Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Rudzie Śląskiej?

 • Dodano: 2020-09-18 14:30, aktualizacja: 2020-09-18 16:22

W województwie śląskim od lat działają fabryki samochodów marki Fiat i Opel. Teraz do tego grona dołączy jeszcze jedna – fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Istnieje cień szansy, że jej siedziba zostanie zlokalizowana w Rudzie Śląskiej.Od dawna mówi się o zamykaniu rudzkich kopalń. Gdzie jednak zatrudnienie znajdą dotychczasowi pracownicy sektora wydobywczego? Może w fabryce elektrycznych samochodów? Wiadomo, że taki zakład ma powstać, ale pytanie brzmi: gdzie? Potencjalne lokalizacje rozważane są od kilku miesięcy, a jedną z nich jest Ruda Śląska. Czy to tu ulokowana zostanie jej siedziba? Tego jeszcze nie wiadomo. Poseł Marek Wesoły poinformował na swoim facebookowym profilu, że dziś, 18 września, Śląsk odwiedzi minister Michał Kurtyka.

- Jednym z miast, które ma znaleźć się na trasie wizyty jest Ruda Śląska. Dzięki aktywności parlamentarzystów ostateczna decyzja o lokalizacji fabryki polskich samochodów elektrycznych IZERA jeszcze nie zapadła, ciągle toczy się dyskusja i ważenie argumentów. Jedną z możliwych lokalizacji jest Ruda Śląska. Niewątpliwie wybór tej lokalizacji wpisałby się w transformację regionu. Tereny np. HUTY POKÓJ idealnie wpisały by się w ten projekt. Argumentem za jest niewątpliwie fakt niemalże gotowej infrastruktury i dostępności mediów. Osobiście jednak nie przyjmuję argumentacji i narracji jakoby inwestycja ta miała by usprawiedliwiać czy też łagodzić decyzję o szybkim zamknięciu kopalni Ruda – napisał poseł Marek Wesoły na swoim facebookowym profilu.


Fabryka Izery mogłaby zostać zlokalizowana na terenie należącym do Huty Pokój lub tym po kopalni Polska- Wirek w Rudzie Śląskiej. Zgodnie z optymistycznymi szacunkami, budowa zakładu miałaby się rozpocząć w 2021 roku, a pierwszy samochód zjechałby z linii produkcyjnej w 2023 roku. Dzięki jego uruchomieniu powstanie początkowo 3000, a docelowo nawet 6500 dodatkowych miejsc pracy oraz ok. 12 000 dla poddostawców. A dodajmy, że Kopalnia Ruda, która należy do Polskiej Grupy Górniczej, (powstała z połączenia KWK Bielszowice, Halemba- Wirek i Pokój) zatrudnia ok. 6,3 tys. osób. Nie bez kozery mówi się, że nowa inwestycja ma stanowić swoistą rekompensatę za zamknięcie kopalni.

 
 


Przypomnijmy, że Izera to nowa polska marka motoryzacyjna. Firma powstała w 2020 roku, a marka należy do polskiej spółki ElectroMobility Poland, powołanej w 2016 dzięki inicjatywie takich państwowych spółek energetycznych jak Energa, Enea, Tauron i PGE i Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Pierwsze samochody elektryczne premierowo można było zobaczyć online 28 lipca. Wtedy to spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała nazwę, logotyp, hasło oraz dwa modele pokazowe: hatchbacka oraz SUV-a. Docelowo będzie tu montowanych 5 modeli, które zaprojektuje Torino Design.

A może jednak w Jaworznie?

Czy rzeczywiście istnieje szansa na budowę fabryki w Rudzie Śląskiej? Obecnie wiadomo jedynie tyle, że będzie miała swoją siedzibę w województwie śląskim. Nieoficjalnie, prawdopodobnie sprawa jest już przesądzona, a zakład stanie w Jaworznie. Minister klimatu Michał Kurtyka zasugerował to podczas jednej z sesji 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj komentarz »

 • fajerberga

  Dokładnie. Dowiedzą się też, ile na prawdę będzie kosztować eksploatacja elektryków, kiedy państwo upomni się o swoje podatki od energii "tankowanej" w takim samym stopniu, jaki teraz jest w koszcie litra paliwa. Teraz, żeby rozbudzić apetyty - energia jest tania, ale przecież państwo z kasy tak łatwo nie zrezygnuje...Polacy się obudzą? Rewolucja? Wątpię, kto by miał tego niby dokonać? Współczesne społeczeństwo z wyłączonym myśleniem, ale z włączonym non-stop netem / smartfonem / kompem? Im myśleć nie kazano. Co powie wujek Donek na spółkę z ciotkę Angelą i drugim wujkiem Emanuelem, to jest święte i nie podlega dyskusji, choćby było kompletnym debilizmem.

 • Brajan

  Koniecznie napisz ile niemcy wybodowali kopalń! I ile wybudują.

 • BUHAHAHA

  RAF-KAŁ CZAJKOWSKI

 • Ryl

  Miesiąc temu miała powstać na terenach po KWK Nowy Wirek.PS.Powstanie fabryka samochodów na baterie R6.

 • mokry

  Ito wystarczy,areszta na konikii krowki pasac gąski ganiac,robota bajka nafajnym lufciku.

 • Marian

  jak tu powstanie ta fabryka to nikt tych aut nie kupi, auta beda naszpikowane covidem , poza tym ludzie sa tu leniwi i zamiast budowac wszystko zepsują

 • Karl

  Po co te oszustwa i mydlenie oczu skoro wiadomo że fabryka powstanie w Jaworznie, o co postarała się m.in pani prezydent miasta popierając w ostatnich wyborach idola złodziei i pedałów ?

 • Rudziok

  Duda sie wos kupioł za jedna żymła z wusztym pod grubom. Mocie swoich pisiorów. Gruby pozawierajom, wy pójdziecie na bezrobocie, a fabryka bydzie w jaworznie. Coście chcieli to moje. Waszego kaczora posiora. Tfu

 • fajerberga

  Duda, Puda czy Buda - to jest bez znaczenia. Kto by nie był u steru - los kopalń jest już przesądzony, platfusy z peło też by je "restrukturyzowały"... To jest pokłosie tkwienia w szambie, które inni nazywają eurokołchozem. Unia każe i nie masz nic do gadania - kopalnie zamykać, morda w kubeł i bulgotać :-) W ogóle unia to jest bardzo ciekawy twór: ile kasy idzie na ochronę zewnętrznych granic? A byle uchodźca wsiada na dętkę z kamaza i co? HERZLICH WILLKOMEN ! ! !

 • kwiatowe

  Powstanie jak prom w Szczecinie, elektrownia atomowa, 3mln mieszkań i pół miliarda drzew.

 • Rudzianka

  Co to juz w tym miescie powstac nie mialo?

 • Lol

  Hahaha. Fabryka samochodów firmy której nie ma na rynku :)

 • Tom

  Nieoficjalnie, prawdopodobnie sprawa jest już przesądzona, a zakład stanie w Jaworznie. Minister klimatu Michał Kurtyka zasugerował to podczas jednej z sesji 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.Jeśli potraficie czytać to Ruda może sobie o tej fabryce pomarzyć...

 • Gut

  Ani w jaworznie ani nigdzie kolego

 • Karlus

  Gdzie można składać CV ?

 • Andre

  W biurze PiS.

 • No jak to?

  W kadrach...

 • Mamamuminka

  U dziedzicowej

 • henry

  na nowogrodzkiej

 • boluś

  Baju,baju,baj

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.