planujemy oprysków komarów na terenach miejskich. Chemiczne zwalczanie komarów może być szkodliwe dla środowiska. Opryski z zastosowaniem środków chemicznych mogą szkodzić innym owadom oraz zwierzętom. Mogą również negatywnie wpływać na różnorodność biologiczną - mówi Ewa Wyciślik, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Nie jest to wyczekiwana przez wielu mieszkańców wiadomość. W maju i czerwcu, ze względu na wzmożone opady atmosferyczne, również na terenie województwa śląskiego, doszło do wzmożonego wylęgu komarów. O sytuacji powiadamiała już WSSE w Katowicach.

- Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych. Dlatego też zaleca się następujące metody ochrony przed komarami - unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór), stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery) i dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary – informują pracownicy katowickiego Sanepidu.

Zdanie na temat oprysków jest bardzo różne wśród włodarzy śląski miast. Ostatnio akcja odkomarzania i odkleszczania została po raz kolejny wdrożona w Tychach. Opryskami zostało objętych 65 hektarów miasta, głównie w parkach, przy zbiornikach wodnych i placach zabaw. W tym roku, obok Tychów, na akcję ograniczania populacji tych insektów zdecydowała się także Dąbrowa Górnicza.


Opryski chemiczne powodują wymieranie pszczół?

Jak informuje Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska - Ewa Wyciślik, oprócz chemicznej metody zwalczania komarów, istnieje także inne rozwiązanie. Alternatywą dla środków chemicznych są preparaty biologiczne, jednakże zdaniem specjalistów, są one stosunkowo nietrwałe i nie można przechowywać ich dłużej niż rok.

- Zastosowanie preparatów biologicznych wymaga zlokalizowania miejsc lęgowych komarów. To z kolei wymaga wcześniejszego rozpoznania, który spośród kilkudziesięciu gatunków komarów występujących w Polsce, występuje na danym terenie. W takim przypadku specjaliści winni opracować program zwalczania komarów, którego wdrożenie polega na monitorowaniu obecności larw w wyznaczonych rozlewiskach i na tej podstawie podejmowane są decyzje o opryskach. Aktualnie, biorąc pod uwagę, że dorosłe samice zdążyły się już wylęgnąć, brak jest podstaw do zastosowania oprysków z użyciem preparatów biologicznych. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że nie możemy podejmować działań na terenach nienależących do Miasta, tj. na terenach prywatnych, terenach lasów państwowych, ogródków działkowych itp. Reasumując, działania w zakresie odkomarzania mieszkańcy winni podejmować we własnym zakresie - mówi Ewa Wyciślik.

Podobną filozofię przyjęły w tym roku władze Katowic, które po kilku sezonach rozpylania chemicznych substancji na terenach zielonych postanowiły zaprzestać tych praktyk i w zamian przeprowadzić akcję informacyjną dla mieszkańców. Do rezygnacji z dichlorodifenylotrichloroetanu, używanego jako główny środek biobójczy przekonują m.in. śląscy biolodzy, w tym naukowcy pracujący na co dzień w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Jednym z najgorszych skutków ubocznych tak pożądanych przez wielu mieszkańców oprysków jest masowe wymieranie pszczół, które stanowią filar naszego ekosystemu.

Jak więc walczyć z plagą komarów?

Wiele polskich miast podjęło próbę naturalnego ograniczenie liczebności komarów. Np. jerzyk, owadożerny ptak, jest w stanie zjeść dziennie około 20 tys. owadów, głównie muchówek takich jak komary. Jerzyk jest ptakiem całe życie spędzającym w powietrzu. Opuszczając gniazdo, nigdy nie siada na ziemi, nawet śpi, krążąc wysoko nad ziemią. W miastach jerzyk zakłada gniazda na różnego rodzaju budynkach, kominach, instalacjach, w szczelinach murów, otworach wentylacyjnych, pod dachówkami i okapami, za rynnami itp. Najczęściej gniazduje kolonijnie. Ptaki te żyją w miastach, ale jest ich znacznie mniej niż kiedyś. W ostatnich latach ogromna ilość budynków w miastach poddawana jest remontom, renowacjom i termomodernizacjom, w których czasie likwidowane są potencjalne miejsca gniazdowe jerzyków.

