Wiadomości z Rudy Śląskiej

Działkowcy mają swój głos

 • Dodano: 2013-03-22 08:45, aktualizacja: 2013-03-22 09:09

"Ustawa śmieciowa" oraz obawy związane z wejściem w życie nowych przepisów były tematem spotkania z prezesami ogródków działkowych.

"Opłata śmieciowa" może być przez was różnicowana w zależności od pory roku. Musicie tylko odpowiednio wcześniej zmienić deklarację śmieciową – mówiła do działkowców Grażyna Dziedzic

Niuanse "ustawy śmieciowej" oraz obawy związane z wejściem w życie nowych przepisów były tematem spotkania prezydent Rudy Śląskiej z prezesami rodzinnych ogródków działkowych. Dodatkowym owocem spotkania jest pomysł powołania specjalnego zespołu, który zajmie się sytuacją prawną po zapowiadanej zmianie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Wchodzące z życie nowe przepisy ustawy śmieciowej nie ominą działkowców. Do tej pory zarządcy ogrodów działkowych podpisywali umowy z wybraną firmą obierającą śmieci i to z nią bezpośrednio się rozliczali. Od 1 lipca ulegnie to zmianie i podobnie jak w przypadku innych nieruchomości niezamieszkałych w mieście odpady komunalne tam wytwarzane staną się własnością miasta. Zgodnie z przyjętymi w Rudzie Śląskiej stawkami opłat za gospodarowanie odpadów komunalnych, opłata za odbiór odpadów z ogrodów działkowych pobierana będzie od pojemności pojemnika na te odpady.

I właśnie te zmiany budziły największe wątpliwości zarządców rodzinnych ogrodów działkowych, z którymi spotkała się prezydent Grażyna Dziedzic. Pierwsza z obaw działkowców dotyczyła tego, czy w związku z nowym sposobem naliczania opłaty za odbiór śmieci drastycznie zwiększą się koszty, które będą ponosić działkowcy.

Zdajemy sobie sprawę, że nowe przepisy zostały narzucone z góry, ale obawiamy się, że będziemy tą grupą społeczną, która najbardziej odczuje skutki tej ustawy – mówili działkowcy.

Prezydent uspokajając dzialkowcow wytłumaczyła, że wcale tak nie musi być.

Istotne jest przeanalizowanie tego, ile odpadów wytworzą państwa ogrody działkowe. Jeżeli zadeklarują Państwo, że ilość tych odpadów będzie na poziomie ubiegłorocznym oraz dobiorą odpowiedni do tej ilości odpadów pojemnik, to jestem przekonana, że koszty które poniesiecie nie będą się aż tak znacznie różniły od dotychczasowych – podkreślała prezydent Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z regulaminem czystości pojemniki z odpadami zmieszanymi z ogrodów działkowych odbierane będą 2 razy w miesiącu. Natomiast pojemniki na odpady posegregowane (szkło, plastik, biomasa, papier) raz w miesiącu. Co ważne, wszystkie pojemniki na śmieci działkowcy otrzymają w ramach jednej opłaty.

Instalacja dodatkowych pojemników na odpady segregowane spowoduje, że do pojemnika na odpady zmieszane automatycznie trafi mniej śmieci.  W ten sposób pojemnik ten może mieć mniejszą pojemność, niż dotychczas wykorzystywany – tłumaczy Katarzyna Kuberek z Wydziału Gospodarki komunalnej i Ochrony Środowiska.

Kolejną informacją, która pozytywnie została odebrana przez działkowców jest możliwość nieponoszenia kosztów związanych z wywozem odpadów przez czas, kiedy działkowcy nie wykorzystują swoich ogrodów. Chodzi tu o miesiące zimowe, kiedy to z wiadomych względów nie są  wytwarzane żadne odpady komunalne.

Ustawa umożliwia w czasie roku kalendarzowego zmianę zadeklarowanej wcześniej ilości odbieranych odpadów komunalnych. W ten sposób przed sezonem zimowym w terminie do 14 dni przed planowaną zmianą zarządcy nieruchomości mogą złożyć nową deklarację śmieciową, w której ujmą brak potrzeby instalacji pojemnika – wyjaśnia Katarzyna Kuberek.

Dzięki tej możliwości przez okres zimowy zarządcy nieruchomości nie będą musieli ponosić kosztów związanych z wywozem odpadów. Jednocześnie muszą jednak pamiętać, że w przypadku wytworzenia w tym czasie jakichś odpadów firma odpowiadająca za wywóz śmieci nie przyjedzie po ich odbiór. Przed końcem zimy zarządcy ogródków działkowych pamiętać muszą o ponownym złożeniu deklaracji, w których ujęte zostaną ilości śmieci wytwarzanych na terenach działkowych w okresie wiosenno-letnim. Podobnie powinni też postąpić przed jesienią.

