Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dworczyk: 27 grudnia pierwsze szczepienia przeciw Covid-19

 • Dodano: 2020-12-22 06:00, aktualizacja: 2020-12-22 06:13

Mamy deklarację, że do wieczora 26 grudnia trafi do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi; do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób - zapowiedział w rozmowie z PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. W kolejnym kroku Komisja Europejska ma wydać pozwolenie na dopuszczenie do używania szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE.

Jesteśmy coraz bliżej celu. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin Komisja Europejska ma dopuścić do używania na terenie Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19, wkrótce po tym transporty ze szczepionką ruszą do poszczególnych krajów członkowskich, w tym do Polski - mówił PAP szef KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Podkreśliła jednocześnie, że od strony organizacyjnej Polska jest przygotowana do rozpoczęcia szczepień.

Mamy deklarację od producenta, że do 26 grudnia, do wieczora trafi do nas pierwsze 10 tys. dawek szczepionki. Od strony organizacyjnej Polska jest przygotowana do tego, aby do wybranych szpitali węzłowych, w których rozpoczną się szczepienia preparat dotarł 27 grudnia przed południem. Te 10 tys. dawek zostanie wykorzystanych jeszcze tego samego dnia. Oznacza to, że w tym dniu zaszczepionych zostanie 10 tys. osób - zapowiedział minister.

Dworczyk zapowiedział poinformował, że we wtorek zostanie przedstawiona "dokładna liczba punktów, do których trafi pierwsza partia szczepionek".

Rząd w miniony wtorek przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na Covid-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu "0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Swiadomy

  Jakoś ten personel medyczny nie jest taki chętny na te szczepionki. Znam pracownika takiej przychodni, gdzie na cały personel tylko dwie osoby się zgodziły na to....

 • Dr.Ewa

  Pierwsze szczepienia z igłą teleskopową dla rządu, dobre nie ma co do czego to doszło , dawka dla naiwnych.

 • fafik

  27 12 2020 zacznie się IV Rzesza. Angela wydała pierwszy panrozkaz i wszyscy go maja wykonać. No i niestety wykonają. Potem przyjdzie czas na inne, już mniej przyjemne rozkazy.

 • Młyn

  To takie proste najpierw wy później my i tak wszyscy zaliczą glebę z sugerowanymi łakociami .

 • Golba

  Nie obowiązkowa zaplanowana iniekcja ,jest jedno ale kto się nie przystąpi do rządowego projektu straci możliwość normalnego funkcjonowania w tym chorym systemie bez sugerowanych profitów , koło zaczyna się szczelnie zamykać bez prawa wyboru.

 • Adam

  Ludzie masowo na kolanach pójdą po oferowane profity z dostępem do wszystkiego bez ograniczeń .

 • ANTY UE

  Dowiedziałem się nieoficjalnie że górnicy będą dostawać szczepionkę w czoło

 • Kurier

  Psychiatra to do ciebie za mało

 • Ehh

  Tobie to nawet w czoło nie zaszkodzi. Mózgu i tak nie ma wiec szkody nie będzie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.