Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Darmowej komunikacji na razie nie będzie. Dlaczego?

 • Dodano: 2016-08-26 08:15, aktualizacja: 2016-09-22 13:08

Uchwała przepadła. Na razie nie będzie bezpłatnej komunikacji dla rudzkich uczniów. Radni nie przegłosowali uchwały budżetowej, w której zabezpieczone były środki na ten cel.

Dzięki zgłoszonemu przez prezydent Grażynę Dziedzic projektowi uchwały uczniowie szkół ponadgimazjalnych mogli mieć zwracane pieniądze za bilet miesięczny obowiązujący na terenie miasta, a gimnazjaliści otrzymywać 20 zł na kartę ŚKUP. Tyle samo mieli otrzymywać uczniowie podstawówek, którzy uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne.

Nie zrezygnujemy z tego pomysłu. Zrobimy wszystko, by takie rozwiązanie wprowadzić w życie - zapowiada prezydent Dziedzic, po czym mówi - Szkoda, że radni nie skorzystali z naszej propozycji, by wspólnie wypracować szczegóły programu, tak by już na początku roku szkolnego, kiedy to rodzice ponoszą największe wydatki związane z nauką dzieci, system refundacji dla uczniów z Rudy Śląskiej mógł z powodzeniem funkcjonować.

Przygotowany przez władze Rudy Śląskiej pilotażowy projekt zakładał od 1 września pełną refundację kosztów przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych przewidywał 20 zł dopłaty do zakupionych biletów.

Takie rozwiązanie wydawało nam się najbardziej sprawiedliwe. To uczniowie szkół średnich są najbardziej mobilni i często dojeżdżają do szkól znajdujących się w różnych dzielnicach miasta. Natomiast w przypadku uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, gdzie obowiązuje rejonizacja, przejazdy te nie są już tak częste – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

To właśnie zróżnicowanie refundacji kosztów w głównej mierze było kością niezgody. Część radnych chciała bezpłatnej komunikacji dla wszystkich uczniów.

Musimy pamiętać, że to uczniowie szkół podstawowych w najmniejszym stopniu korzystają z transportu zbiorowego, gdyż najczęściej dowożą ich rodzice. Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, w której pieniądze doładowywane na kartę ŚKUP na poruszanie się po mieście komunikacją miejską, byłyby niewykorzystywane – tłumaczył Krzysztof Mejer.

Ciekawe wyglądają też wyliczenia kosztów objęcia bezpłatną komunikacją wszystkich uczniów w mieście. Zakup biletów miesięcznych dla wszystkich uczniów kosztowałby 9,7 mln zł. Tymczasem wcześniej, kiedy władze Rudy Śląskiej walczyły o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców na wewnętrznych liniach w mieście, KZK GOP koszty wprowadzenia takiego rozwiązania oszacował na ok. 5,3 mln zł.

Podczas dyskusji nad prezydenckim projektem uchwały nie obyło się również odniesień do jednej z obietnic wyborczych prezydent Grażyny Dziedzic, czyli bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej.

Już od końca 2014 r. toczymy batalię o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji publicznej w mieście. Niestety pomimo wcześniejszej przychylności dla takiego rozwiązania ze strony KZK GOP, ostatecznie pomysł ten został przez zarząd związku storpedowany – wyjaśnia Krzysztof Mejer. – Dlatego też szukaliśmy innego sposobu, by bezpłatną komunikację wprowadzić, przynajmniej dla wybranych grup społecznych. Stąd pilotażowy program refundacji kosztów przejazdu komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży – dodaje.

Za odrzuceniem uchwały budżetowej zagłosowali: Kazimierz Myszur, Andrzej Stania, Norbert Rózga, Joanna Kołada, Władysław Kucharski, Dorota Tobiszowska, Stefania Krawczyk, Marek Wesoły, Marek Kobierski, Katarzyna Irena Korek oraz Mariusz Pakuza.  Za przyjęciem uchwały przenoszącej środki na dofinansowania do biletów byli: Krzysztof Rodzoch, Andrzej Pacławski, Władysław Dryja, Grzegorz Handler, Jacek Jarocki, Agnieszka Płaszczyk, Dariusz Potyrała, Józef Skudlik i Jakub Wyciślik.

