Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dziś obchodzimy Katarzynki! Co to za święto?

  • Dodano: 2021-11-24 08:00, aktualizacja: 2021-11-24 08:12

Panowie, prosimy o uwagę, bo właśnie dziś obchodzimy święto stworzone dla was! Katarzynki to męski odpowiednik andrzejek – w ten dzień to właśnie kawalerowie wróżą sobie wzajemnie w sprawach ożenku i poszukiwania odpowiedniej partnerki.

Święto dla kawalerów

Katarzynki to, przy Andrzejkach obchodzonych 30 listopada, nieco zapomniane święto. Celebracja rozpoczyna się 24 listopada wieczorem, kiedy to kawalerowie siadają wspólnie i rozpoczynają wróżby – najczęściej dotyczą one ślubu i odnalezienia odpowiedniej partnerki życiowej. W XVIII i XIX wieku zarówno Andrzejki, jak i Katarzynki, były bardzo chętnie celebrowane, szczególnie na terenach wiejskich.

Skąd Katarzynki?

Nazwa święta została zaczerpnięta od patronki cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać wspaniałą kobietę i w przyszłości stworzyć z nią szczęśliwy związek, św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Losy patronki święta nie są do końca znane – najprawdopodobniej była ona młodą dziewczyną, pochodzącą z bogatej rodziny z Aleksandrii. Miała być szczególnie piękna i mądra, ale zrezygnowała z zamążpójścia na rzecz ślubów czystości. W wieku 18 lat zmarła śmiercią męczeńską. 

Wróżby na Katarzynki

Jakie wróżby organizowano na Katarzynki? Jedną z nich było umieszczenie ptasiego pióra pod poduszką – wówczas w snach kawalera miał pojawić się ptak, który miał mówić wiele o jego przyszłej żonie. Jeżeli była to biała kura, miał poślubić młodą dziewczynę, a gdy czarna – wdowę. Kura z kurczakami symbolizowała wdowę z dziećmi, sowa mądrą, lecz nieurodziwą wybrankę a gołąb – piękną, lecz niemądrą. Najgorszym znakiem był siwy koń – oznaczał, że kawaler pozostanie nim już do końca życia.

Pod poduszkami kawalerów pojawiały się nie tylko ptasie pióra, lecz również damska bielizna! Miała ona umacniać czar i sprawić, że wróżby będą bardziej rzeczywiste.

Organizowano także wróżby z kubkami; do każdego z nich wkładano inny element – obrączkę, zwiastującą ożenek, monetę będącą symbolem bogactwa oraz kłos, który symbolizuje dobrostan. Jeden z kubków pozostawał pusty – ten kawaler, który go wylosował, musiał się liczyć z chwilowym zastojem w życiu prywatnym.

Katarzynki współcześnie

Niestety święto kawalerów zostało nieco zapomniane na rzecz Andrzejek, w które wróżą sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby obchodzić oba święta osobno – to wspaniała okazja do świetnej zabawy z przyjaciółmi!

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Pajatz

    Kolejne pogańskie "święto".

  • Stev

    Dziś także dzień KOLEJARZY wszystkiego najlepszego wszystkim kolejarzą

  • Pachoł

    kogo to obchodzi ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.