RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dziś Dzień Nauczyciela

 • Dodano: 2015-10-14 11:15, aktualizacja: 2015-10-14 13:52
Prawie 2,5 tys. rudzkich nauczycieli świętuje dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej. 60 z nich otrzyma jutro specjalne nagrody prezydenta miasta. Zostaną one wręczone najbardziej wyróżniającym się pedagogom. Awanse zawodowe otrzyma natomiast 63 nauczycieli. Na co dzień rudzcy nauczyciele uczą 16 tysięcy uczniów w prawie 80 placówkach oświatowych na terenie miasta.
Nauczyciel to nie tylko zawód, ale powołanie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Nie wystarczą studia i odpowiednie przygotowanie merytoryczne, by zostać dobrym nauczycielem. Konieczna jest pasja i miłość do dzieci i młodzieży. W Rudzie Śląskiej mamy wspaniałych pedagogów, którzy z zaangażowaniem i oddaniem wypełniają swoje obowiązki, często wychodząc poza nałożone zadania – dodaje.
Bardzo lubię pracować  z dziećmi. Zawsze można się czegoś nowego od nich nauczyć. Dzieci widzą świat inaczej, prościej. Mają inne spojrzenie na zmiany, na otoczenie – mówi Jadwiga Staniowska, wicedyrektor SP 24, nauczyciel z 31-letnim doświadczeniem. – Musimy też zmienić spojrzenie na wychowanie młodzieży. W dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie – dodaje.
To wyzwanie podjęli już rudzcy pedagodzy organizując w lutym br. I Rudzką Konferencję Dydaktyczną pod hasłem "Dydaktyczne inspiracje". Głównym tematem spotkania była neurodydaktyka, czyli sposób nauczania biorący pod uwagę to, co wiemy o mózgu oraz nowoczesne technologie jako najnowsze trendy w edukacji. Konferencja była kolejną inicjatywą zrealizowaną w ramach patronatu, którym Gimnazjum nr 9 zostało objęte przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Dzięki tej współpracy rudzcy nauczyciele wymieniają się doświadczeniami ze swoimi kolegami z wyższej uczelni, a młodzież bierze udział w cyklicznych zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowo - dydaktycznych uniwersytetu.
 
 
 
Rudzcy pedagodzy dbają też, aby metody nauki wychodziły poza standardy programowe. Biorą aktywny udział w projektach współfinansowanych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W roku szkolnym 2014/2015 w ramach tego programu realizowane były następujące projekty: "Uczę się i pomagam", "E-nauka w nowej formie", "Wspieranie kompetencji edukacyjnych, zawodowych i społecznych uczniów niepełnosprawnych poprzez organizację specjalistycznych zajęć dodatkowych", "Nauka zawodu drogą do przyszłości", "Rudzki nauczyciel – sprawny badacz” oraz projekt "Norweski model kształcenia językowego i prozdrowotnego szansą naszego rozwoju".
 
 
 
Ponadto w ubiegłym roku szkolnym w mieście realizowany był pierwszy w Polsce, pilotażowy program polegający na przeprowadzeniu dla uczniów klas trzecich rudzkich gimnazjów Międzynarodowego Egzaminu Certyfikującego TOEFL Junior. Miejskie placówki oświatowe realizują też szereg projektów na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu w ramach programu "Erasmus+". W szkołach organizowane są liczne zajęcia pozalekcyjne, na których uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania.
 
 
 
W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 78 placówek oświatowych, w skład których wchodzą: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, Szkoła Muzyczna I i II stopnia, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna.
 
 
 
W tych wszystkich placówkach pracuje 2490 nauczycieli, w tym 1410 dyplomowanych, 570 mianowanych, 369 kontraktowych, 112 stażystów oraz 29 bez stopnia awansu zawodowego. Wśród nich jest 1713 nauczycieli przedmiotu, 58 bibliotekarzy, 37 logopedów, 78 psychologów, 66 pedagogów, 50 nauczycieli praktycznej nauki zawodu, 58 nauczycieli nauczania początkowego, 184 nauczycieli przedszkoli oraz 65 wychowawców świetlicowych. Poza tym w szkołach pracuje 1301 pracowników administracji i obsługi.
 
 
 
 

Komentarze (16)    dodaj »

 • Emeryt nauczyciel

  Moze urząd wymyśli anonimowe ankiety dla nauczycieli i wtedy dowiedzą sie jak jest naprawdę w rudzki szkołach. To co jest napisane w awansach sprawozdaniach to bujdy. Jak jest naprawdę chyba nik nie chce wiedzieć. I dlatego żyjemy w tej wielkiej obłudzie. A szkoda bo tracą uczniowie i jakość edukacji.