Zobacz także

Komentarze (35)    dodaj komentarz »

 • misiek

  KZK GOP zrobi la w wala wszystkich mających bilety miesięczne w starej formie zakupilem elektroniczna t/z kosp i przykre to jest ze 22 nie mialem środków na karcie do tej pory wychodzili to samo lub minimalnie taniej niż autem teraz dużo drozej wiec od 1 przesiadam się z KZK na samochód będzie taniej i wygodniej

 • ekonomista

  Ruda Śląska jest na 7 miejscu najbardziej zadłużonych miast woj, śląskiego, prawie 24 miliony straty w 2016 roku wg budżetu i jeszcze chce się wprowadzać darmową komunikację. Wnioski nasuwają się same. Pani Prezydent jest marną gospodynią. Jak się ma dziurę w portfelu to trzeba ją łatać s nie jeszcze pogłębiać.

 • 909

  Wszyscy czytają tylko nagłówki, które nie odzwierciedlają prawdy. Jaka darmowa komunikacja ? Tylko dla wybranych. Jeżeli chcesz posłać dziecko do szkoły w Bytomiu lub Zabrzu to nic nie dostaniesz. Dzieci dojeżdżające do podstawówek też nic, to samo gimnazjaliści dojeżdżający do innego miasta. Mam już dość dzielenia Rudzian na lepszych i gorszych. Dość już mieszania prezydentki a właściwie to namaszczonego głównego wice- Mejera. Dobrze , że jeszcze znalazło się kilkunastu radnych, którzy umią się sprzeciwić niektórym głupim pomysłom władzy.

 • kb

  Zawsze można dojeżdżać rowerem, choć na ścieżki rowerowe też podobno nie ma kasy.

 • --

  jednak w rudzie jest wci-l goroli

 • KRÓL

  RADNA PANI GŁADYSZ,MA WSZYSTKO W 4 LITERACH,A JUŻ NAPEWNO MIESZKAŃCÓW DZIELNICY CZARNY LAS,TU NIESTETY JESZCZE W NICZYM NIE POMOGŁA.

 • radni niezaradni

  Na biegi, Szcześniaki, Florianki i inne ruiny to forsa jest, a na komunikację nie ma. Ciekawe czy jeszcze największa kłamczucha w mieście bedzie organizowała spotkania z mieszkańcami?

 • Nie dla takich decyzji !!!

  No to macie swoją lepszą zmianęSiedzą przecież tam ludzie którzy zapowiadali że będzie lepiejA naród ciemny kupił znów te obietnice i mamy tego skutki.Dno Dno i jeszcze raz DnoLiczą się rachunki rodzinne poszczególnych radnych a nie interes całego Miasta - czy wy tego ludzie nie widzicie !!!Narazie jeszcze wiatr w żagle ale jak się zacznie palić grunt pod nogami to będzie ucieczka za lepszym bytem i lepszą fuchą.Co niektórzy z Radnych chyba wiedzą oczym piszę ???

  • Nie dla takich decyzji !!!
   2016-08-26 16:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Myślcie

  Nie ma czegoś takiego jak darmowa komunikacja. Za to zapłaci miasto większą opłatą niż dotychczas. Skoro będzie za to większa opłata jaką miasto uiści to gdzieś będzie musiało kasę przykręcić. Komunikacja miejska to nie jest coś z czego wszyscy korzystają jak z szkół, czy szpitali. Dlaczego mam w formie danin sponsorować komunikację miejską skoro dojeżdżam samochodem aż na zachodnią rubież Gliwic? Dopłacicie mi do paliwa?

 • leon

  Zatrudnij się na wschodniej rubieży Rudy...wówczas skorzystasz z dopłat;)

 • pisior

  Mocie 500+ to sie kupcie bilety i niy lamyntujcie.