Na spotkaniu działkowcy wyrazili też obawy dotyczące zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Przypomnijmy, że w styczniu 2014 r. mają przestać obowiązywać przepisy, które na początku lipca ubiegłego roku zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, sejm nie uchwalił zaś jeszcze nowych przepisów. Krótko mówiąc działkowcy nie wiedzą "na czym stoją". Sytuację uspokoiła prezydent Grażyna Dziedzic, która zadeklarowała powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się sytuacją prawną ogrodów działkowych po zapowiadanych zmianach przepisów.

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • obik

  segregujmy śmieci,a potem przyjedzie śmieciara i pomiesza wszystko razem!

 • fakt

  Jeden człowiek --jedna opłata i g..no wam do tego gdzie jestem!!!!!!!!!!!!!!!

 • samo życie

  Radni--PIJAWKI-- uchwalą żeby dodatkowo jeszcze każdy płacił za śmieci w koszach na ulicy.

 • fakt

  Jestem na działce więc nie ma mnie w domu.Produkuję śmieci tam gdzie jestem więc nie mogę płacić 2 razy ale nasi urzędasy ukradną nam każdy grosz.

 • działowy

  za wygoda trzeba płacic,anie kombinowac mondrowac.jakby tu nie płacic basta.

 • not4you

  Jasne, ogródki nie wytwarzają śmieci a ja co chwilę widzę ludzi wychodzących z ogródków z workami umieszczanymi w śmietniku przy moim bloku ;s

 • qwa

  Co za różnica, czy śmieci wytworzone na ogrodzie czy w bloku? Jeden człowiek jedna stawka. Jak się wytwarza śmieci na ogrodzie to nie w domu, i odwrotnie. To dlaczego płacić podwójnie? W tym kraju absurd goni absurd.

 • qnaochrona@wp.pl

  na działkach nie produkuje się śmieci,zapewne wie o tym także Pani Prezydent,bo każdy posiada swój kompostownik,takie są przepisy.Popiół z grilla też jest świetnym nawozem.Mam w altance małe wiaderko po farbie do którego wkładam śmieci,od początku listopada stoi puste.Jedynie co nie śmierdzi,to.......pieniądze,które znowu wyrywa się z naszej kieszeni.Bo nie rozumiem za co mam płacić co miesiąc,płacę już za dzierżawę działki od miasta.Proponuję jeszcze opłatę za tlen ,który produkują drzewka na działkach,oraz za budki dla ptaków bo to też żyjątka.Pozdrawia wkurzony działkowicz!!!!!!!

 • tyjok

  proponuję zabierać śmieci do domu i tam je wyrzucić do kubła a reszte do kompostownika na biomasę i wtedy nie bedziemy płacić dwa razy :w miejscu zamieszkania i na działce.

 • zibi

  Wszystko jest do zrobienia ale niestety nie w naszym kraju. Mam wrażenie że nasze społeczeństwo jest w stadium rozwoju przedszkolaka. Mam ogródek i widzę co ludziska wywalają do kubła na śmieci. Ano właśnie bimasę wywalają :jabłka , gruszki a nawet skoszoną trawę. Szkoda słów i nerwów.

 • działowy

  płacic mniej ale płacic,no bo kto zato mapłacic,mikołaj sw.

 • zibi

  Nasza pani Prezydent też jest działkowcem więc może weźmie pod uwagę dwie powyższe wypowiedzi, oczywiście jeżeli czyta komentarze.

 • szteker

  widze to tak: jeśli płacę za śmieci w miejscu zamieszkania to jest to opłata MIESIĘCZNA za wytworzone w tym czasie odpady to dlaczego mam drugi raz placic bo skoro na dzialce wytwarzam odpady to wtedy automatycznie nie robie tego w miejscu zamieszkania a nie widze problemu zeby przywieźć śmieci i wrzucić do kubła za ktory juz zapłaciłem

 • chorzowski

  gościu to ze płacisz za śmieci z bloku to nie zwalnia cię od płacenia za działkowe śmieci a czynsz płacisz to po jaką cholerę płacisz składki działkowe DZIAŁKA TO WASZ DRUGI DOM WIEC .......PŁACIĆ .....PŁACIĆ ......PŁACIĆ

 • łogrodnik

  czy to nie obojętne czy siedzę na działce czy w bloku te same śmieci wyprodukuję, bo niby jakim cudem 2x więcej

 • jo

  zapłacisz za tych co do lasa wywozom,tako polityka

 • posiadacz ogrodu

  Ogródkowe śmieci to: plastik, papier, szkło- do segregacji, wszystkie inne na kompostowni. Nielogicznym byłoby niewykorzystanie odpadów mogących użyźnić glebę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.