Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj obchodzimy Halloween! Zobaczcie najśmieszniejsze MEMY!

 • Dodano: 2019-10-31 13:00

Halloween to coroczne "święto", wypadające zawsze 31 października. Dzień ten najchętniej obchodzą Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy, ale sympatycy Halloween są także wśród Polaków. Sprawdźcie jaka jest geneza tego dnia i zobaczcie śmieszne memy!

Halloween - skąd wywodzi się to popularne "święto"?

Halloween wywodzi się z przedchrześcijańskiego rytuału celtyckiego o nazwie Samhain, czyli "koniec lata". Z jednej strony był to czas radowania się minionymi zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, z drugiej strony pojawiało się widmo zimy – czasu zmagań z głodem, chłodem i niedostatkiem światła słonecznego – w północnej Europie to zimą i wczesną wiosną umierało najwięcej ludzi. W powszechnej świadomości Halloween kojarzone jest ze świętem zmarłych – w rzeczywistości, zarówno poganie, jak i wcześni chrześcijanie upamiętniali zmarłych wiosną – między marcem a majem.

Druidzi wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Wierzono, że bóg śmierci Samhain sprowadzał wtedy na ziemię dusze osób zmarłych w minionym roku, aby odpokutowały swoje występki. Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk, które miały przyciągnąć duchy dobre a odegnać duchy złe. Paleniska te były również wyrazem czci i wsparcia dla boga słońca i światła Luga, nad którym w tym czasie Samhain zaczynał zdobywać przewagę. Próbowano przebłagać Samhaina, składając mu ofiary – także z ludzi.

Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów.

Dynie, zabawa i straszne przebrania

Dziś Halloween kojarzy się przede wszystkim z rzeźbieniem w dyni, zabawą w "cukierek albo psikus", strasznymi kostiumami i horrorami. Święto to należy do najważniejszych elementów amerykańskiej kultury popularnej. Choć trafiło do USA z Irlandii, to z Ameryki rozprzestrzeniło się po całym świecie. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.

Halloweenowe zwyczaje

 • Cukierek albo psikus

Do zabaw w Halloween zalicza się zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka, otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

 • Apple bobbing

W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w misce z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

 • Inne zabawy

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

Kontrowersje

W związku z pogańską genezą tego święta Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. Niektórzy przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego potępiają Halloween i utożsamiają je z kultem Szatana. Od kilku lat w Polsce katolicy z różnych miast organizują tego dnia przemarsze o nazwie "Korowód Świętych", zwane też gdzieniegdzie "Holy Wins".

Od obchodzenia Halloween w Polsce odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów.

A jakie jest Wasze zdanie na temat Halloween? Obchodzicie to zagraniczne święto?

Zapraszamy również do obejrzenia memów!


Źródło: Redakcja

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • halembianka

  Niech się dzieci bawią, bynajmniej odejdą na kilka chwil sprzed laptopa aby iść pozbierać cukierki, a przy okazji wykażą się jakąś inwencją twórczą w przebraniu.

 • Cyc

  Bynajmniej to nie synonim przynajmniej

 • Obserwator

  Każda okazja do spędzenia czasu na wesołej zabawie razem z dzieciakami jest dobra. I sąsiadów się przy okazji odwiedzi. Same plusy. Proponuję wszystkim krytykantom wyjąć raz na jakiś czas kij z tyłka i po prostu się powygłupiać..

 • Kasia

  Dokładnie. Więcej dystansu ludzie. To jest zabawa!

 • OMA

  Halowen to obchodzą w USiA a niy u NOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.