 • rudzianka

  Nie wszyscy. :)

 • RR

  No i tak oczywiście na nie byli radni, których dzieci są już dorosłe i mają to w d***. Byle oni maja darmową komunikację, a inni mieszkańcy niech się bujają. Panowie Radni to jest żenujące.

 • gosia

  Pani Prezydent traktujecie swoich mieszkancow jak naiwne owieczki. Wciskać potraficie wszystko. Na UM powinno się pojawić pani logo podobne do tego z biedronki z pani nazwiskiem i podpisem : codziennie inne ściemy..

 • obserwator

  Gdyby chociaż wszystkie dzieci jeździły za darmo... Ale nie! Obiecano całkowicie darmową komunikację dla wszystkich na terenie Rudy Śląskiej, później ogłoszono, że będzie darmowa dla uczniów, potem się okazało że nie całkiem darmowa i nie dla wszystkich uczniów. Chwała radnym za sprzeciwienie się dzieleniu mieszkańców. Mało tego, sprzeciwili się dzieleniu dzieci! Dziękuję!

 • Lady Ice

  Ja też jestem zadowolona. Wystarczy, że rząd już podzielił dzieci wprowadzając 500 plus. Bo czym różni się pierwsze dziecko od drugiego itd ??? Myśląc logicznie gdyby nie pierwsze dziecko to nie ma drugiego... Ale coś trzeba wprowadzić żeby ludziom oczy zamydlić. Wybierzcie grupę osób dorosłych, pracujących, którzy codziennie muszą dojeżdżać do pracy. Ci ludzie nie mają zniżki 50% jak uczniowie... To Ci ludzie będą wkrótce głosować a nie uczniowie. Tym ludziom obiecywaliście darmową komunikację i Oni wam zaufali oddając głos...

 • Kamil

  szkoda kilka osób by miało stanowiska UM do sprawdzania rachunków i robienia przelewów po 20 zł co nie pokrywa nawet połowy najniszego biletu 30 dniowego na same dojazdy w dni szkolne a w miesiącach z feriami i świętami czy choroby dziecka trzeba doładować karte aby mieć fakture a kasa po 30 dniach przepada

 • oko

  Na razie nie będzie? Tzn. od kiedy będzie? Jakiś termin noża podać? Czy ktoś będzie poprawiał ten nieudany projekt...

 • pracownik sierpniowy

  Uśmiałem się jak zobaczyłem nagłówek. To już teatr absurdu w naszym kochanym mieście. Od 4 lat nie są w stanie uzgodnić kompletnie nic w tak błahej sprawie, przerzucając winę raz z jednej, a raz na druga stronę. Przykre jest natomiast to, że redakcja tego Portalu umieszcza wypowiedzi tylko jednej strony konfliktu, dając jasno do zrozumienia po czyjej mamy być stronie - jawna manipulacja. Żadnego komentarza osób odrzucających uchwałę, żadnego wcześniejszego komentarza KZK GOP. Tylko na przemian, Mejer - Dziedzic, jakby byli właścicielami redakcji. Wracając jeszcze do komunikacji miejskiej, to jest kilka nieścisłości, które należy wyjaśnić i odrzucenie uchwały może, ale nie musi, otworzyć możliwość negocjacji w sprawie młodszych uczniów, kwoty dofinansowania i sposobu rozliczania biletów. Ktoś wcześniej zwrócił uwagę na to, że uciążliwe będzie bezpośrednie przekazywanie rachunków za bilet w sekretariacie szkoły raz w miesiącu, jeśli oboje rodziców pracuje w godzinach 8-16. Dlaczego nikt nie pomyślał o przesyłaniu skanu rachunków? Tym bardziej, że większość szkół jest dobrze zinformatyzowanych i rodzice mogą zobaczyć oceny swoich dzieci lub nieobecności. Może w 2034 r. doczekamy się darmowych przejazdów w postaci loterii paragonowej, ten kto wygra pojedzie sobie luksusowym Solarisem za darmo.

  • pracownik sierpniowy
   2016-08-26 11:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Czytelnik

  https://rudaslaska.com.pl/i,bezplatna-komunikacja-glownym-tematem-sesji,200274,1222977.html

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu