Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dariusz Sitko otrzymał Nagrodę Ministra Rodziny i Polityki Społecznej

 • Dodano: 2020-11-23 15:00

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało nagrody specjalne pracownikom socjalnym i ośrodkom pomocy społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Wśród laureatów znalazł się Dariusz Sitko - dyrektor Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Halembie.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, jak co roku, przyznała nagrody specjalne pracownikom socjalnym i jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie prowadzonych działań. W tym roku przyznanych zostało 6 nagród indywidualnych oraz 6 nagród zespołowych. Tegoroczna uroczystość, z uwagi na panującą epidemię, miała charakter zdalny, a nagrodzeni uczestniczyli w niej online. 

Jedną z osób wyróżnionych w kategorii indywidualnej jest Dariusz Sitko - dyrektor Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej. Warto dodać, że dyrektor otrzymał wspomniane wyróżnienie jako jedyny w całym województwie śląskim w tym roku oraz znalazł się w gronie 6 laureatów z całej Polski.

- Jest to szczególne docenienie całokształtu działalności dyrektora, odnoszące się nie tylko do przestrzeni zawodowej, ale także do sfery prywatnej jego życia. Jest uhonorowaniem wszystkich działań podejmowanych przez niego na rzecz drugiego, potrzebującego człowieka. Pan Dariusz Sitko jako Dyrektor Ośrodka wykracza daleko poza sztywne ramy tzw. urzędowania i administrowania, z misją i pasją pomagając tym, którzy tej pomocy potrzebują. Jest to człowiek, który myśli, pracuje i żyje dla innych - czytamy na stronie MOPS Ruda Śląska.

O przyznanie indywidualnej nagrody specjalnej Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dla Dariusza Sitko wnioskował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Uroczystość online można zobaczyć poniżej.

Dariusz Sitko swoją działalność rozpoczął już w młodych latach. Już wówczas chętnie angażował się w pomoc osobom i rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej, podejmując m.in. działalność wolontaryjną. Doświadczenia te prawiły, że w dorosłym życiu związał się zawodowo z Caritas Archidiecezji Katowickiej. W latach 1990 - 1995 pracował w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Borowej Wsi, gdzie sprawował
pieczę nad młodymi osobami niepełnosprawnymi ruchowo i upośledzonymi umysłowo.

Od 1995 roku związany jest z Ośrodkiem dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej, którego dyrektorem został w 1999 roku. Ośrodek ten obecnie udziela kompleksowego wsparcia ponad 250 osobom niepełnosprawnym intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi.

Dariusz Sitko jest także pomysłodawcą i moderatorem zawodów sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, które od 1995 roku są corocznie organizowane przez halembski Ośrodek. Ze względu na swój charakter przyjęły nazwę "Olimpiady Radości", a z czasem zyskały rangę imprezy regionalnej i duże uznanie, o czym świadczy m.in. fakt, iż bierze w nich udział zwykle 200 - 300 młodych sportowców, rekrutujących się spośród co najmniej dwudziestu ekip sportowych z kilkunastu śląskich miast. W historii "Olimpiady Radości" pojawiały się także ekipy z innych regionów Polski.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: MOPS Ruda Śląska / Ministerstw Rodziny i Polityki Społecznej

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • Brudny hary

  Nie ma zdjecia M? Uuuu slabo

 • Gość

  Gratulujemy! Nie tylko nagrody, ale całego dorobku. Niesamowicie się czyta o tak oddanych ludziach. Aż człowiekowi wstyd, że żyje sam dla siebie.

 • Rudzianin

  Wspaniały Człowiek. W Rudzie Śląskiej pomoc społeczna jest profesjonalnie prowadzona i poukładana. Ci, którzy się na tym znają potrafią to docenić. W zeszłym roku było wyróżnienie dla MOPSu. Na tyle gmin i powiatów w Polsce to ogromne sukcesy. Brawo Panie Dyrektorze i pracownicy Caritas - Gratulacje

 • Bunia

  A tak konkretnie to jakie nowatorskie rozwiązania?

 • Ha Ha

  Nowatorko trzyma młodzież niepełnosprawną, bez kontaktu z najbliższymi od marca :(

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.