Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabryka polskich samochodów elektrycznych nie powstanie jednak w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2020-09-30 12:00, aktualizacja: 2020-09-30 17:07

Ministerstwo Klimatu zadecydowało, że fabryka polskich samochodów elektrycznych jednak nie powstanie jednak w Rudzie Śląskiej! Rudzka kandydatura została odrzucona przede wszystkim przez zbyt mały teren jak na potrzeby planowanego zakładu. Fabryka ostatecznie stanie w Jaworznie.

Jak donosi Dziennik Zachodni, fabryka polskich samochodów elektrycznych nie powstanie w Rudzie Śląskiej. Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy DZ, decyzja o lokalizacji zakładu została już podjęta. Tydzień temu teren po hucie Pokój oglądała rządowa wizytacja. Podobno rudzka kandydatura została jednak odrzucona przede wszystkim przez zbyt mały teren jak na potrzeby planowanego zakładu.

Te ustalenia potwierdził Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Minister Kurtyka potwierdzał Jaworzno już wcześniej, na naszych warszawskich spotkaniach w sprawie transformacji górnictwa. Więc nie jest to wielką niespodzianką – mówi Kolorz dla Dziennika Zachodniego. - Wszystkim nam zależało nam na Rudzie Śląskiej. Będziemy jeszcze namawiać rząd, by rozważył inny, większy teren w trójkącie Ruda Śląska-Zabrze-Świętochłowice - dodał.

Nie wszystko jednak stracone. Jak udało się ustalić dziennikarzom DZ – resort klimatu zlecił na gruncie po hucie odwierty, które mają określić m.in. jego nośność. Niedawno mówiło się też o fabryce paneli fotowoltaicznych, która mogłaby stanąć również na obszarach pogórniczych.

Zgodnie z optymistycznymi szacunkami, budowa zakładu w Jaworznie ma się rozpocząć w 2021 roku, a pierwszy samochód zjechałby z linii produkcyjnej w 2023 roku. Dzięki jego uruchomieniu powstanie początkowo 3000, a docelowo nawet 6500 dodatkowych miejsc pracy oraz ok. 12 000 dla poddostawców. Przypomnijmy, że Izera to nowa polska marka motoryzacyjna. Firma powstała w 2020 roku, a marka należy do polskiej spółki ElectroMobility Poland, powołanej w 2016 dzięki inicjatywie takich państwowych spółek energetycznych jak Energa, Enea, Tauron i PGE i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • w.t.f >?

  "Fabryka polskich samochodów elektrycznych nie powstanie jednak w Rudzie Śląskiej!" ....... i nie powstanie nigdzie indziej! Surrealistyczny wymysł pozerów z rządu i pseudoekspertów, którzy mają swoje 5 minut. Ktoś chce postawić na kolejny start-up, który fajnie wygląda tylko na papierze. Ile już takich było? A w konsorcjum, które to będzie finansować wejdą "spółki Sasina" ? Taaa, jasne! z flagowym PGG S.A i pustą kasą. Ludzie kiedy wam się otworzą oczy? Tak zobaczycie Izere, jak szczepionke na Covid! Wyłączcie TVP, włączcie myślenie!

 • go

  Powodem dla którego nie będzie fabryki są nieudolne władze miasta

 • Nieruda z Rudy

  W rywalizacji Ruda Śląska kontra Jaworzno zawsze wygra Jaworzno! Zawsze!

 • Yeti

  Ludzie, przecież ta fabryka nie powstanie nigdy. Powola się najwyżej zarzad, zaplaci im miliony, jakieś analizy i ekspertyzy i za parę lat projekt zniknie. Elektrownie atomowe w Polsce juz 40 lat budują:)

 • jojo

  CPK już 2 lata iutrzymują jako nieprzeorany areał porośnięty trawą. I za to zarząd kasuje po 50 tysi na łebka. Ciekawe ile za fabrykę będą płacić :D :D :D

 • boluś

  Proponuja zmienić nazwa na pierwotno ISRAELA i spełni sie sen Mateuszka. Nojmnij 5cio letni' Ciekawe kiela tyn protyp kosztowoł i fto buli? I OPOWIEDŹ NIY WAŻNE KIELA' MY!

 • Rudzianin

  Kolejne zagranie PISu, muszą znaleźć posadke dla Nikosia synalka posla, ktoremu grunt troche zaczął sie palić pod nogami. Chamstwo, bezprawie, kłamstwo.

 • Tomcio

  Jaworzno posiada raz większy teren pod budowę nic Ruda Śląska co było głównym powodem wyboru właśnie tego miasta.

 • Tomcio

  Szanowni Państwo komentujący...Zanim kolejny raz mój komentarz wyda się Wam być zły i zagłosujecie niestety na minus proponuje chociaż odrobinkę zainteresować się sprawą...Teren Huty Pokój jest o połowę mniejszy niż teren inwestycyjny w Jaworznie i to zadecydowało o wyborze lokalizacji.Tych z Państwa którzy potrafią czytać serdecznie pozdrawiam ponieważ taka informacja w mediach pojawiła się już dużo wcześniej, nawet w naszym miejscowym portalu.Pozdrawiam.

 • no to co?

  Ci co są tacy oburzeni to elektorat Po tylko zapomnieli jak oni rządzili to wszystko zamykali.

 • Wesołek

  Niby na Śląsku ale kednak nie za bardzo:)

 • Qrwa

  Ruda to pomału trza [...]ami zaloć BRAK SŁÓW

 • Qrwa

  Ruda to pomału trza [...]ami zaloć BRAK SŁÓW

 • Lokator

  I tak oto tym sposobem po zamknięciu kopalni i huty, staniemy się drugimi Lipinami czy Bobrkem.

 • olo

  W którym miejscu może być trójkąt Ruda Śląska, Zabrze, Świętochłowice?

 • fajerberga

  Na Chebziu :-)

 • Ryl

  Kolejny pokaz siły naszych parlamentarzystów. Może kiedyś się dowiemy co dla naszego miasta zrobili Tobiszowscy i Wesoły.

 • kolo

  Spokojnie, w zamian powstana kolejne biedronki :-)

 • zuza

  Żadna nowość, tu może powstać tylko kolejne wysypisko śmieci. Z taką polityką Grażyny i Pinokia, a właściwie Pinokia i selfowej Grażyny było wiadomym od początku. Niech już będą te wybory, bo na ten b....l już nie można patrzeć.

 • Noelka

  Zanim coś napiszesz pomyśl.Decyzja gdzie co powstanie na pewno nie zależy od samorządu tylko od wierchuszki.Już wcześniej ustalili,że to będzie w Jaworznie.Nasi "wybrańcy"z PIS nam nie pomogli.Widać jaką mają siłę,aby o nasze miasto zawalczyć.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.