Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dworczyk: przewidujemy rozporządzenie regulujące kwestie statusu osoby zaszczepionej

 • Dodano: 2021-01-08 06:00, aktualizacja: 2021-01-08 06:15

Przewidujemy rozporządzenie, które będzie regulowało kwestie dotyczące statusu osoby zaszczepionej, które wymagają uregulowania poza uchwałą Rady Ministrów wprowadzającą Narodowy Program Szczepień - powiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM był pytany na konferencji prasowej w czwartek o praca legislacyjne dotyczące wprowadzenie tzw. statusu osoby zaszczepionej.

W tej chwili jest już wprowadzony status osoby zaszczepionej. On został sformułowany i jest dostępny w Narodowym Programie Szczepień. Natomiast przewidujemy rozporządzenie, a nie ustawę, które będzie regulowało kwestie takie, które wymagają uregulowania poza uchwałą Rady Ministrów - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, Narodowy Program Szczepień został przyjęty uchwałą Rady Ministrów.

To jest prawo obowiązujące rząd, całą administrację, wszystkie jednostki podległe. Natomiast są to przepisy, które trzeba uregulować na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów i tej formie zostaną w najbliższych dniach uregulowane - podkreślił minister.

Zaznaczył, że "nie chodzi o specjalne przywileje, a status osoby zaszczepionej".

Osoba zaszczepiona będzie m.in. zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju. Osoba skutecznie zaszczepiona ma gwarancję nie tylko, że sama się nie zarazi wirusem, ale też nie będzie rozsiewała tej choroby dalej - mówił Dworczyk.

Poinformował, że do chwili obecnej zaszczepiono 177 tys. 863 osoby w Polsce. Do punktów szczepień dostarczono ponad 204 tysiące dawek szczepionki.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. 

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Dorota

  Permanentne przywileje nie są potrzebne po śmierci , a jaka jest gwarancja panie Dworczyk że osoba zaszczepiona nie będzie jednak zakażać innych i jak długo będzie serwowana ta genetyczna pomyłka.

 • Tomo

  Taki stolec jak na obrazku zaserwują wszystkim naiwniakom i frajerom .

 • Beata

  Zabójczy widok na prezentowanej fotografii ,szczególnie to co znajduje się w strzykawkach.

 • Z&Z

  Wreszcie ujawnili prawdę na fotce powyżej widać fenol w strzykawkach ,czyżby nowy środek zaradczy do leczenia oporne bydło.

 • darth silesious

  Naukowcy mówią co innego: "wiemy, że zatwierdzone szczepionki zapobiegają ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i zgonom. Nie wiadomo, czy zapobiegają rozprzestrzenianiu się choroby. Nie można wykluczyć, że osoby zaszczepione mogą się zarazić, przechodzić chorobę bezobjawowo i zarażać innych. Ważne więc, by nie zmieniać zachowania tylko dlatego, że zostało się zaszczepionym."No, ale nasz rząd wie lepiej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.