 • poinformowany

  Chyba komuś umknęło , że od kilku lat obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej a nie Dzień Nauczyciela

 • Kilof

  Wspaniali nauczyciele. Szkoda ze wyniki na egzaminach takie słabe. Ciekawe czy zostali za to jakoś rozliczeni czy bóg tak chciał.

 • Pyrlik

  Tak krawiec kraje jak mu materii staje...

 • Jan

  Nie prawda. Tak jak nauczyciel wytłumaczy i sie postara tak dziecko przyjmie i wie. Jestem nauczycielem od lat. Mam co roku wysokie wyniki na egzaminach. Niestety nie jestem kolega dyrektora. Wiec omijają mnie nagrody itp.

 • Nauczyciel.

  Nie ma różnicy czy nauczyciel sie w prace angażuje czy czyta lekcje z ksiazki. Jeden i drugi ma takie samo wynagrodzenie. A jak dodatkowo jest dobrym znajomym dyrekcji ma zapewnione wszystkie zastepstwa w szkole i inne przywileje. Szkoda ze tego nikt nie potrafi skontrolować. W rudzkiej szkołach jest monbing i korupcja. Tylko zapowiedziane kontrole nigdy tego nie wyłapią. Wiedza o tym tylko pracownicy. Jednak boja sie głośno o tym mowić.

 • justa

  nastepna grupa zawodowa po gornikach i pielegniarkach wiecznie wiecej za mniej

 • anty_justa

  Masz rację po co nam nauczyciele w końcu dzieci i tak wychowawcze wartości przejmują po rodzicach. Przez to mamy pokolenie dające się poznać jako te o totalnym braku kultury osobistej, braku poszanowania dla autorytetów.

 • życzenia dla nauczycieli

  Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia, niech szkoła w dom się wspólny zmienia! Praca wychowawcy to praca niełatwa, bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa. Kocha ona figle i chętnie się czubi, lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi. Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić, aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić, który gdy dorośnie, dopiero zrozumie jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.

  • życzenia dla nauczycieli
   2015-10-14 15:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • jajakobyły uczeń

  6 uczniów na nauczyciela, a klasy po 30 osób, nie za dużo tych belfrów mamy? Wychodzi na to, że pracują kilkanaście godzin tygodniowo. Zarabiają jak górnicy albo i lepiej, a jeszcze biadolą jak im źle, jak im mało płacą, jak się napracują...

 • świętujący, niepedagogiczny

  DOBRZE LICZYSZ. ŻEBY SIĘ TEGO NAUCZYĆ, W TWOJEJ SZKOLE PRACOWALI:NAUCZYCIELE PRZEDMIOTÓW, PEDAGODZY, PSYCHOLOGOWIE, V-CE DYREKTORZY, DYREKTORZY, DO TEGO DOLICZ NP.5-OSOBOWE KLASY W SZKOŁACH SPECJALNYCH, POMOC W KLASACH INTEGRACYJNYCH, PRACOWNIKÓW ŚWIETLIC, BIBLIOTEK SZKOLNYCH. NIE WSPOMNĘ O PRZEDSZKOLANKACH, KTÓRE NAUCZYŁY CIĘ, JAK PRAWIDŁOWO CZYŚCIĆ NOSEK, TRZYMAĆ WIDELEC ALBO WYCIERAĆ PUPKĘ... TO WSZYSTKO PO TO, ŻEBYŚ TY, BARANIE MÓGŁ ŻYĆ W SPOŁECZEŃSTWIE LUDZI WYKSZTAŁCONYCH I ŻEBYŚ MIAŁ WYBÓR- UCZYĆ CZY "NOSIĆ WORECZKI?" POZA TYM NIEWIELE ORIENTUJESZ SIĘ W TEMACIE- 30-OSOBOWE KLASY TO PRZEŻYTEK

  • świętujący, niepedagogiczny
   2015-10-14 22:31
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • jajakobyły uczeń

  Mało wiesz, dziecko, o mnie i o życiu, a jeszcze obrażasz. A podcierać pupcię i dmuchać w chusteczkę uczyła kiedyś mamusia. Najwyraźniej jesteś z obecnego młodego pokolenia tzw. gimbusów, które uczy się prawidłowego oddawania kału i moczu z filmików na youtube, i to w wieku lat około 15. :)

 • Kolo

  Zapraszam do gimnazjum. Klasy 30 osobowe.

 • uczeń

  Nawet 32 osobowe są w naszym mieście - gimnazjum

 • Rudolf Czerwononosy

  Zawsze, jak będziesz chciał żyć z taką wysoką pensją i nic nie robić, możesz zostać nauczycielem, przecież to takie proste...Bardzo lubię ludzi z niskim poczuciem wartości, którzy swoje żale wylewają litrami wokoło...

 • Urbi

  Ja właśnie tak zrobiłem i nie narzekam. Praca jak w raju. Duże zarobki i dużo wakacji. Korepetycjami dorabiam na czarno i stać mnie na wszystko.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.