Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dorota Tobiszowska kandydatką PiS do Parlamentu Europejskiego

 • Dodano: 2024-05-03 15:00

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje listy wyborcze. Poznaliśmy nazwiska polityków, którzy będą kandydowali w zaplanowanych na czerwiec wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znalazła się Dorota Tobiszowska!

Znamy kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego

W czwartek 2 maja, Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wydarzenia zaznaczył, że "Polska musi być w Unii Europejskiej, takie są czasy, ale Polska musi być w Unii Europejskiej jako silne, dobrze rozwijające się i doganiające Zachód państwo, bo możemy ten Zachód szybko dogonić". 

- To byłoby po raz pierwszy w naszej historii i my ten wielki historyczny sukces możemy odnieść - zaznaczył.

Porażkę w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych prezes PiS nazwał "wypadkiem przy pracy". 

- Mieliśmy po drodze wypadek przy pracy - te wybory, które wygraliśmy, ale, które nie dały nam władzy. Musimy szybko naprawić to niedobre, smutne dla Polski wydarzenie. Musimy w kolejnych wyborach wygrywać. Wygraliśmy już w samorządowych, musimy wygrać w tych. Musimy pokazać, że jesteśmy najsilniejszą formacją. Musimy iść do zwycięstwa w wyborach prezydenckich i w końcu parlamentarnych! Koalicja 13 grudnia działa jawnie przeciwko interesom Polski, przeciwko polskiej demokracji, przeciwko praworządności, wręcz depcze praworządność. Nie możemy się na to zgodzić. Jest ku temu jedna droga. Tą drogą jest zwycięstwo. Zwycięstwo Biało-Czerwonej drużyny! - dodał Prezes PiS.

Po przemowach przyszedł czas na przedstawienie "jedynek" na listach PiS do Parlamentu Europejskiego. Lista prezentuje się następująco:

 • woj. pomorskie - była szefowa MSZ, europosłanka Anna Fotyga,
 • woj. kujawsko-pomorskie - europoseł Kosma Złotowski,
 • woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie - były wiceszef CBA i MSWiA Maciej Wąsik,
 • Warszawa - posłanka Małgorzata Gosiewska,
 • woj. mazowieckie - europoseł, szef Partii Republikańskiej Adam Bielan,
 • woj. łódzkie - europosełWitold Waszczykowski,
 • woj. wielkopolskie - prezydencki minister Wojciech Kolarski,
 • woj. lubelskie - były szef MSWiA Mariusz Kamiński,
 • woj. podkarpackie - były szef Orlenu Daniel Obajtek,
 • woj. małopolskie i świętokrzyskie - była premier, europosłanka Beata Szydło,
 • woj. śląskie - europosłanka Jadwiga Wiśniewska,
 • woj. dolnośląskie i opolskie - europosłanka Anna Zalewska,
 • woj. lubuskie i zachodniopomorskie - poseł do PE Joachim Brudziński.

Wybory do PE odbywają się raz na pięć lat. Tegoroczne głosowanie w zależności od państwa odbędzie się w dniach 6–9 czerwca. W Polsce będzie to 9 czerwca, a do obsadzenia będą 53 mandaty.

Dorota Tobiszowska kandydatką PiS do Parlamentu Europejskiego

Poznaliśmy także listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim. Listę otwiera europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a na miejscu drugim jest europoseł Patryk Jaki. Na 9 miejscu znalazła się mieszkanka Rudy Śląskiej - Dorota Tobiszowska. 

Pełna lista kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim prezentuje się następująco:

 1. Jadwiga Wiśniewska - europosłanka
 2. Patryk Jaki - europoseł
 3. Izabela Kloc - europosłanka
 4. Grzegorz Matusiak - poseł na Sejm
 5. Małgorzata Mańka-Szulik - była prezydent Zabrza
 6. Grzegorz Puda - poseł na Sejm
 7. Ewa Malik - poseł na Sejm
 8. Andrzej Kalata - Senator
 9. Dorota Tobiszowska - była Senator, radna Sejmiku Województwa Śląskiego
 10. Jarosław Wieczorek - były wojewoda śląski, poseł na Sejm

Dorota Tobiszowska urodziła się 14 grudnia 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Z wykształcenia prawniczka. Uzyskała magisterium z prawa i administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Pod koniec lat 80. pracowała jako nauczycielka w przedszkolu. Następnie zawodowo związana z górnictwem, m.in. kierowała działem organizacyjno-prawnym KWK "Ruda". 

W wyborach samorządowych w 2014 i 2018 uzyskiwała mandat radnej Rudy Śląskiej. W Radzie Miasta sprawowała funkcję m.in. przewodniczącej Komisji Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała mandat senatora X kadencji. Startowała jako bezpartyjna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 74 (obejmującym m.in. Rudę Śląską, Świętochłowice i Chorzów), otrzymała wówczas 71 752 głosy. Uzyskała członkostwo w PiS; w wyborach w 2023 roku bezskutecznie kandydowała do Sejmu. Na początku kwietnia br. Dorota Tobiszowska została wybrana do zasiadania w Sejmiku Województwa Śląskiego. Rudzianka zdobyła 28 721 głosów. 

- 28 721 głosów oddanych na mnie to ogromny kredyt zaufania. To najlepszy wynik w okręgu wyborczym. Dziękuję mieszkańcom Śląska - każdemu z osobna za oddanie głosu właśnie na mnie. Serdecznie zapraszam do współpracy dla Śląska, dla naszej Ojczyzny - pisała 10 kwietnia Dorota Tobiszowska.

 

Komentarze (26)    dodaj »

 • WYBORCA

  Jedź tam pani i zajmij się z tymi antypolskimi politykami ,szczególnie tym nawiedzonym Kohutem,który przynosi wstyd nie tylko Polsce ale przede wszystkim Śląskowi.

 • Mieszkanka

  Wciąż te same mordy, które lgną do koryta. Jaki, Tobiszowska wraz z mężem, a teraz jeszcze caryca doszła, która podobno nie jest partyjna

 • Bez słów

  Jak ktoś był kandydatem do sejmik i ludzie go wybrali, to ma pewien dług i nie powinien się szmacić po miesiącu startują w kolejnych wyborach. Ale to jeszcze trzeba mieć honor a nie jedynie parcie na kasę. Współczuję pani Dorocie, że okazała się podobna do swoich partyjnych kolegów, no i byłego męża.

 • Marek

  Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć nie dając w zamian nic.

 • observer

  Kwiat PiS-u

 • Radna

  Jak tym ludziom nie wstyd. Były mąż tej pani z buta otwierał drzwi ta partia to partia zlodzieji. Tak jak oni rozkradli ten kraj tak nikt nie kradł w tym kraju. Oni powinni siedzieć za wszystko konfiskata mienia a ludzie na nich głosują. Wstyd. Teraz uciekają za granicę. Oligarchowie.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również