Miłośnicy tych ptaków wyszli jednak naprzeciw temu problemowi. Montowanie budek lęgowych dla jerzyków staje się coraz bardziej popularne w miastach na terenie całej Polski. Z takiego rozwiązania skorzystała ostatnio Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski czy Krosno. W Rudzie Śląskiej na blokach m.in. należących do Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" również zawieszone są budki dla jerzyków.
 


Każdy z nas może pomóc jerzykom, zawieszając dla nich budkę na balkonie lub ścianie swojego domu. Wieszając budkę dla jerzyków, musimy zadbać o to, aby była ona prawidłowo wykonana i powieszona w taki sposób, by ptaki bezpiecznie mogły w niej mieszkać, wlatywać i wylatywać z niej.

Aby sprawdzić, jak to zrobić wystarczy kliknąć TUTAJ.


Jakie są inne sposoby na komary?

W jaki sposób radzić sobie z uporczywymi komarami? Dobrym sposobem jest skorzystanie z takich specyfików jak:

  • aerozole przeciwko komarom,
  • kremy do ciała odstraszające komary,
  • odstraszające płytki przeciwko komarom umieszczane w kontakcie elektrycznym.

Dobrym sposobem jest również zabezpieczenie swojego domu, czy mieszkania przed komarami montując w oknach moskitiery. Pamiętajmy o tym, że otwarte okno przy zapalonym świetle wabi komary do środka.

Alternatywne metody walki z komarami to również rośliny sadzone w ogrodzie lub na balkonie. Sprawdzą się:

  • kocimiętka,
  • pelargonia.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy Ruda Śląska powinna zdecydować się na opryski, czy nie?
 

Komentarze (11)    dodaj »

  • ax

    Zlikwidować oczka wodne ,największe wylęgarnie komarów ,a co do oprysków chemicznych mało pomocne bo likwidują wszystkie owady między innym pszczoły tak bardzo cenione dla miodu i zapylania kwiatów na drzewach owocowych.

  • Berni

    Tak, opryskujcie się we własnym zakresie, miasto też niech opryskuje, jedzcie chemiczną paszę z marketów, tabletki z reklamy TV żeby nie mieć po tej paszy wzdęć, inne tabletki na wszystko, najlepiej te supermegamax, a system będzie wam dozgonnie wdzięczny

  • lesny

    Komary truc ijeszcze raz truc chemicznie,bo to jest zaraza.

  • Mieszkanka

    To jak miasto takie do przodu, ze mamy sobie sami radzić, to niech zapłaci za te wszystkie specyfiki ludziom. Nie ma to jak zasłanianie się wszystkim byleby nie pomagać mieszkańcom, a jedynie ciągnąć od nich pieniądze za wszystko.

  • rozczarowana postępowaniem wła

    Masz rację. Opryski robi się wieczorem aby nie truć pszczół. Inne miasta potrafią, a nasze takie EKO. My mamy się psikać i truć bezpośrednio. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

    • rozczarowana postępowaniem wła
      2019-07-20 11:14
    • odpowiedz
  • dołch Ynymu cześ

    Polecam Mugga środek o deet 50% przez 9h nawet sie nie zbliży, dla dzieci mugga zielona. W domu siatki na oknach, i załączona płytka raid i święty spokój

  • rozczarowana postępowaniem wła

    Też stosuję Mugga, jednak na 5- cio osobową rodzinę to spory wydatek. Mam siatki na oknach i wtyczki do gniazdka. Tylko, że jeśli wieczorem jest ciepło to dlaczego zmuszają nas do siedzenia w domach? Chcielibyśmy wieczorami posiedzieć na dworze, a nie całymi dniami kisić się w domu. Jest upał zamykasz się w domu, a wieczorem zamykasz się w domu bo komarzyska latają. Porażka

    • rozczarowana postępowaniem wła
      2019-07-20 11:20
    • odpowiedz
  • Mimi

    Dobre ino ciężko to dostać

  • dołch Ynymu cześ

    Kupuje w sklepie internetowym i jest tego duzo

  • wędkarz

    potwierdzam skuteczność działania

  • Iks

    Chemicznym opryskom mówimy nasze stanowcze NIE. Natomiast jerzyków i domków dla nich chcemy jak najwięcej! Świergot jerzyka to symbol lata. Naciskajmy na RSM i "Perspektywę" o montaż domków lęgowych podczas termomodernizacji miejskich budynków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również