RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dlaczego warto iść do technikum? Młodzi przekonywali

  • Dodano: 2016-02-11 12:00

Dziś w wireckim "Koperniku" uczniowie i nauczyciele podczas warsztatów przekonywali gimnazjalistów do przyjścia od września w mury ich szkoły. Dlaczego technikum jest wartościowe?

Warsztaty naukowe są alternatywą dla zwykłego "dnia otwartego" szkoły. Podczas wspólnych zajęć praktycznych uczniowie i nauczyciele chcą pokazać odwiedzającym placówkę gimnazjalistom, że nauka w technikum jest ciekawa i perspektywiczna. Nikt dzisiaj nie zanudzał wykładami, nie przeprowadzał lekcji teoretycznych. Wszystkie eksperymenty, zadania i zabawy z nauką odbywały się na sprzętach, którymi dysponuje szkoła. Przygotowano cztery moduły warsztatowe - każdy z innej dziedziny związanej z profilem klasy technikum funkcjonującej w szkole. I tak zajęcia praktyczne odbywały się w zakresie informatyki, budownictwa, energetyki odnawialnej i elektroniki.

Jesteśmy pierwszym rocznikiem, która przeciera szlaki w zawodzie "technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej". Dzisiaj, pokazując gimnazjalistom doświadczenia, prezentując sprzęty związane z energetyką odnawialną zachęcamy ich, żeby przyszli do nas do szkoły, bo zawód ten jest bardzo ciekawy, no i przyszłościowy. Mamy bogato wyposażoną pracownię, a w niej pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, ogniwa wodorowe i inne sprzęty służące do tworzenia "zielonej energii" - mówił Paweł z III klasy technikum o profilu energetyka odnawialna.

Młodzież uważa, że nauka w technikum to doskonała podbudowa pod studia, ale także alternatywa do nauki na uczelni.

Taka klasa to najlepsze przygotowanie do pójścia na studia w tym kierunku. Dzięki nauce w takiej klasie będę posiadał podstawy wiedzy w tym zakresie, które poszerzę, idąc na przykład na Politechnikę Śląską. Mogę też po technikum znaleźć pracę, mając już konkretny zawód w garści. Wiem, że dziś potrzeba takich osób na rynku pracy - mówił Paweł.

Technikum w Wirku szczyci się klasą o profilu, o którym opowiadał uczeń. To jedna z nielicznych szkół, która podjęła się nauki w tym raczkującym u nas zawodzie związanym z odnawialnymi źródłami energii.

Nabór do tej klasy prowadzimy od 3 lat. Stale uzupełniamy sale w nowe wyposażenie związane z częścią praktyczną nauki, dostosowujemy się do dynamicznego rozwoju tej dziedziny. Pracujemy na rzeczywistych urządzeniach, czasem programach symulacyjnych, niejednokrotnie sami tworzymy sprzęty. Odpowiadamy też na potrzeby rynku - współpracujemy z firmami produkującymi, sprzedającymi sprzęt, nawiązujemy kontakty mające na celu objęcie uczniów praktykami, a nawet zatrudnieniem - opowiadał Krzysztof Tułaj, nauczyciel przedmiotów zawodowych związanych z elektroniką oraz energetyką odnawialną, który dziś wprowadzał potencjalnych uczniów w tajniki tego zawodu.

Nie wszyscy uczniowie wiedzą, do jakiej szkoły mają udać się po ukończeniu gimnazjum. Zastanawiają się, czy wybrać liceum czy technikum, a może szkołę zawodową. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 chce udowodnić, że technikum to bardzo dobry wybór.

Ogólne wyobrażenie o zawodach, których uczą się nasi uczniowie, bywa mylące. Chcemy dziś pokazać im, czego się tutaj uczymy, ale w inny, ciekawy sposób. I tak na przykład podczas zajęć "budowle świata" uczniowie dowiadują się dzisiaj, jak pracuje technik budownictwa, dlaczego warto nim być, czy w jaki sposób przekazujemy wiedzę w tym zakresie. Na zajęciach informatycznych chcemy przekonać, że zawód ten nie jest tylko siedzeniem przed komputerem i bezmyślnym klikaniem w klawiaturę. Pokazujemy efekty, jakie uczniowie uzyskują na przykład w dziedzinie programowania już po niedługim okresie edukacji na tym polu - opisuje Małgorzata Kaszuba, wicedyrektor ZSP nr 6.

Jak mówi wicedyrektor zespołu szkół, technikum otwiera wszystkie te drogi, które daje liceum, a dodatkowo daje bonus w postaci konkretnego zawodu popartego dyplomem i umiejętnościami praktycznymi.

Fachowcy znów zaczynają być pożądani na rynku pracy. Ten trend zmienia się od kilku lat na lepsze. Po technikum można oczywiście kontynuować naukę na studiach. Niejednokrotnie absolwenci podejmują naukę na uczelniach wyższych, łącząc ją z pracą zawodową, zdobywając już potrzebne doświadczenie. To także plus, który gwarantuje nam ukończenie technikum - dodaje wicedyrektor Kaszuba.

Lutowanie, działanie ogniw wodorowych, podstawy wznoszenia budowli - dziś gimnazjaliści przez ciekawe warsztaty dowiedzieli się sporo. Teraz przed nimi trudna decyzja wyboru szkoły bądź klasy, do której będą uczęszczać przez najbliższe lata. Oby wszystkie wybory były trafne!

Komentarze (3)    dodaj »

  • blalaal

    Najlepszym nauczycielem jest Pan prof. Tułaj i pani prof. Bramowska

  • Marek_Wiśniewski

    Z perspektywy czasu i mojego wieku.Pytanie czy technikum jest wartościowe? jest głupie.Dlaczego?Odpowiadam,technika były i są potrzebne.Wartościowość polega na umiejętnym przekazaniu wiedzy technicznej,to po pierwsze.Po drugie,jeśli młody człowiek chce zostać fachowcem (a nie filozofem),ma zacięcie do techniki to miasto,państwo powinno umożliwiać naukę,w najszerszym zakresie,w każdym technicznym aspekcie.Po raz drugi,proszę zaprzestać praktyk z pytaniami czy technikum,technika są wartościowe.Bo to głupie.

  • Guma

    najlepsze Technikum w Rudzie ! Pozdrowienia dla p.Tułaja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.