Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Górnictwo: Związkowcy walczą o deputaty w Warszawie

 • Dodano: 2016-03-30 15:00, aktualizacja: 2016-03-30 18:53

Wczoraj związkowcy wybrali się z Wizytą do Warszawy, aby złożyć w sejmie obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się ponad 120 tysięcy emerytów górniczych. Mowa o deputatach węglowych dla emerytów.

29 marca około godziny 13:00 przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała wraz z kierownictwem związku, członkami Komitetu Inicjatywy oraz przedstawicielami zakładowych kół ZZG w Polsce stawili się w kancelarii sejmu w imieniu emerytów górniczych, którzy walczą o przywrócenie im deputatów węglowych. Według nich zostały im bezprawnie odebrane.

W 3 miesiące trzeba było zebrać 100 tysięcy podpisów, aby inicjatywa miała szansę na dalszy rozwój. Zebrano ich około 126 tysięcy. Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy gromadzono pod kopalniami, w przychodniach, barach, sklepach, kościołach - wszędzie tam, gdzie można było spotkać emerytów górniczych zainteresowanych tematem. 

Na początku sporu, kiedy emerytom odebrano prawo do corocznego otrzymywania węgla, ci próbowali dochodzić swoich praw w sądzie. Teraz stwierdzono, że uchwała obywatelska powinna dostatecznie wyklarować całą sytuację i przywrócić wszystkim emerytom jednakowe prawa, które zostały im zagwarantowane.

Teraz w sejmie trwać będzie weryfikacja podpisów złożonych przez emerytów górniczych pod projektem. Później zajmie się nim komisja sejmowa. Zakłada on wypłatę deputatu węglowego wszystkim emerytom górniczym z budżetu państwa.

Podjęta przez nas inicjatywa jest zbieżna z projektem specustawy ministra Grzegorza Tobiszowskiego. Jego inicjatywa przewiduje wypłaty świadczeń dla górników na emeryturze przez budżet państwa - mówił wczoraj przed wyjazdem do Warszawy Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

 
Łącznie deputaty dotyczą ponad 200 tysięcy osób - około 160 tys. osób to emeryci kopalń Kompanii Węglowej, ponad 50 tysięcy osób czeka na nie w innych spółkach. Na ich wypłatę państwo musiałoby przeznaczyć około 360 mln zł. 
 
Wypłaty deputatów nie odbędą się kosztem podatników. Górnictwo w ramach zysków odprowadziło do państwowej kasy 9 mld zł. Dzięki tej ustawie sprawa deputatów zostanie ujednolicona. Dziś niektórzy zostali ich pozbawieni, innym ekwiwalent wypłaca ZUS. W większości przypadków są to świadczenia wygasające. Chcemy przywrócić jednakowe prawo do deputatu wszystkim emerytom górniczym - powiedział Dariusz Potyrała ze związków górniczych.
 

Komentarze (47)    dodaj komentarz »

 • Niepełnośprawny

  AKCJA 10,000 dla górników ? oddanie wniosku dziś to kilka minut tak było w Bielszowicach a czy ktoś pomyślał o osobach niepełnosprawnych - tak tak może zamówić Notariusza do domu aby potwierdził upoważnienie zapłacić itd a może takie osoby odwiedzić w domu ,przy wymianie dowodu ,wyborach to jest rozwiązane .,czy to taki wielki problem .

 • czat

  POwywalać na zbity pysk tych emerytów górniczych ,o dalej robią na grubie ,wstyd i hańbavco to za nienażartki ,na Pokoju ,Bielszowicach ,jak im nie wstyd ,trumna niymo kieszeni chopy ,siara,siara,siara

