Wiadomości z Rudy Śląskiej

Festiwal Orkiestr Dętych

 • Dodano: 2011-08-21 21:00, aktualizacja: 2011-08-22 11:05

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni oraz młodzieżowa Krakowska Orkiestra Staromiejska wzięli udział w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej. W imprezie swój udział zapowiedziało również jeszcze kilka innych orkiestr, w tym wszystkie z Rudy Śląskiej. ]


To już 11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza rozpoczęła się paradą orkiestr i mażoretek na głównej ulicy miasta od Huty Pokój do Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych na trwałe wpisał się do kalendarza imprez kulturalnych nie tylko w Rudzie Śląskiej, ale również na Śląsku. Początkowo impreza był organizowana w Parku im. Augustyna Kozioła, gromadząc wąskie grono słuchaczy i miłośników orkiestr dętych. Z czasem festiwal stał się bardziej popularny. Został najpierw przeniesiony na tereny targowe w Wirku, a w roku ubiegłym odbył się na wyremontowanym rynku w Nowym Bytomiu. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej. Impreza jest m.in. finansowana ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

Augustyn Kozioł – patron festiwalu, to jeden z najbardziej zasłużonych dla Rudy Śląskiej dyrygentów orkiestr dętych. W latach 70-ych ubiegłego stulecia stworzył potęgę orkiestry dętej z kopalni Walenty-Wawel. Członkowie orkiestry wspominają dziś po latach, że orkiestra ta o mały włos podczas obchodów tysiąclecia państwa polskiego nie zniszczyła mostu Poniatowskiego w Warszawie. – Jak na most weszło marszowym krokiem 120 chłopa, to cała konstrukcja się rozhuśtała .Była panika, bo most mógł się zawalić. Szybko kazano nam zwolnić i na szczęście do katastrofy nie doszło. Przynajmniej nikt nie miał wtedy wątpliwości, że w orkiestrze dętej jest wielka siła- wspominał w jednym z wywiadów prasowych Henryk Szlabka członek orkiestry KWK Walenty-Wawel. Augustyn Kozioł zmarł w 1984 roku. Dziś oprócz festiwalu, jego imię nosi jeden z parków w Rudzie Śląskiej.

 

Fot. Robert Ruda

 

 

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • vera

  "nie było mnie...ale impreza to niewypał" się uśmiałam z tego komentarza:P było parę tysięcy osób! zagrali Thrillera i muzykę z Vabank,Killera.. Ale też szlagiery, w końcu to Śląsk- naprawdę myślałam że będzie smętnie a tu miłe zaskoczenie:)

 • Ania

  Najlepsze były dwa toj toje postawione na miejscu parkingowym dla niepełnosprawnych. Pozostawię to bez komentarza, bo przecież miejsc parkingowych w Nowym Bytomiu tak jak i w całej Rudzie Śląskiej pod dostatkiem

 • KaufhasMan

  wszystko było super!!!do momentu gdy na samym środku rozsiedli się "kibice"tzn.banda oszołomów którzy nawet nie wiedzą tak naprawdę co to był za festiwal!po kilku minutach widać było że ludzie zaczęli się rozchodzić np.rodziny z małymi dziećmi!szkoda

 • Uczeń

  Możecie mówić, że jestem uprzedzony, ale wg. mnie ta impreza to kompletny niewypał. Repertuar jak i sam czas organizacji tego wszystkiego nie był najlepszy. Nie było mnie, ale z tego co widzę frekwencja nie była zbyt wielka i średnia wieku wynosiła 50-60 lat. Według mnie lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie czegoś bardziej rozrywkowego, nie koniecznie biesiada, ale coś na zwór mini dnia miasta z ciekawymi występami scenicznymi i piosenkarzami. Pamiętam swego czasu organizowało się takie coś na Bykowinie i było fajnie. No i kolejna rzecz to problem daty. Widzę, że Pani Prezydent [czy ktokolwiek to organizował] liczył na frekwencje w postaci ludzi idących do kościoła, ale wg. mnie to nie jest dobre podejście, ponieważ lepszym terminem wg. mnie byłaby sobota. Człowiek może napić się piwa, pobawić i trochę rozruszać centrum miasta i jego gospodarkę ;). A tak, niedziela, to postoi się chwilę i pójdzie do domu, bo jutro do pracy. Intecje dobre, ale wszystko małoprzemyślane i zrobione ze sporą niedbałością.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.