Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Dziewiątka" wraca na ul. Niedurnego

 • Dodano: 2017-10-13 15:15

Od poniedziałku /16 października/ tramwaj linii nr 9 ponownie będzie kursował ulicą Niedurnego w Rudzie Śląskiej. Kończy się modernizacja torowiska w tym rejonie. Tym samym „dziewiątka” znów będzie obsługiwać pełną relację „Bytom pl. Sikorskiego” – „Chorzów Rynek”. Oznacza to również koniec utrudnień w rejonie skrzyżowania ulic Niedurnego i Hallera.

Prace na ul. Niedurnego rozpoczęły się 20 marca br. i obejmowały odcinek torowiska od skrzyżowania z ul. Hutniczą do ul. Grochowskiej. To 900 metrów jednotorowej linii wbudowanej w jezdnię.

Prace przebiegły bez większych kłopotów, a co najważniejsze, zostały zrealizowane przez firmę TOR-KRAK w założonym terminie. Pasażerowie tramwajów z pewnością odczują znaczną poprawę komfortu podróży, a kierowców cieszyć może także nowa nawierzchnia na fragmencie ul. Niedurnego, która została ułożona niejako przy okazji prac torowych – mówi Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich S.A.

W czasie remontu torowiska funkcjonowała zastępcza komunikacja autobusowa o numerze T-9 na odcinku pomiędzy Chebziem Pętlą a przystankiem przy kopalni Pokój. Z kolei od Chorzowa do tymczasowego przystanku utworzonego przy ul. Niedurnego, zlokalizowanego na wysokości ul. Grochowskiej, kursował tramwaj linii nr 10.

Od poniedziałku, 16 października, tramwaje linii nr 9 kursować będą w swojej pełnej relacji „Bytom pl. Sikorskiego” – „Chorzów Rynek”. Co istotne, nadal będzie obsługiwany funkcjonujący podczas remontu przystanek „Nowy Bytom Grochowska”. Zawieszone zostaną tymczasowa linia nr 10 oraz autobusowa komunikacja zastępcza T-9. Zmianie ulegną rozkłady jazdy linii tramwajowych nr 5, 11, 17, 19, 20.

Od 3 października br. w ramach inwestycji Tramwajów Śląskich wymieniana była nawierzchnia ulicy Niedurnego na odcinku od przejazdu kolejowego przy Hucie Pokój do skrzyżowania z ul. Hallera. W związku z pracami w tym miejscu obowiązywał ruch wahadłowy, regulowany sygnalizacją świetlną. Prace w tym miejscu mają zostać zakończone dziś wieczorem.

Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej to pierwsze zadanie „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”, przewidzianego do współfinansowania przez Unię Europejską. Wartość tego zadania to niespełna 3,9 mln zł netto. W I etapie tego projektu poza odcinkiem wzdłuż ul. Niedurnego, w Rudzie Śląskiej planowana jest też modernizacja torowiska linii nr 9 wzdłuż ul. Goduli oraz wymiana 4 rozjazdów na pętli Chebzie. Wszystkie prace z zakresu etapu I mają się zakończyć do końca 2019 r.

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Wkurzony Slazok

  Do wpisow EMERYTA Z BYKOWINY i do Pani GODULANKA to tak jest ,jaksie nie czyta wpisow wczesniejszych.Emerytowi nie podoba sie ,ze tramwaje sa PRZEPELNIONE chociaz wczesniej ktos pisze ,ze jezdza puste 2-3 osoby.Jezeli chodzi o GODULANKE to prosze niech pani przeczyta caly artykul dotyczacy tego tematu,ktory na poczatku opisuje Rzecznik Prasowy Tramwaji Slaskich.Ludzie wezcie sobie cos na "wstrzymanie" ,bo widac ,ze nie macie co robic,to przynajmniej pomodlcie sie o zdrowie.

 • banka

  Jakoś tłumów w tych tramwajach nie widać. Czasem w wagonie po 2 - 3 osoby. Widocznie jednak rachunek ekonomiczny jest dodatni.

 • inz

  Życie!

 • hehe

  Szkoda tylko, że nie było informacji w tramwajach linii 10, że będzie znów zmieniony rozkład jazdy.Na przystankach też powinna być jakaś widoczna z daleka informacja.Ciekawe ile osób (łącznie ze mną) spóźniło się dziś do pracy :)

 • Jana

  Typowi Polacy tylko narzekać umieją a trzeba się cieszyć chwilą i że narescie coś się zmienia

 • fafik

  Dobrze byłoby żeby torowiska były jak w Krakowie - na jednym poziomie z ulicą. Wtedy łatwiej się zmieścić. Stale tramwaje nie jeżdżą.Można korzystając z torowisk ustąpić komuś wyprzedzającemu np rower etc Jeśli zaś wjazd na torowisko skończy sie urwaniem koła, to remont zupełnie byłby bez sensu.

 • motorniczy

  Na 9 będą jeździć 2 tramwaje niskopodłogowe Moderus Beta.

 • Emeryt z Bykowiny.

  Jaki to komfort podróż w tramwajach przepełnionych.Dlaczego te tramwaje obecnie jeżdżace nie zostana Choć raz posłuchajcie ludzi.

 • GODULANKA

  A co z torowiskiem od Pawła do Goduli tory strach patrzeć na te pokrzywione a co dopiero jechać w tramwaju STARYM jak wszędzie już jeżdżą nowsze na dodatek niskopodłogowe !!!!!!!!!!!!!!!! ???????????????????

 • max

  A co z fatalnym stanem drogo na tej ulicy !!! Kiedy będzie wreszcie zrobiona !!!

 • przystanek

  Nowe tory nowe tramwaje,atu stare pudła bruszom,ale jazda.

 • ratatuj

  Bo jakby taki nowy tramwaj wyjechał np na fragment wzdłuż ul. Karola Goduli to by nie było co zbierać. Tylko stara myśl technologiczna zrozumie taką ilość krzywizn, wybrzuszeń i tym podobnych..

 • szpur

  Tak jest ratatuj,stare ale jare banki dzwoniom ijadom na zicher.

 • kiki

  Wszystko pięknie i gładko. Tylko co z Piastowską? W 2017 miał być remont drogi i usunięcie zbędnego torowiska. Rok się zaraz skończy a postępów nie widać

 • Tramwajarz

  Mieszkańcom ulicy Piastowskiej dziękujemy za zlikwidowanie linii nr 18.

 • inz

  Dziękujemy. Jest o wiele bezpieczniej. Tylko te krzywe tory jeszcze do usunięcia.

 • ratatuj

  Słuszna uwaga :) pewnie Tramwaje Śląskie tak łatwo nie zrezygnują z 18. Jedno spotkanie wizja modernizacji i władze miasta mają problem. Bo niby nie chcą tramwaju ale to ekologiczne a ten kopciuch co zastępuje tramwaj wątpliwy z punktu widzenia ekologii. Władze Miasta tradycyjnie poszły z pewną obietnicą, ale GD i jej ekipa specjalizuje się w niespelnianiu obietnic, tacy ludzie....

 • pantograf

  18ka musi byc na nowo ottworzona,jest eko cichobiezna,oszczendna,niezawoda,ibasta

 • za wilusia

  Ja i jeszcze niych cało ruda wybrukują kostką z kamienia tak jak na Frynie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.