 • mimowszystkoŚlązaczka

  Znowu!! Luudzie!! Litości... Ktoś Was przez lata przyzwyczaił do deputatów, bonów itp. I teraz wielkie larum!! Niestety Panowie. Czasy się zmieniły, gospodarka się zmieniła. Z całym szacunkiem do Waszej ciężkiej pracy, żadna inna branża nie otrzymuje takich gratyfikacji. W głowie mi się nie mieści, że ktoś w gratisie otrzymuje miesięczne wyżywienie w talonach i zapas węgla nawet jeśli nie posiada pieca węglowego! Nawet kiedy już nie pracuje w górnictwie... Chyba wam się poprzewracało Panowie. Każdy z nas musi się żywić, ale robi to z miesięcznego wynagrodzenia. Każdy z nas ogrzewa mieszkanie i nie otrzymuje gratis paliw naturalnych tudzież ekwiwalentu pieniężnego na ten cel. Błagam! Nie mam zamiaru i ochoty dopłacać do Waszych fanaberii. Za chwilę nasi wspaniali rządzący wprowadzą nam podatek od deszczu i topniejącego śniegu.... bo pewnym grupom społecznym ciągle mało...

  • mimowszystkoŚlązaczka
   2016-04-26 12:37
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • hajer

  a PKP dlaczego dostaje deputat?? oni nie robili pod ziemia.

 • aga

  my mamy więcej lat pracy od górnika i dłużej mamy pracować bez przywilejów bez deputatów a każdy w jakims przedsiębiorstwie to już jest nienormalne

 • aptekatka

  Patologia, tylko brac i brać i ciagle mało. Jak im nei pasuje, to na szparagi do DE albo tulipany rwac w NL. W końcu młodzi pełni wigoru emeryci :D

 • mirob74

  Powiem tak na kopalniach nie ma związków, są biura podróży prawie wszyscy związkowcy to emeryci z prawami do przejścia na emeryturę ale nie odchodzą bo? Bo dostaną emerytury 3500 zł a na stołku mają więcej,dużo więcej wszyscy logicznie myślący górnicy powinni się wypisać ze związku w którym siedzi emeryt !!!!Kopalnia Bielszowice ,solidarność bhpowiec zostaje zastępcom przewodnicego bo kumple a już miał być na emeryturze w bhp go nie chcieli to go kolega ze związku przygarnoł i dalej pensja za nadsztygara!!!Wywalić związki za brama kopalni !!!!Dość darmozjadów !!!

 • Janusz

  Tak najlepiej teraz przerzucić swoje zobowiązania które mają płacić na ZUS który też już ledwo ciągnie. Skąd znajdą 400 mln zł rocznie na wypłaty dla biednych emerytów ? A potem Ci którzy obecnie pracują dostaną głodowe emerytury bo nie będzie dla nich kasy !! Skoro mają taki obowiązek żeby płacić to mają płacić niech każdy pracownik kopalni się dorzuci zobaczymy wtedy górniczą solidarność !!

 • fryna

  zaloc gruby [...]ami

 • banaś

  ten z lewej to wygląda jak trener Nawałka :)

 • koks

  wszyscy emeryci Górniczy pracujący w firmach na kopalniach!!! RAUS!!!RAUS!!! RAUS!!! Swoje zarobiłeś i przepracowałeś??? Daj godnie zarobić młodym.....

 • justa

  Brawo nareszcie ktos to glosno powiedzial

 • Jork

  Brawo związkowcy, to są prawdziwi obrońcy praw pracowniczych,za pensje w kwocie 15.000 zl.

 • koks

  Obecnie pracującym zabiorą 14-stkę,żeby emerytowi dać deputat!!! A taki kretyn miesiąc po przejściu na emeryture jest w firmie i je..e za drobne. Prezes firmy się cieszy bo gdzie znajdzie takiego durnia? Nie szanujecie się!!!

 • slązok

  ci co stoją na tym zdjęciu to powinni fajka w gebie trzymac i przed telewizorem siedziedz nie zas ręce wyciagac po pieniadze podatników!!!!deputat to węgiel w naturze a nie publiczno kasa!!!!

 • lewak pospolity

  A więc zostajemy w stosunku "murzyńskości" pomiędzy kopalniami a rządem!

 • observer

  Górnicy. a gdzie Wasz pryncypał związkowy Duda, który za poprzedniego rządu co rusz robił dym w Warszawie w obronie Waszych przywilejów???? Zaciął się? Może się teraz boi?

 • ...

  dorwał się do koryta.

 • kat.

  Czy na zdjęciu są ciężko pracujący górnicy, czy związkowcy udający ciężko pracujących?

 • justa

  Wyłaczyc im kaloryfery niech palą węglem

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.