Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fatalna jakość powietrza 12 i 13 grudnia! Wydano ostrzeżenie przed smogiem

 • Dodano: 2019-12-12 15:15

Bardzo zła jakość powietrza w wielu miastach i miejscowościach województwa śląskiego 12 i 13 grudnia. Wydano ostrzeżenie przed smogiem.

12 i 13 grudnia na terenie aglomeracji górnośląskiej (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), powiatów: tarnogórskiego, gliwickiego, będzińskiego, bieruńsko-lędzińskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, żywieckiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego jakość powietrza będzie dostateczna i zła. Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (101-150 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu czy znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący oraz spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Osoby chore, starsze,kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu.


Źródło: UM Ruda Śląska

Zobacz także

Komentarze (42)    dodaj komentarz »

 • Średniowiecze

  Nauczcie się też CIA RA CHY, że śmieci wyrzuca się do śmietników a nie z auta jadąc gdzie popadnie. A później płacz i lament bo cenę za śmieci chcą podnieść.

 • hahaha

  Po czystości miasta widać kto tu mieszka.

 • DK

  Czemu UE nie zakaże stosowania chemii w jedzeniu . Bo większość w sklepach pochodzi od nich i to nie było by w ich interesie? A to też ma na pewno wpływ na zdrowie.

 • Marek

  Tylko całkowity zakaz spalania paliw stałych (węgla, drewna itp) pozwoli na uzyskanie czystego powietrza.Jest żenadą że w 21 wieku w dobie samochodów elektrycznych, smartfonów itp ludzie z wiaderkiem i łopatką wrzucają wegiel (czarne [...]o) do pieca. To było dobre w 19 wieku a nie teraz.Zaraz sie odezwią ludzie że biedni, nie mają za co zyć, a ja powiem tak h...uj mnie to obchodzi, ja chcę oddychać czystym powietrzem mam do tego prawo.Na samochody, wakacje itp stac to na zmianę sposobu ogrzewania też

 • ciekawy

  Pewnie jeździsz dieslem - ekologu.

 • Mieszkaniec

  Problem w tym, że to nie jest kwestia wegla i drewna tylko spalania śmieci w piecu takich jak plastik, guma, płyty meblowe itp że spalania węgla czy drzewa nie powstaje smog, chyba, że palą odpadami z węgla.

 • gonzales

  Od kiedy ze spalania węgla czy drewna nie ma smogu?? Ze spalania benzyny czy oleju napędowego też nie ma smogu??

 • notorious

  Problem w tym, że jesteś niedouczony. Smog to przede wszystkim spalanie węgla. Śmieci, owszem przyczyniają się do tego zjawiska i trzeba tępić ten proceder, ale to właśnie węgiel powoduje największe zanieczyszczenie powietrza.

 • do21go wieku

  Nie podoba sie,to heja skond przywendrowali,ibasta ito gibem.

 • Dolas

  Analfabeta!

 • Lolo

  Dokładnie, polać mu!

 • eko

  Korzystasz zapewne z auta, autobusu to daj przykład od siebie i przesiądź się na rower lub tramwaj albo chodź pieszo.

 • DK

  Nie wiem czy wiesz ale UE chce też zakazać ogrzewania gazem. Co zostaje tylko prąd tylko większości nie będzie stać na grzanie pół dnia a nie mówiąc o całej dobie. Zaraz pewnie powiesz, że jest taryfa nocna. Ale kilka lat temu to były tylko ze dwie godziny. Kilkanaście lat temu w każdym starszym domu palono węglem i takiego smrodu nie było ale aut było dużo mniej. Masz diesla? To zmień na elektryczny.

 • fy

  100/100 UE nie traktuje gazu jako paliwo ekologiczne ale lepiej minusować niż sobie sprawdzić

 • ropa dla traktorów

  Najlepiej od kogoś wymagać a na siebie nie patrzeć. Ile z tych osób co krytykują opalanie węglem( z polskich kopalń a nie sprowadzanym gó wnem) ma w rodzinie kilka aut na ropę? Obowiązkowe kontrole spalin na stacjach diagnostycznych. Zaraz pewnie posypią się minusy. Ale ropa dużo bardziej truje niż benzyna. Diesle nie spełniające norm na szrot!!!!

 • XXXX

  Ciekawe ile osób zwalających wszystko na ogrzewanie węglem jeździ kilkunastoletnimi i starszymi dieslami. Obowiązkowa kontrola spalin na przeglądach.

 • boluś

  MIASTO dużo robi w temacie smogu. Mejer osobiście zabiega o lokowanie w mieście Spalarni do utylizacji syfu zwożonego z wszystkich kierunków' NO I KTO POWIE ŻE NIC NIE ROBI ?

 • Mieszkaniec

  Robi a najlepiej mu idzie wyciąganie pieniędzy z kieszeni mieszkańców.

 • Ex Górnik

  Rok temu kupiłem przenośny czujnik Smogu i na bieżąco monitoruję jakość powietrza w domu oraz na ''świeżym powietrzu''. Polecam mieszkańcom naszego miasta bardzo wiarygodną aplikację monitorującą stan powietrza. W całej Rudzie Sląskiej zainstalowano 15 punktów pomiarowych tego programu i są to bardzo wiarygodne dane, chociaż nie napawają nas optymizmem jak robi się to w wiadomościach pogodowych na Polsat News! https://www.discovair.pl/O smogu można też poczytać w artykule ''TG''https://godulamojegodziecinstwa.blogspot.com/2019/11/numer-23-trybuny-godulskiej-z-dnia-05.html

 • Karminadel

  A władze miasta naszego mają to gdzieś! Stania, Dziedzic nie zrobili zbyt wiele by nam ułatwić życie! Największy syf w powietrzu na ul. Lipa!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.